Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kolejny etap rozbudowy baz paliw PERN. Nowe zbiorniki także w Dębogórzu koło Gdyni. Zwiększą bezpieczeństwo energetyczne kraju

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Wideo
od 16 lat
Nowe osiem zbiorników do magazynowania paliw ma już do dyspozycji PERN. Dwa z nich przedstawiciele spółki Skarbu Państwa zaprezentowali dziś, 12 października, w bazie w Dębogórzu koło Gdyni. Kolejne inwestycje PERN mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

PERN inwestuje i prezentuje. Nowe zbiorniki w czterech lokalizacjach

Prawie 8 tysięcy metrów sześciennych betonu i niemal 10 tysięcy ton stali zużyto na budowę nowych zbiorników na olej napędowy, które właśnie przekazane zostały do eksploatacji spółce PERN.

Inwestycje te zrealizowano w czterech lokalizacjach: Dębogórzu koło Gdyni, Rejowcu, Nowej Wsi Wielkiej i Boronowie. Dzięki temu PERN jest w stanie obecnie magazynować aż o ćwierć miliona metrów sześciennych paliw więcej, niż dotychczas.

- Troska o bezpieczeństwo energetyczne Polski to służba 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu i dwanaście miesięcy w roku - podsumowała nowe inwestycje Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, obecna na dzisiejszej ceremonii oddania nowych zbiorników w Dębogórzu koło Gdyni. - PERN dba w ten sposób o infrastrukturę przesyłu i magazynowania ropy i paliw. Od 2016 roku powstało 28 nowych zbiorników na paliwa. Dzięki temu jesteśmy jeszcze bezpieczniejsi. Oddane zbiorniki są kolejnym buforem i polisą dla Polski w czasach zawirowań geopolitycznych, wywołanych przez Putina. Zapotrzebowanie na paliwo zarówno ze strony ukraińskiej, jak i na naszym rynku, cały czas rośnie. Dlatego zdolności jego magazynowania są konsekwentnie rozbudowywane.

PERN ma do dyspozycji osiem nowych zbiorników do magazynowania paliwa. Jak powstały?

W projekcie ich budowy uczestniczyło łącznie prawie sto firm. Wykonywały zlecenia dla konsorcjów wiodących na placach budowy w Dębogórzu koło Gdyni, Rejowcu, Nowej Wsi Wielkiej i Boronowie.

- Konsekwentnie realizowana strategia budowania nowoczesnej struktury logistycznej i paliwowej pozwala nam nie tylko cieszyć się z osiąganych sukcesów, ale przede wszystkim gwarantuje naszym klientom dostęp do surowców i paliw w sposób ciągły i bezpieczny - podkreśla Mirosław Skowron, prezes PERN. - Dzięki temu mogą oni realizować swoją misję rozwoju gospodarczego, a polskie rodziny otrzymują produkty niezbędne do codziennego funkcjonowania.

PERN rozbudował bazy paliw. Co konkretnie wybudowano?

  • W bazie w Dębogórzu koło Gdyni dwa nowe zbiorniki o pojemności po 50 tys. metrów sześciennych, które kosztowały łącznie 80 mln zł i zostały podłączone do istniejących już rurociągów technologicznych,
  • W Boronowie dwa zbiorniki o pojemości 32 tys. metrów sześciennych. Dzięki temu potencjał bazy wzrósł o 44 procent,
  • W bazie w Rejowcu trzy nowe zbiorniki o pojemności 32 tys. metrów sześciennych. Jednocześnie zostały tam zmodernizowane torowiska do obsługi transportów kolejowych przy zwiększonym nacisku na szynę do 22,5 tony na oś, a także wyspy nalewcze,
  • W Nowej Wsi Wielkiej spółka PERN wybudowała zbiornik o pojemności 32 tys. metrów sześciennych, wraz z rurociągiem, który pozwala na jednoczesne przejmowanie oleju napędowego z Płocka i wytłaczanie produktu do bazy w Rejowcu, co do tej pory było niemożliwe.

Dzięki nowym inwestycjom PERN ma obecnie już możliwość magazynowania w Polsce 2,5 mln metrów sześciennych paliwa. W samym Dębogórzu koło Gdyni jest to 360 tys. metrów sześciennych.

- Ta lokalizacja stała się hubem i jest naszym oknem na świat - mówi Mirosław Skowron. - W 2013 roku baza w Dębogórzu przeładowała około 50 tys. metrów sześciennych paliwa. W tym roku idziemy na rekord i trzy miliony.

Był to już czwarty etap rozwoju baz paliwowych spółki. W sumie PERN wybudował do tej pory 28 nowych zbiorników na produkty naftowe, zwiększając zasoby magazynowe o ponad jedną trzecią.

Następne są już zaplanowane. Jak mówi Mirosław Skowron, prezes PERN, trwają prace nad kolejną rozbudową zbiorników w bazach spółki.

Inwestycje te są obecnie na etapie projektowania. Mają zostać zrealizowane w perspektywie dwóch, trzech lat. Długofalowy program inwestycyjny PERN opiewa na gigantyczną kwotę 1,4 miliarda złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto