Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Konfederacji rozłam, Polska 2050 nie jest zainteresowana władzą w Gdyni. Przedwyborczy krajobraz w mieście

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Mieszkańcy Gdyni zadecydują przy urnach, kto w najbliższych latach będzie rządził w mieście.
Mieszkańcy Gdyni zadecydują przy urnach, kto w najbliższych latach będzie rządził w mieście. Adam Jankowski/archiwum Polska Press
Polska 2050, jedna z głównych sił w Sejmie, zrezygnowała ze startu w zbliżających się wyborach samorządowych w Gdyni. Do zaskakującej sytuacji doszło w strukturach Konfederacji. Jej działacze startować będą w Gdyni z dwóch różnych list, gdyż Nowa Nadzieja zdecydowała się współpracować z Prawem i Sprawiedliwością.

Polska 2050 nie jest zainteresowana rządami w Gdyni. Zaskakujący zwrot akcji w Konfederacji

Od kilku tygodni otrzymywaliśmy informacje, że Polska 2050, a także Konfederacja, mogą powalczyć o miejsca w Radzie Miasta Gdyni. Od polityków tych ugrupowań słyszeliśmy, że trwają rozmowy na ten temat.

Ostatecznie jednak Polska 2050 nie zdecydowała się na udział w wyborach samorządowych w Gdyni. Nie będzie też popierać innych partii i ugrupowań.

- Nie wystawimy naszych kandydatów - usłyszeliśmy od Wiolety Tomczak, posłanki Polski 2050 z okręgu gdyńsko - słupskiego. - Pozostajemy też neutralni. Nie będziemy nikomu udzielać poparcia.

Jeszcze dwa tygodnie temu dowiedzieliśmy się też od Krzysztofa Szymańskiego, członka zarządu Ruchu Narodowego i jednego z liderów Konfederacji w Gdyni, że mimo toczących się rozmów także ta partia na 95 procent udziału w wyborach samorządowych w tym mieście nie weźmie. Ostatnio nastąpił jednak dość ciekawy zwrot akcji.

Najpierw podczas prezentacji Marka Dudzińskiego, kandydata na prezydenta miasta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, u boku działaczy PiS-u pojawił się Grzegorz Pogorzelski z Nowej Nadziei, czyli wchodzącego w skład Konfederacji ugrupowania, kierowanego przez posła Sławomira Mentzena.

Było to niemałe zaskoczenie. Podczas tej konferencji prezentowane były także banery z logo Konfederacji. Główny zainteresowany wyjaśniał m.in., że na koalicję z PiS-em ma zgodę Stanisława Tyszki posła Nowej Nadziei z okręgu gdyńsko - słupskiego. Okazało się też, że Grzegorz Pogorzelski będzie liderem listy PiS-u do Rady Miasta Gdyni w jednym z pięciu okręgów wyborczych.

Zaskoczeni takim obrotem spraw byli, jak się szybko wyjaśniło, nie tylko postronni widzowie, ale także koalicjanci Nowej Nadziei w Konfederacji, działacze Ruchu Narodowego. Z naszą redakcją ponownie skontaktował się Krzysztof Szymański.

Od jednego z liderów Ruchu Narodowego usłyszeliśmy m.in., że Grzegorz Pogorzelski nawiązując współpracę z PiS-em nie reprezentuje całej Konfederacji z okręgu gdyńsko - słupskiego. Co więcej, jak dodał, w tych okolicznościach większość tego ugrupowania jednak weźmie udział w wyborach samorządowych w Gdyni.

- Będziemy walczyli o miejsca nie tylko w radzie miasta, ale także w Sejmiku Województwa Pomorskiego i wystawimy kandydata na prezydenta Gdyni - zapowiada Krzysztof Szymański. - Jesteśmy też już dogadani z dwoma koalicjantami, Bezpartyjnymi Samorządowcami i ugrupowaniem Polska Jest Jedna. Z PiS-em współpracować nie zamierzamy.

Krzysztof Szymański zapowiedział, że nazwiska kandydatów ujawnione zostaną podczas konferencji prasowej jeszcze w tym tygodniu.

Pięć komitetów w Gdyni i na tym koniec? Przedwyborczy krajobraz w mieście

Tym samym, o ile oczywiście w najbliższych dniach nie nastąpią jakieś kolejne zwroty akcji, o władzę samorządową w Gdyni powalczą przedstawiciele pięciu ugrupowań.

O reelekcję ubiegać będzie się prezydent miasta Wojciech Szczurek. Kierowane przez niego ugrupowanie Samorządność nie ujawniło jeszcze listy kandydatów na radnych.

Z ramienia koalicji Platformy Obywatelskiej, Nowej Lewicy i niektórych ruchów miejskich o fotel prezydenta ubiegał będzie się Tadeusz Szemiot. Obok niego liderami list do Rady Miasta Gdyni PO i koalicjantów są w poszczególnych okręgach Mariola Śrubarczyk - Cichowska, Arkadiusz Dzierżyński, Dominik Aziewicz i Mariusz Bzdęga.

Wyborcze karty odkrył też Gdyński Dialog. Ugrupowanie to wystawia jako kandydatkę na prezydenta miasta prawniczkę Aleksandrę Kosiorek. Przedstawiło już także swoich kandydatów na radnych Gdyni.

Wśród nich znajdują się m.in. obecni rajcy Mirosława Król i Ireneusz Trojanowicz, przedsiębiorca Bartłomiej Austen i Dawid Biernacik, radny dzielnicy Orłowo.

Z kolei lokomotywami wyborczymi Prawa i Sprawiedliwości obok wspomnianych już Marka Dudzińskiego i Grzegorza Pogorzelskiego mają być m.in. Marcin Bełbot i Paweł Stolarczyk. Obaj oni zasiadają obecnie w Radzie Miasta Gdyni. Ostatni z liderów list PiS-u to Piotr Spychalski. Jest radnym dzielnicy Chylonia i pojawiał się ostatnio z bardziej doświadczonymi kolegami z partii przy okazji różnych konferencji prasowych.

Trwa głosowanie...

Kto wygra wybory prezydenckie w Gdyni?

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto