Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdyńskie Centrum Filmowe ma roczek. We wrześniu znowu stanie się sercem Festiwalu Filmowego

opr.gp
T.Bołt
Ponad 81.500 widzów w Kinie Studyjnym, trzy ogólnopolskie festiwale filmowe, a ponadto: przeglądy, warsztaty dla amatorów i profesjonalistów, wystawy sztuki i spotkania z twórcami. Pierwszy rok działalności podsumowuje Gdyńskie Centrum Filmowe.

We wrześniu GCF po raz drugi stanie się sercem Festiwalu Filmowego w Gdyni, najważniejszego spotkania ludzi polskiej kinematografii.

Pokazy prasowe filmów konkursowych, rozmowy z twórcami, spotkania autorskie i prezentacje filmowe w kilku sekcjach tematycznych już od 19 września 2016 roku przez sześć dni będą wypełniać przestrzeń Gdyńskiego Centrum Filmowego przy Placu Grunwaldzkim 2 w Gdyni. Właśnie tutaj działać będzie też Biuro Prasowe 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Obiekt, który otwarto uroczyście 13 września ubiegłego roku
– w przeddzień jubileuszowego Festiwalu – przez siedem dni w tygodniu jest otwarty dla wszystkich osób zainteresowanych wartościowym kinem.

– W pierwszym roku działalności największym wyzwaniem było dotarcie do mieszkańców miasta i regionu z informacją, że „Gdynia filmowa” to nie tylko jeden tydzień w roku, kiedy to na Festiwal zjeżdżają twórcy i gwiazdy polskiego kina. Dzięki powstaniu Gdyńskiego Centrum Filmowego teraz przez cały rok można tu oglądać filmy niedostępne w dużych sieciowych kinach, uczestniczyć w warsztatach czy spotykać się ciekawymi ludźmi, nie tylko z branży filmowej – mówi Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni, kierujący również Gdyńskim Centrum Filmowym. – Po niespełna roku można powiedzieć, że się udało: nasze kino ma grono stałych widzów. Systematycznie rozwijamy działalność edukacyjną i wystawienniczą. Współpracujemy z miejskimi instytucjami, wzbogacając kulturalną ofertę Gdyni dla mieszkańców i turystów o wątki filmowe – dodaje Leszek Kopeć.

Ponad 81.500 widzów – w okresie od 13 września 2015 roku do 29 sierpnia 2016 roku – odwiedziło Kino Studyjne Gdyńskiego Centrum Filmowego. Dysponuje ono trzema nowoczesnymi salami, które poprzez swoje nazwy nawiązują do filmowej tradycji Gdyni – przywołując dawne, nie istniejące dziś kina: Morskie Oko, Goplanę i Warszawę.

Na ekranach GCF zaprezentowano już ponad 200 filmów. Blisko połowa z nich to tytuły reprezentujące kinematografię europejską. Co trzeci film wyświetlany w Kinie Studyjnym GCF jest produkcji polskiej.

Obok wrześniowego Festiwalu Filmowego w Gdyni w Gdyńskim Centrum Filmowym odbywają się jeszcze dwa ogólnopolskie festiwale. Już 28 września 2016 roku ruszy 8. Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci – największe wydarzenie prezentujące dzieła audiowizualne poświęcone tematyce Żołnierzy Wyklętych oraz polskiej historii w latach 1939-1989. Podczas ubiegłorocznej edycji zaprezentowano 45 filmów fabularnych i dokumentalnych, przeprowadzono konkursy na dokumenty radiowe i filmy tworzone przez młodzież oraz liczne imprezy towarzyszące.

Gdyńskie Centrum Filmowe jest również nową siedzibą Gdyńskiej Szkoły Filmowej, która kilka tygodni temu zakończyła rekrutację czwartego już rocznika studentów Wydziału Reżyserii.

Dzięki nowej siedzibie działalność rozwinął Klub Filmowy Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Spotkania odbywają się co miesiąc w sali Warszawa. Każde jest połączone ze spotkaniem z twórcami prezentowanego dzieła oraz jego analizą.

Z członkami Klubu GSF spotkali się w minionym roku: Juliusz Machulski i Robert Więckiewicz (film „Ambassada”), Janusz Majewski i Wiktor Zborowski („Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”), Stanisław Tym i Krystyna Podleska („Miś”), Waldemar Krzystek i Adam Woronowicz („Fotograf”), Jerzy Gruza („Dzięcioł”), Wojciech Marczewski i Paweł Huelle („Weiser”), Jacek Bromski („Anatomia zła”). Na jednym ze spotkań Klubu GSF zaprezentowano filmy dyplomowe absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej: „Dzień Babci” Miłosza Sakowskiego, „Czułość” Emilii Zielonki, „W narożniku” Macieja Bartosza Kruka, „Kroki” Karoliny Zaleszczuk.

Gdyńskie Centrum Filmowe wpisało się w pejzaż śródmieścia Gdyni. Obiekt otrzymał tytuł Budowy Roku 2015, nagrodę Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, a także główną nagrodę architektoniczną w konkursie Eurobuild Award 2015.

Projekt Arch-Deco projektem roku 2015. Pracownia nagrodzona za Gdyńskie Centrum Filmowe [ZDJĘCIA]

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto