Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Dowództwo polskiej i niemieckiej Marynarki Wojennej zacieśnia współpracę w zakresie szkoleń

Ksenia Pisera
Tomasz Bołt
O planach rozwoju oraz o niedawnych ustaleniach dotyczących współpracy będą rozmawiać jutro polscy i niemieccy dowódcy sił morskich. To druga taka wizyta w Marynarce Wojennej w Gdyni w ciągu ostatniego tygodnia. Kilka dni w Gdyni prowadzone były ustalenia z przedstawicielami delegatami Francji.

Oficjalne powitanie delegacji niemieckiej odbędzie się jutro 20 lutego,przy okręcie-muzeum ORP „Błyskawica”. Admirała floty Axela Schimpfa, w honorowej asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, powita dowódca MW RP admirał floty Tomasz Mathea. Od razu po ceremonii powitania, dowódcy wezmą udział w rozmowach dotyczących współpracy.

Czytaj także: Minister MON o przyszłości polskiej Marynarki Wojennej

- Podczas tego spotkania strona polska zaprezentuje założenia programu modernizacji polskiej MW oraz wnioski ze współpracy pomiędzy flotami obu państw - mówi kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik prasowy Dowódcy Marynarki Wojennej. - Dowódcy omówią także efekty polsko-niemieckich rozmów sztabowych, które odbyły się w styczniu w Gdyni.

Wtedy to oficerowie z dowództw sił morskich Niemiec i Polski omówili łącznie 28 obszarów współpracy. Te najważniejsze dotyczyły m.in. współpracy w zakresie szkolenia załóg oraz wykorzystania do tego celu ośrodków szkoleniowych obu flot. Dyskutowano także na temat wymiany doświadczeń i rozszerzania współpracy w zakresie m.in. ochrony środowiska naturalnego. Obrady dotyczyły także planowania kierunków rozwoju flot, w tym realizacji programów modernizacyjnych. Efektem tych rozmów było przygotowanie dwóch dokumentów: „Program polsko-niemieckich rozmów sztabowych na 2013 rok oraz projektu deklaracji o rozwoju współpracy obu flot wojennych.

- W historii dwustronnych kontaktów MW Niemiec i Polski realizowanych w ramach NATO jest to dokument obejmujący najszerszy, jak dotąd, zakres wspólnych działań - kontynuuje Zajda. - Deklaracja ta zostanie przedłożona do akceptacji ministrom Obrony Narodowej obu państw. Po podpisaniu tego dokumentu rozpocznie się proces realizacji wszystkich uzgodnionych obszarów współpracy.

Kolejnym punktem spotkania polskiego dowództwa z delegacją niemieckich sił będzie wizyta w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków w Porcie Wojennym w Gdyni Oksywiu. Na zakończenie wizyty w Gdyni planowane jest spotkanie dowódcy Deutsche Marine z komendantem Akademii Marynarki Wojennej kontradmirałem Czesławem Dyrczem.

Czytaj także: Zakupy Muzeum Marynarki Wojennej w prokuraturze

To kolejne w tym miesiącu spotkanie polskich oficerów z delegacjami zza granicy. Kilka dni temu - w czwartek, 14 lutego - przedstawiciele Marynarki Wojennej RP spotkali się ze stroną francuską. Rozmowy te zakończyły się podpisaniem protokołu w sprawie dalszej współpracy, w tym udziału okrętów obu stron we wspólnych ćwiczeniach na Bałtyku oraz Atlantyku i Morzu Śródziemnym.

-W trakcie spotkania podkreślono korzyści wynikające z udziału fregaty ORP „Gen. K. Pułaski” w zorganizowanym przez marynarkę francuską na Atlantyku w zakresie osłony transportu morskiego i tras żeglugowych przed atakami okrętów podwodnych - mówili przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej. - Jeszcze w tym roku, w takich właśnie ćwiczeniach, weźmie udział fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko”. Strona francuska zaprosiła także do udziału we wspólnych manewrach okręt podwodny ORP „Orzeł”.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto