Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdyńska reforma edukacyjna weszła w życie. Co jeszcze trzeba poprawić?

Marcin Lange
W czwartek 1 września w VI LO w Gdyni przy ul. Mikołaja Kopernika 34 odbyła się miejska inauguracja roku szkolnego
W czwartek 1 września w VI LO w Gdyni przy ul. Mikołaja Kopernika 34 odbyła się miejska inauguracja roku szkolnego Przemek Świderski
Gdyńscy uczniowie początek roku szkolnego zainaugurowali w nowej rzeczywistości. Wraz z początkiem września obowiązywać zaczęła bowiem przygotowywana przez miasto od dawna reforma systemu oświaty.

Ta dotyczy przede wszystkim szkolnictwa zawodowego, a zmiany polegają na zlikwidowaniu, wygaszaniu i połączeniu oddziałów szkolnych w kilkunastu gdyńskich placówkach.

- Przygotowywanie reformy i wprowadzanie jej w życie było niezwykle pracochłonne. Ja osobiście, ostatnie dwa miesiące miałem praktycznie wyjęte z życiorysu - mówi autor reformy, wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz, a pytany o to, czy nie obawia się, że reforma się nie sprawdzi w praktyce dodaje: - Ja już mogę stwierdzić, że reforma się przyjęła. Opieram to na wynikach rekrutacji do szkół, które poznaliśmy pod koniec czerwca. Te jednoznacznie potwierdziły słuszność przeprowadzonych zmian.

Mimo że rok szkolny już się rozpoczął, nie wszystko jest jednak dopięte na ostatni guzik. A to w niektórych szkołach nie funkcjonuje jeszcze e-dziennik, a to w Zespole Szkół Ekologiczno - Transportowych brakuje sali warsztatowej, a to remonty się jeszcze nie zakończyły. I tak dalej...

- Mamy pewne przesunięcia, ale nie będą one w żaden sposób kolidować uczniom z nauką - zapewnia Bartosz Bartoszewicz. - W przypadku pracowni w ZSE-T, zajęcia w nich rozpoczną się po dwóch miesiącach nauki. A do tego czasu obiekt będzie przygotowany już przez nowego dyrektora, który formalnie rozpoczął pracę 1 września - dodaje wiceprezydent.

Na czym konkretnie polega reforma?

Przede wszystkim utworzone zostały dwa nowe Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Pierwsze w siedzibie dotychczasowego Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Morskiej. Będą się tam uczyli uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych i Zespołu Szkół Technicznych.

W drugim CKZiU znaleźli natomiast uczniowie Zespołu Szkół Rzemiosła i Handlu oraz Zespołu Szkół Budowlanych

Połączone zostały też Technikum Transportowe mieszczące się w Orłowie oraz Zespół Szkół Ekologicznych z Cisowej, których uczniowie rozpoczęli naukę w ramach wspomnianego Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych w dotychczasowej siedzibie zlikwidowanego IV LO w Gdyni. Uczniowie tej placówki trafili natomiast w ramach swoich klas do IX LO.

Zespół Szkół Usługowych na Grabówku został zdecentralizowany, a jego budynek służy Zespołowi Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych.

Na ul. Orłowskiej, w miejscu Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych przeniesionego na al. Zwycięstwa, nową siedzibę znalazło IX Liceum Ogólnokształcące, które dotychczas swoją siedzibę miało w centrum miasta. Powód? Budynek nie należy w całości do miasta, nie ma sali gimnastycznej, a nowa lokalizacja ma spełnić zapotrzebowanie na szkołę ogólnokształcącą dla Wielkiego Kacka, Dąbrowy i Karwin.

V Liceum Ogólnokształcące na Oksywiu zostało poszerzone natomiast o gimnazjum, aby dać lepszy dostęp do placówek mieszkańcom dzielnicy.

Przypomnijmy, że gdyńska reforma oświatowa od początku budziła sporo kontrowersji.

Czytaj więcej na temat kontrowersji wokół reformy oświaty

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto