Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miliony złotych dla Gdyni w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jest lista inwestycji

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
- To dobra wiadomość, cieszymy się, że możemy ją Państwu przekazać - mówił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
- To dobra wiadomość, cieszymy się, że możemy ją Państwu przekazać - mówił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. Łukasz Kamasz
Gdynia wyda 227 mln zł m.in. na projekty dotyczące infrastruktury i usług społecznych, efektywności energetycznej czy mobilności. - Przez półtora roku pracowaliśmy z samorządowcami obszaru metropolitalnego po to, by wypracować tematy i projekty, które są najistotniejsze dla rozwoju metropolii oraz poszczególnych miast i gmin – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Miliony złotych dla Gdyni. Na co przeznaczy je samorząd?

Przypomnijmy, że na początku tygodnia podpisano umowę pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, który zarządza europejskimi funduszami regionalnymi, a Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. Na jego mocy Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot będzie pełnić rolę instytucji pośredniczącej dla mechanizmu ZIT w programie regionalnym „Fundusze europejskie dla Pomorza 2021-2027”. Oznacza to, że stowarzyszenie ma koordynować wykonanie części regionalnych projektów unijnych.

- To istotny krok we wdrażaniu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - mówił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - To szczególna formuła dotycząca środków Unii Europejskiej, które trafią do podmiotów w obszarze metropolitarnym z pominięciem procedury konkursowej. Przez ostatnie półtora roku pracowaliśmy z około 50 samorządami po to, by wypracować tematy i projekty, które są najistotniejsze dla rozwoju metropolii oraz poszczególnych miast i gmin. W wyniku podpisanego porozumienia do Gdyni trafi 227 mln zł z funduszy unijnych z programu operacyjnego Feniks i z programu fundusze europejskie dla Pomorza.

Na co Gdynia wyda swoją cześć?

W planach jest duży projekt z programu „Feniks” dotyczący infrastruktury zrównoważonej mobilności. W jego ramach przewidziano przebudowę placu Dworcowego, dokończenie węzła Chylonia po drugiej stronie torów, czyli drugi etap rewitalizacji osiedla Meksyk. Również w ramach tych środków będzie rozwijany i modernizowany inteligentny system zarządzania ruchem. Będzie też więcej mieszkań wspomaganych dla osób, które wymagają wsparcia i nie mogą funkcjonować samodzielnie. Powstaną także dwa rodzinne domy dziecka przy ul. Rybaków. Ponadto zostanie utworzone Centrum Nowoczesnego Seniora. W zakresie usług społecznych pojawi się m.in. Rodzinny Dom Pomocy. Zaplanowano także termomodernizację 6 placówek oświatowych.
Będą to:

  • Szkoła Podstawowa nr 8 w Orłowie,
  • Szkoła Podstawowa nr 13 w Małym Kacku,
  • Szkoła Podstawowa nr 26 na Działkach Leśnych,
  • Szkoła Podstawowa nr 44 na Obłużu,
  • Szkoła Podstawowa nr 51 na Kamiennej Górze,
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 na Karwinach.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto