MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa rada miasta i nowa prezydent Gdyni. Aleksandra Kosiorek złożyła ślubowanie

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Nową kadencję gdyńskiego samorządu czas zacząć.
Nową kadencję gdyńskiego samorządu czas zacząć. Łukasz Kamasz
Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek oficjalnie rozpoczęła swoje urzędowanie, równolegle działalność zaczęła również Rada Miasta Gdyni IX kadencji. Znamy już nazwiska jej przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących. Prezydent Kosiorek zdradziła również, kto zasiądzie w fotelach wiceprezydentów, choć ta lista nie jest jeszcze zamknięta.

Nowi radni zaczynają pracę

Obrady pierwszej sesji Rady Miasta Gdyni w kadencji 2024-2029 rozpoczęła przewodnicząca senior Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, doświadczona samorządowiec przeprowadziła nowo wybraną radę przez pierwsze chwile nowej kadencji. Radni elekci odbierając zaświadczenia oraz składając ślubowanie stali się pełnoprawnymi miejskimi rajcami. Ślubowania nie złożył Bartłomiej Austen, który już wcześniej zapowiadał, że jeżeli Aleksandra Kosiorek wygra wybory w Gdyni, zostanie on jednym z jej zastępców. Co ciekawe na sali zasiedli również goście, wśród których byli m.in. Emil Rojek, wicewojewoda pomorski, posłanki na Sejm RP Wioleta Tomczak i Katarzyna Ueberhan oraz poseł Marcin Horała, którego małżonka została radną obecnej kadencji RMG.

Na sali nie zabrakło gości.
Na sali nie zabrakło gości. Łukasz Kamasz

Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek. To już oficjalnie

Podczas sesji zaświadczenie o wyborze na stanowisko prezydenta Gdyni odebrała również Aleksandra Kosiorek. A odbierała je przy gromkich oklaskach z każdej strony sali rady miasta. Niespodziewanie na sali zjawił się również były prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który jeszcze raz pogratulował nowej prezydent.

Były prezydent pogratulował obecnej prezydent Gdyni.
Były prezydent pogratulował obecnej prezydent Gdyni. Łukasz Kamasz

- Życzę, żebyście Państwo czerpali wiele satysfakcji z pożytkiem dla siebie i naszych mieszkańców. Wszystkiego dobrego - powiedział Wojciech Szczurek, były prezydent Gdyni.

Prezydent Aleksandra Kosiorek pogratulowała nowym radnym nominacji, mieszkańcom podziękowała za głosy oraz ogłosiła nazwiska dwojga spośród swoich zastępców. Wiceprezydentami Gdyni w jej gabinecie zostaną Bartłomiej Austen, gdyński przedsiębiorca, który będzie odpowiedzialny za obszar inwestycji i polityki gospodarczej miasta oraz Oktawia Gorzeńska, była dyrektorka Gimnazjum nr 1, 17 LO, oraz ZSO nr 8 w Gdyni - wiceprezydent Gorzeńska będzie odpowiadać w Gdyni m.in. za edukację. To jednak nie wszyscy wiceprezydenci, nazwiska pozostałych w dużej mierze zależeć będą od rozmów koalicyjnych, które prowadzi obecnie Gdyński Dialog oraz klub Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Ruchów Miejskich. Wiceprezydenci swoje funkcje obejmą w maju. Ma być ich czworo.

Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.
Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni. Łukasz Kamasz

- Korzystając z tego uroczystego momentu pragnę podziękować mieszkańcom za zaufanie, którym mnie obdarzyli, powierzając mi funkcję prezydenta Gdyni - mówiła Aleksandra Kosiorek. - Czas kampanii i związanych z nią emocji już za nami, a przed nami czas ciężkiej, ale twórczej pracy. Do tej pracy gdynianie skierowali mnie, ale również radnych wybranych z list czterech komitetów. Serdecznie Państwu gratuluję. Przed nami wielkie wyzwanie i zadanie. Mieszkańcy jasno wyrazili swoje zdanie co do jakościowej zmiany w naszym mieście. Ten postulat ciąży na nas wszystkich. Podtrzymuję gotowość do współpracy ze wszystkimi środowiskami, które zasiadają w Radzie Miasta Gdyni. Liczę na to, że rada odzyska swoją podmiotowość oraz, że wszystkie środowiska skierowane przez mieszkańców do pracy w radzie, znajdą w jej prezydium swoich przedstawicieli. Gdynianie mi zaufali, obiecuję, że zrobię wszystko, żeby ich nie zawieść.

Tadeusz Szemiot przewodniczącym Rady Miasta Gdyni. Będzie zmiana statutu RMG?

Jedynym kandydatem na stanowisko przewodniczącego Rady Miasta Gdyni, był przedstawiciel największego klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz Ruchów Miejskich - Tadeusz Szemiot. Uzyskał on poparcie radnych.

- W świadomości gdynian zatarł się podział na to czym jest rada miasta, czyli władza uchwałodawcza, a czym władza wykonawcza - mówił Tadeusz Szemiot, przewodniczący Rady Miasta Gdyni. - Czeka nas ogrom pracy, aby zmienić postrzeganie gdyńskiego samorządu, zarówno wśród mieszkańców, jak i nas samych. To duże zadanie na najbliższe pięć lat. Jako przewodniczący Rady Miasta Gdyni będę dbał o to, aby relacje między radą, a prezydentem wynikały wyłącznie z zapisów prawa. Ani rada nie będzie wkraczała w kompetencje prezydenta, ani prezydent nie będzie wkraczała w kompetencje rady. Będziemy współpracować dla dobra naszego miasta. Rada Miasta Gdyni będzie kontrolować działania urzędu i władzy wykonawczej, a komisja rewizyjna będzie organem, który w pełni realizuje swoje zdania określone przepisami prawa. Od nas zależeć będzie, czy każda sprawa, z którą przyjdą do nas mieszkańcy, przebije się do właściwego urzędnika.

- Będziemy współpracować dla dobra naszego miasta - zadeklarował Tadeusz Szemiot, przewodniczący Rady Miasta Gdyni.
- Będziemy współpracować dla dobra naszego miasta - zadeklarował Tadeusz Szemiot, przewodniczący Rady Miasta Gdyni. Łukasz Kamasz

Wybrano również trzech wiceprzewodniczących rady miasta - Mariolę Śrubarczyk-Cichowską z KO, Ireneusza Trojanowicza z Gdyńskiego Dialogu oraz Jakuba Ubycha z Samorządności. Co ciekawe, bez swojego przedstawiciela w prezydium pozostał klub radnych Prawicy i Społeczników, zgłoszony przez nich radny Marek Dudziński przepadł w głosowaniu. Jak jednak zgłaszali podczas obrad sesji niektórzy radni, ich intencją jest doprowadzenie do sytuacji, w której w prezydium rady znajdą się przedstawiciele wszystkich klubów. Tutaj konieczne będą zmiany w Statucie Miasta Gdyni, który jasno określa, że rada miasta może wybrać od jednego do trzech wiceprzewodniczących.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto