Nadchodzi reforma rynku pracy. Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Iwona Michałek dyskutowała w Gdyni z Powiatowymi Urzędami Pracy

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Iwona Michałek dyskutowała w Gdyni z Powiatowymi Urzędami Pracy
Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Iwona Michałek dyskutowała w Gdyni z Powiatowymi Urzędami Pracy Łukasz Kamasz
To początek szerokiej dyskusji o rynku pracy. Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, oraz jej współpracownicy spotkali się ze wszystkimi dyrektorami Powiatowych Urzędów Pracy z Pomorza. Rozmowa dotyczyła planowanej jeszcze na ten rok reformy rynku pracy.

Reforma rynku pracy. Spotkanie wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Iwony Michałek z Powiatowymi Urzędami Pracy

Jak podkreślano, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii planuje wprowadzić pod obrady Sejmu, jeszcze w tym roku, cztery nowe ustawy. Zmiany mają unowocześnić i dostosować polski rynek pracy do wymogów gospodarki.

– Przyjechaliśmy dzisiaj z prekonsultacjami dotyczącymi reformy rynku pracy, która jest przygotowywana przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii – mówiła Magdalena Sroka, posłanka Zjednoczonej Prawicy. – Cała reforma będzie obejmować 4 ważne obszary, zmiany dotyczyć będą m.in. ochotniczych hufców pracy i zatrudnienia cudzoziemców. To wyjątkowo potrzebna reforma, dzisiaj wszystkie Powiatowe i Wojewódzkie Urzędy Pracy domagają się tej reformy. Dostosujemy instytucje rynku pracy do wymogów dzisiejszej gospodarki. Reforma jest wpisana w Polski Ład i również z Krajowego Planu Odbudowy będziemy przeznaczać środki, właśnie na tę reformę.

Reforma rynku pracy. Już wkrótce cztery nowe ustawy

Czego konkretnie dotyczyć będą zmiany? Ministerstwo planuje skupić się m.in. na:

 • wyzwaniu związanym z pracą cudzoziemców w Polsce, bez których obecnie ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie polskiej gospodarki. Zmiany będą dotyczyć działania systemu legalizacji pracy cudzoziemców w Polsce. Efektem tego będzie nowa ustawa o zatrudnieniu cudzoziemców,
 • planowane są również zmiany w działaniu Powiatowych Urzędów Pracy, które mają zostać przekształcone w Centrum Wspierania Zatrudnienia.

Wiceminister podkreślała, że zewsząd dobiegają do niej głosy o pilnej potrzebie reformy rynku pracy w Polsce. Uproszczenie procedur oraz przeniesienie kwestii związanych z zatrudnieniem cudzoziemców z Urzędów Wojewódzkich na poziom powiatów, do Centrum Wspierania Zatrudnienia, ma znacznie przyspieszyć kwestie zatrudnienia osób z zagranicy w Polsce.

– Poznaliśmy sytuację na Pomorzu, rozmawialiśmy dzisiaj ze wszystkimi dyrektorami Powiatowych Urzędów Pracy z całego województwa – mówiła Iwona Michałek, wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii. – Przedstawiliśmy im nasze propozycje dotyczące rynku pracy. Przed nami ogromne zadanie, wiemy, że rynek pracy bardzo się zmienił. Dostosujemy go do nowych warunków, które się w tej chwili pojawiają.

– Chcemy wprowadzić cztery nowe ustawy dotyczące rynku pracy. Ostatnia, największa ustawa o rynku, ma już kilkanaście lat i była wielokrotnie nowelizowana. Wiemy, że nie spełnia już niczyich oczekiwań. Jeździmy po Polsce, spotykamy się w województwach z dyrektorami Urzędów Pracy. Wszędzie słyszymy to samo – czas na zmiany. Chcemy to zrobić jak najszybciej, staramy się, aby ustawy, o których mówimy, weszły pod obrady Sejmu jeszcze w tym roku.

Jak usłyszeliśmy, przygotowywane są ustawy:

 • o wspieraniu zatrudnienia,
 • o zatrudnieniu cudzoziemców,
 • o zawiązywaniu umów w sposób elektroniczny,
 • ustawa reformująca hufce pracy o Agencji ds. Młodzieży.

Planowane jest oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego, po to aby w urzędach rejestrowały się osoby po pracę, a nie po ubezpieczenie zdrowotne, które ministerstwo planuje przenieść do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– Chcielibyśmy przekształcić Powiatowe Urzędy Pracy w Centra Wspierania Zatrudnienia, żeby przychodziły tam osoby, które na prawdę chcą znaleźć pracę, a urzędnicy mieli czas i byli przygotowani do tego, aby te osoby właściwie aktywizować i umożliwić im powrót na rynek pracy – mówiła Ewa Flaszyńska, dyrektor Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

– Chcielibyśmy, żeby każdy mógł się zarejestrować w jakim tylko chce urzędzie, zrezygnujemy z właściwości miejscowej tj. zameldowania. Niech to będą centra z prawdziwego zdarzenia, które pomogą przyszłym pracownikom i pracodawcom. Bardzo nam zależy na rozmowach, ponieważ chcemy, aby te ustawy nie powstawały tylko z poziomu urzędniczego, ale również wsłuchiwały się w potrzeby pracowników urzędu pracy.

Najważniejsze propozycje zmian przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii dotyczą:

 • usprawnienia i uspójnienia systemu instytucjonalnego odpowiedzialnego za dopuszczanie cudzoziemców do rynku pracy,
 • utrzymania preferencji geograficznych w dostępie do rynku pracy oraz rozważenia poszerzenia stosowania preferencji w stosunku do innych państw niż obecnie,
 • zapewnienia, by pracodawcy mogli łatwiej niż obecnie zatrudniać cudzoziemców na dłuższy czas i w sposób ciągły,
 • wdrożenia bardziej efektywnych procedur dopuszczania cudzoziemców do rynku pracy i skrócenia czasu postępowań
 • wprowadzenia pełnej elektronicznej ścieżki kontaktu pracodawca-urząd,
 • uproszczenia dla rolników zatrudniających pracowników sezonowych,
 • wprowadzenia regulacji ograniczających nadużycia i zmniejszających ryzyko zaniżania standardów na polskim rynku pracy.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

Wideo

Materiał oryginalny: Nadchodzi reforma rynku pracy. Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Iwona Michałek dyskutowała w Gdyni z Powiatowymi Urzędami Pracy - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie