Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne doniesienia o zatruciach tlenkiem węgla. Czad to cichy zabójca, jak się przed nim chronić?

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Czujka może uratować nam życie.
Czujka może uratować nam życie. 123RF.com/zdjęcie ilustracyjne
Może się wydzielać na skutek nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych - ich złego zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej eksploatacji. - Tlenek węgla jest niebezpieczny, ponieważ jest niewyczuwalny, bezwonny i bez smaku. Jedyny sposób jego detekcji to czujka - mówią gdyńscy strażacy.

Cichy zabójca groźny jak zawsze

Powodem pojawienia się czadu w pomieszczeniu może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały spalinowe. W sezonie grzewczym podstawą naszego bezpieczeństwa są sprawne instalacje techniczne takie jak instalacja gazowa i elektryczna, przewody wentylacyjne oraz przewody kominowe. Jeżeli o tym zapomnimy, może to doprowadzić do zagrożenia naszego zdrowia, a nawet życia.

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie siebie oraz swoich najbliższych jest zakup czujki tlenku węgla. Urządzenia te nie zapobiegają powstaniu pożaru lub emisji czadu, ale skutecznie ostrzegają mieszkańców o niebezpieczeństwie. Na rynku jest dużo różnych modeli czujek dymu i czadu.

- Wybierzmy czujkę, która posiada odpowiednie certyfikaty takie jak europejski certyfikat zgodności CE. Taka czujka gwarantuje nam bezpieczeństwo przez wiele lat. Producenci oferują na rynku czujki z gwarancją prawidłowego działania od 5 do nawet 10 lat - podpowiadają strażacy.

Przed instalacją czujki dymu lub czadu należy zapoznać się z dołączoną do niej instrukcją producenta, w której znajdziemy wszelkie istotne informacje, w tym: zasady montażu, obsługi i testowania, wymiany baterii, maksymalny czas użytkowania czujki itp.

- Zachęcamy do zakupu, montażu zgodnie z instrukcją, jeżeli ktoś nie wie, jak ją zamontować, służymy pomocą, informacyjnie - mówi kpt. Paweł Przybyłowicz z KM PSP w Gdyni. - Pomagamy również osobom starszym w zamontowaniu czujek bądź wymianie baterii, ta inicjatywa powstała z rekomendacji Komendanta Głównego PSP przed kilku lat i jest wciąż realizowana. Warto pamiętać o wymianie baterii w czujkach przy okazji zmiany czasu, zarówno podczas zmiany czasu z wiosennego na zimowy, jak i z zimowego na wiosenny. To nie jest duży koszt, a mamy wtedy pewność, że urządzenie dbające o nasze bezpieczeństwo zawsze działa prawidłowo.

Jak działa autonomiczna czujka dymu?

Jeżeli do jej wnętrza wniknie dym, natychmiast uruchomi się głośny alarm dźwiękowy oraz alarm optyczny (zacznie migać czerwona dioda). Urządzenie, mimo że nie zapobiegnie powstaniu pożaru, skutecznie może zaalarmować nas o powstałym pożarze, co umożliwi szybkie opuszczenie zagrożonego mieszkania lub domu. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w porze nocnej, kiedy wszyscy śpią.

Montaż czujki dymu w mieszkaniu jest bardzo prosty, a zasilana może być zarówno z sieci elektrycznej, jak i z baterii. Istotne jest miejsce, w którym zostanie zamontowana. Najlepiej ulokować ją w centralnej części sufitu, np. w przedpokoju. Nie zaleca się montażu detektorów dymu na suficie w kuchni (mogą pojawić się fałszywe alarmy spowodowane obecnością pary wodnej), w pobliżu okien i klimatyzatorów (zaburzają przepływ powietrza), łazience (ze względu na dużą wilgotność powietrza) oraz w miejscach podatnych na brud i kurz (mogą powodować zakłócenia działania czujki). Pamiętaj też o niezbędnych czynnościach konserwacyjnych, np. czyszczeniu czujki, wymianie baterii. Co ważne, taka czujka potrafi wykryć dym już w początkowej fazie pożaru, wtedy, gdy nie ma jeszcze płomieni.

Regularnie sprawdzajmy również nasze piecyki gazowe

Urządzenia gazowe powinny być utrzymywane w czystości i w dobrym stanie technicznym, a także okresowo kontrolowane zgodnie z zaleceniami producenta. W trosce o bezpieczeństwo własne i swojej rodziny do tego obowiązku powinien się poczuwać każdy użytkownik urządzeń gazowych. Piecyk gazowy używany od wielu lat należy niezwłocznie zgłosić do kontroli. Stary, zużyty, nie czyszczony i rozregulowany piecyk gazowy zagraża życiu. Przypomnijmy, że naprawa i konserwacja urządzenia gazowego, może być powierzona wyłącznie osobom posiadającym odpowiednie uprawnienia.

Tlenek węgla - co musisz o nim wiedzieć?

Tlenek węgla - zwany też czadem - jest silnie trującym gazem. Nie wyczują go ludzkie zmysły, bo jest niewidoczny, pozbawiony zapachu i smaku. Źródłem emisji tlenku węgla w budynkach mieszkalnych są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym. Tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, co powoduje, że gromadzi się głównie pod sufitem. Jak działa czad? Blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach). Przy długotrwałym narażeniu na ekspozycję czadu następuje śmierć organizmu. Dlatego ważne jest, by co roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, zadbać o wykonanie obowiązkowych okresowych przeglądów, a także czyszczenie przewodów kominowych i sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejne doniesienia o zatruciach tlenkiem węgla. Czad to cichy zabójca, jak się przed nim chronić? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto