Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy z Kościerzyny podpowiadają, co kupić na prezent. Ten upominek może uratować życie!

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Strażacy zachęcają, aby na prezent kupić czujkę czadu/dymu. Taki upominek może uratować życie.
Strażacy zachęcają, aby na prezent kupić czujkę czadu/dymu. Taki upominek może uratować życie. Arch. Polskapress
Święta coraz bliżej, a to oznacza, że wiele osób poszukuje prezentów. Z pomocą przychodzą strażacy. Mają pomysł na upominek, który może uratować życie i nie zrujnuje świątecznego budżetu.

Strażacy z Pomorza mają pomysł na prezent

Nie masz pomysłu na świąteczny prezent? Z pomocą przychodzą strażacy! Ich propozycja upominku może uratować czyjeś życie, zatem trzeba przyznać, że niewiele jest prezentów, które mają tak ogromne znaczenie. O co chodzi? Czujki dymu i czadu są strzałem w dziesiątkę!

- Podchwyciliśmy inicjatywę z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku i również chcemy zachęcić wszystkich do zakupu czujki dymu lub czadu jako prezentu świątecznego - mówi mł. kpt. Mateusz Szmaglik, oficer prasowy KP PSP w Kościerzynie. - Co daje czujka? Przede wszystkim informuje o zagrożeniu w postaci wydzielającego się w pomieszczeniu tlenku węgla lub dymu. Pamiętajmy, że wcześnie wykryte zagrożenie w postaci pożaru można ugasić w zarodku.

Taki prezent to inwestycja w bezpieczeństwo. Dlatego warto zamontować ją jak najszybciej.

Strażacy radzą:

  • Jeśli nie masz w domu urządzeń, w których odbywa się proces spalania - KUP CZUJKĘ dymu. Jeśli niespodziewany pożar powstanie np. w nocy, czujka głośnym sygnałem dźwiękowym ma szanse obudzić Cię, dając możliwość ucieczki i wezwania służb.
  • Jeśli masz w domu urządzenie, w którym odbywa się proces spalania (kominek, piec, podgrzewacz gazowy wody itp.) KUP CZUJKĘ tlenku węgla (i rozważ dodatkowo czujkę dymu lub czujkę dwufunkcyjną).

Tlenek węgla jest gazem niewidocznym, bezwonnym i śmiertelnie niebezpiecznym. Może powstać tam, gdzie odbywa się proces spalania, a wentylacja jest niesprawna, czy też stan techniczny urządzeń jest nieprawidłowy. Tylko czujka tlenku węgla może ostrzec o jego pojawieniu się w mieszkaniu. Głośny alarm ostrzeże i da szansę na ewakuację, wyjście na świeże powietrze i wezwanie służb.

- Trzeba pamiętać o tym, aby utrzymywać urządzenia spalinowe i przewody wentylacyjne w pełnej sprawności i regularnie dokonywać wymaganych przeglądów - dodaje mł. kpt. Mateusz Szmaglik. - Warto zainwestować niewielkie pieniądze we własne bezpieczeństwo i swoich bliskich.

Czad jest cichym zabójcą

Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania wszelkich paliw - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę. Często powstaje także w czasie pożaru. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka.

W układzie oddechowym tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.

Najczęstszą przyczyną zatruć są zamknięte, szczelne okna. Powoduje to powstawanie tlenku węgla w procesie niezupełnego spalania paliwa i utrudnia odpływ spalin. Tyle spalin wypłynie przez komin, ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia z zewnątrz. Zatem przede wszystkim należy zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin.

Jak w takim razie postępować, aby uniknąć zagrożenia? Ważne, aby uchylić okno w mieszkaniu, gdy korzysta się z jakiegokolwiek źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Poważnym błędem jest zasłanianie kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych. Koniecznie należy także zadbać o drożność przewodów spalinowych i wentylacyjnych, a więc: nie dokonywać podłączenia urządzeń grzewczych do przewodów kominowych bez wymaganej opinii kominiarskiej, przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza.

Co najmniej raz w roku trzeba zlecić profesjonalnej firmie kominiarskiej kontrolę przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Bardzo ważne, aby przeprowadzać okresowe czyszczenie przewodów kominowych, a także usuwać sadzę zgromadzoną w osadniku pieców węglowych.

Specjaliści ostrzegają, by nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto