Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież z całego świata zaczyna rywalizacje w konkursie prawniczym ZDJĘCIA

RED
Wśród nich są uczniowie gdyńskiej "Dwójki". II LO z Gdyni jest współorganizatorem prestiżowych, Międzynarodowych Zawodów Prawniczych (International Moot Court) dla uczniów szkół średnich z całego świata. Do miasta przyjedzie młodzież m.in z USA, Rosji, RPA, Wenezueli, Zimbabwe, Azerbejdżanu, Mongolii, Szkocji, St. Maarten, Rumunii i Bułgarii i Niemiec - tworząc łącznie 18 drużyn.

Zawody polegają na odgrywaniu ról obrońców i oskarżycieli w fikcyjnej, specjalnie na tę okazję stworzonej sprawie dotyczącej zbrodni przeciwko ludzkości jaką jest przymusowe wysiedlenie. Sprawa rozgrywana jest przed Trybunałem Sprawiedliwości, gdzie w role sędziów wcielają się najwybitniejsi sędziowie Trybunału.

Prestiżowu konkursowi dodaje również fakt, że uczestniczyć w nim będą trójmiejscy sędziowie, prawnicy, wykładowcy wydziałów prawa oraz studenci wyższych lat. Każdemu składowi sędziowskiemu towarzyszyć będą sekretarze, czyli uczniowie II Liceum, którzy w ubiegłym roku brali udział w Europejskich Zawodach Prawniczych w Rumunii.
Gdyńska "Dwójka" od 2012 r. uczestniczy w tych jedynych na świecie, odbywających się co dwa lata w Hadze - zawodach prawniczych dla uczniów szkół średnich z całego świata.

- Do Trójmiasta przyjadą nie tylko młodzi ludzie z 18 krajów świata, ale również wybitni sędziowie Trybunału Sprawiedliwości oraz Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze oraz znani profesorowie i twórcy prawa - mówi Anna Ćwiklińska-Rutka, która przygotowała gdyńską drużynę uczniów, przy współpracy z prawnikami z Kancelarii Radcy Prawnego Anny Bufnal, prokuratorem Mariuszem Marciniakiem oraz sędziną Agnieszką Niklas-Bibik.

Gdynię reprezentować będą uczniowie w składzie: Diana Babicka, Kornelia Subbotko, Wiktoria Lisińska, Miłosz Berent, Maciej Kochański, Beniamin Podborączyński, Jakub Ochmański i Michał Ratajczyk.

- Bardzo się cieszymy, mogąc wesprzeć gdyńską młodzież w tym konkursie. To zdolni, młodzi ludzie z klasy o profilu prawniczym, z których wielu ma autentyczne predyspozycje, by w przyszłości zostać z dobrymi, kochającymi swoją profesję prawnikami. Pomogliśmy im się przygotować w zakresie przepisów prawa, branżowego, angielskiego języka, ale to głównie ich entuzjazm, odwaga i chęć rywalizacji są atutem nr 1 w tym konkursie. Taka postawa to bardzo dobry prognostyk przed przyszłymi, prawdziwymi wystąpieniami na sali sądowej - mówi radca prawny Anna Bufnal z gdyńskiej kancelarii.

Głównym organizatorem konkursu jest Justice Resource Centre z Nowego Jorku, a wydarzenie na miejscu współorganizuje II Liceum w Gdyni, Miasto Gdynia i Europejskie Centrum Solidarności przy współpracy z Wydziałem Prawa UG, Wydziałem Prawa WSAiB w Gdyni, Sądem Okręgowym w Gdańsku i szeroko pojętym środowiskiem prawniczym Trójmiasta (Stowarzyszeniem Sędziów Polskich Iustitia, Okręgową Izbą Radców Prawnych w Gdańsku, Pomorską Izbą Adwokacką, ELSA Gdańsk, kancelariami prawnymi: Anny Bufnal oraz Siemiątkowski, Głuchowski, Zwara).

– Takie wydarzenia, podobnie jak wyniki zewnętrznych egzaminów potwierdzają, że wiedza oraz umiejętności gdyńskich uczniów są na prawdziwie światowym poziomie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Samorządowi zależy na edukacji, która jest zorientowana na szerokie potrzeby oraz rozwój dzieci i młodzieży, jak też na wyzwania współczesnego świata oraz rynku pracy.

Podczas konkursu każda drużyna odbędzie 6 rund eliminacyjnych (w WSAiB w Gdyni, na Wydziale Prawa UG oraz w Sądzie Okręgowym), by 31 stycznia dwie najlepsze starły się ze sobą na argumenty w Wielkim Finale, który odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności.

Konkurs przebiega w języku angielskim. Każdego dnia odbywać się będą dwie rundy, podczas których w 6 salach popisom oratorskim przysłuchiwać się będzie jednocześnie 18 sędziów. Podczas ok. 10 minutowych mów sędziowie mają za zadanie przerywać je pytaniami dotyczącymi przepisów prawnych (Statutu Rzymskiego i innych) jak i szczegółów dotyczących samej sprawy.

Oceniane będą: znajomość prawa oraz szczegółów sprawy, umiejętności oratorskie, biegłość w odpowiedzi na pytania, mowa ciała i talent aktorski uczestników.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto