Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza Telefoniczna Poradnia Językowa w Gdyni. Ortografia bez tabu

(kp)
Archiwum DB
Przyjeżdżać czy przyjeżdrzać? SMS czy esemes? - nie każdy wie, który zapis jest poprawny. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, gdy pod ręką nie ma słownika, będzie można... wykręcić numer i zadzwonić do specjalisty. W Gdyni otwiera się bowiem pierwsza Telefoniczna Poradnia Językowa. To zarazem druga taka inicjatywa w Trójmieście.

Już niebawem po poradę będzie można zadzwonić do wolontariuszy, udzielających się na co dzień w gdyńskim Ognisku ZMCh "Polska YMCA". - Utworzenie telefonicznej poradni językowej to inicjatywa naszych wolontariuszy seniorów - mówi Grzegorz Arabczyk, dyrektor programowy gdyńskiej YMCA. - W tym Gabrieli Kurpisz-Kasprzak, wykładowcy polszczyzny pięknej i poprawnej na Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Oficjalne otwarcie linii telefonicznej poradni planujemy w poniedziałek.

Dyżurni poloniści będą czekać pod numerem tel. 58 699 96 64 trzy razy w tygodniu - w poniedziałki, środy i piątki od godz. 15.15 do 17.15. Udzielą porad dotyczących tego, jak napisać, odmieniać, wymawiać oraz akcentować wyrazy polskie i obce. Podpowiedzą, która końcówka jest właściwa, a także rozwieją wątpliwości związane z budową zdania lub budową słowotwórczą wyrazu. Wyjaśnią, jakie jest znaczenie lub pochodzenie słów. Udzielą również wskazówek dotyczących pisania wypracowań szkolnych, pism urzędowych, tekstów okolicznościowych, listów polecających i motywacyjnych.

- Spodziewamy się, że z naszej linii korzystać będą głównie osoby starsze - mówi Arabczyk. - Młodsi raczej wolą korzystać z internetu. W Trójmieście jest tylko jedna podobna poradnia, popularna, więc spodziewamy się zainteresowania. Otwarciem telefonicznej poradni językowej wypełniamy pewną lukę, która była do tej pory.

Dotychczas bowiem mieszkańcy Trójmiasta po poradę z zakresu m.in. gramatyki lub ortografii mogli zadzwonić pod numer Telefonicznej Poradni Językowej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Funkcjonuje ona bowiem od 1973 roku, czyli prawie od początku istnienia uczelni. Przez cały rok akademicki, od poniedziałku do piątku, dyżurujący w niej pracownicy m.in. Zakładu Współczesnego Języka Polskiego, Zakładu Historii Języka Polskiego, odpowiadają na pytania dotyczące języka polskiego. Przedstawiciele wydziału oceniają, że dotychczas odpowiedzieli na ponad... 30 tys. różnych zapytań.

Czytaj także: Nauka biznesu w Gdyni. Setka uczniów z gdyńskich szkół założyła własne firmy

- Najwięcej z nich dotyczyło zagadnień związanych z ortografią, a niewiele mniej problemów gramatycznych - mówią przedstawiciele UG.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto