Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdyńska firma Space Forest chce zbudować rakietę w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym

Mateusz Tkarski
Firma SpaceForest działa w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym
Firma SpaceForest działa w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym Tomasz Bołt/archiwum
Gdyńska firma Space Forest.chce zbudować rakietę, która będzie mogła wynieść w kosmos ładunek o wadze do 50 kilogramów.

Firma SpaceForest działająca w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym pozyska dofinansowanie projektu Suborbital Inexpensive Rocket (SIR) w ramach programu “Fast Track” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Cel to budowa rakiety zdolnej do osiągnięcia pułapu 150 km. Ma ona w pełni nadawać się do ponownego użycia z minimalnym czasem przygotowania między lotami.

Projekt rozpocznie się w kwietniu 2018 roku. W ciągu najbliższych kilku lat SpaceForest zbuduje pierwszą polską rakietę suborbitalną, zdolną przenosić do 50 kg komercyjnego ładunku na wysokości do 150 km. 10-metrowa rakieta będzie w stanie zapewnić opłacalną platformę dla badań środowiska mikro-g.

Jak zapewnia firma, SIR będzie atrakcyjny dla rynku polskiego i zagranicznego. Będzie oferować najniższe ceny za takie usługi na świecie.

Rakieta będzie również wyposażona w kontrolowany system odzyskiwania umożliwiający bezpieczne lądowanie w zdefiniowanym obszarze, minimalizując koszty odzyskiwania i operacje.

Space Forest

Space Forest działalność zaczynała jako Telemobile Electronics w 2004 roku, zajmując się naprawą sprzętu telekomunikacyjnego. Dzisiaj uczestniczy w wielu projektach w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Brała udział m.in. w programie DEWI (ang. Dependable Embedded Wireless Infrastructure) gdzie zaprojektowała sieć czujników bezprzewodowych mogących znaleźć zastosowanie w pojazdach wynoszących ludzi i satelity, na przykład w takich rakietach jak Ariane5, czy przyszłych polskich rakietach suborbitalnych, ale też na pokładach samolotów.

Czytaj również: Studenci z PG docenieni przez Europejską Agencję Kosmiczną

Firma jest członkiem konsorcjum wdrażającego projekty dla Polskiej Agencji Kosmicznej. Gdyńscy inżynierowie odpowiedzialni są za technologie napędowe, silniki i paliwa rakietowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto