Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Korekta w budżecie i więcej pieniędzy na projekt 'Rodzina bliżej siebie'

Szymon Szadurski
T. Bołt
Niemal cztery miliony złotych przeznaczą w tym roku gdyńscy samorządowcy na realizację projektu "Rodzina bliżej siebie". Wydatek na ten cel zaaprobowali na ostatniej sesji radni Gdyni, wprowadzając korektę w budżecie miasta. Stało się to możliwe dlatego, iż samorząd uzyskał na realizację projektu kolejną dotację z Unii Europejskiej, konkretnie z Europejskiego Funduszu Społecznego, która pokrywa aż 85 procent kosztów przedsięwzięcia.

- Projekt "Rodzina bliżej siebie" realizujemy już od kilku lat - zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. - Początkowo opieką asystentów, zatrudnionych przez Miejski Ośrodek Opieki Społecznej, objęte zostały dzieci, które zdaniem kuratorów ze względu na problemy ich rodziców zagrożone były skierowaniem do domu dziecka. Pozyskując z roku na rok większe dotacje unijne, objęliśmy opieką asystentów osoby bezdomne i niepełnosprawne. Do tej pory projekt ukończyło już 340 osób.

Każdy z asystentów MOPS opiekuje się tylko kilkoma podopiecznymi.
- Dzięki temu mają więcej czasu, aby dogłębnie zdiagnozować problemy i wspierać swoich podopiecznych w ich rozwiązywaniu - podkreśla Michał Guć. - Pracę asystentów wspierają inni zatrudnieni przez miasto specjaliści: pedagodzy, psycholodzy, doradcy zawodowi. Oferowana w projekcie forma wsparcia jest oczywiście kosztowna, nie wahamy się jednak wydawać pieniędzy na ten cel. Takie działanie bowiem opłaca się miastu. Dobrze ukierunkowana pomoc skutkuje tym, iż udaje się naszych podopiecznych postawić na nogi i nie wymagają oni dalszej opieki MOPS - sami radzą sobie w życiu. Dzięki temu z budżetu samorządu nie wydajemy środków na zasiłki dla tych osób. Najważniejszy jest jednak dla nas fakt, iż wsparcie udzielone naszym podopiecznym przywraca im szanse na godne życie, samodzielne funkcjonowanie w lokalnej społeczności.

W tegorocznym projekcie systemowym "Rodzina bliżej siebie" w jego pierwszym panelu pracować będzie ośmiu asystentów rodziny oraz dwóch asystentów osób usamodzielnianych. Pierwsi pod swoją opiekę wezmą po 6 lub 7 rodzin, drudzy po 10 usamodzielnianych wychowanków rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych - łącznie 85 osób oraz 20 wychowanków. W panelu drugim wsparcie realizowane będzie głównie poprzez indywidualne, specjalistyczne doradztwo oraz poprzez ofertę klubu integracyjnego i zajęcia grupowe.

Zadanie wsparcia 70 osób niepełnosprawnych powierzono z kolei siedmiu doradcom, specjalistom z obszaru tej problematyki.

Czytaj także:
Są unijne miliony na realizację gdyńskiego projektu "Rodzina bliżej siebie"

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto