MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Dowództwo polskiej i niemieckiej Marynarki Wojennej zacieśnia współpracę w zakresie szkoleń

Ksenia Pisera
Tomasz Bołt
O planach rozwoju oraz o niedawnych ustaleniach dotyczących współpracy będą rozmawiać jutro polscy i niemieccy dowódcy sił morskich. To druga taka wizyta w Marynarce Wojennej w Gdyni w ciągu ostatniego tygodnia. Kilka dni w Gdyni prowadzone były ustalenia z przedstawicielami delegatami Francji.

Oficjalne powitanie delegacji niemieckiej odbędzie się jutro 20 lutego,przy okręcie-muzeum ORP „Błyskawica”. Admirała floty Axela Schimpfa, w honorowej asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, powita dowódca MW RP admirał floty Tomasz Mathea. Od razu po ceremonii powitania, dowódcy wezmą udział w rozmowach dotyczących współpracy.

Czytaj także: Minister MON o przyszłości polskiej Marynarki Wojennej

- Podczas tego spotkania strona polska zaprezentuje założenia programu modernizacji polskiej MW oraz wnioski ze współpracy pomiędzy flotami obu państw - mówi kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik prasowy Dowódcy Marynarki Wojennej. - Dowódcy omówią także efekty polsko-niemieckich rozmów sztabowych, które odbyły się w styczniu w Gdyni.

Wtedy to oficerowie z dowództw sił morskich Niemiec i Polski omówili łącznie 28 obszarów współpracy. Te najważniejsze dotyczyły m.in. współpracy w zakresie szkolenia załóg oraz wykorzystania do tego celu ośrodków szkoleniowych obu flot. Dyskutowano także na temat wymiany doświadczeń i rozszerzania współpracy w zakresie m.in. ochrony środowiska naturalnego. Obrady dotyczyły także planowania kierunków rozwoju flot, w tym realizacji programów modernizacyjnych. Efektem tych rozmów było przygotowanie dwóch dokumentów: „Program polsko-niemieckich rozmów sztabowych na 2013 rok oraz projektu deklaracji o rozwoju współpracy obu flot wojennych.

- W historii dwustronnych kontaktów MW Niemiec i Polski realizowanych w ramach NATO jest to dokument obejmujący najszerszy, jak dotąd, zakres wspólnych działań - kontynuuje Zajda. - Deklaracja ta zostanie przedłożona do akceptacji ministrom Obrony Narodowej obu państw. Po podpisaniu tego dokumentu rozpocznie się proces realizacji wszystkich uzgodnionych obszarów współpracy.

Kolejnym punktem spotkania polskiego dowództwa z delegacją niemieckich sił będzie wizyta w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków w Porcie Wojennym w Gdyni Oksywiu. Na zakończenie wizyty w Gdyni planowane jest spotkanie dowódcy Deutsche Marine z komendantem Akademii Marynarki Wojennej kontradmirałem Czesławem Dyrczem.

Czytaj także: Zakupy Muzeum Marynarki Wojennej w prokuraturze

To kolejne w tym miesiącu spotkanie polskich oficerów z delegacjami zza granicy. Kilka dni temu - w czwartek, 14 lutego - przedstawiciele Marynarki Wojennej RP spotkali się ze stroną francuską. Rozmowy te zakończyły się podpisaniem protokołu w sprawie dalszej współpracy, w tym udziału okrętów obu stron we wspólnych ćwiczeniach na Bałtyku oraz Atlantyku i Morzu Śródziemnym.

-W trakcie spotkania podkreślono korzyści wynikające z udziału fregaty ORP „Gen. K. Pułaski” w zorganizowanym przez marynarkę francuską na Atlantyku w zakresie osłony transportu morskiego i tras żeglugowych przed atakami okrętów podwodnych - mówili przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej. - Jeszcze w tym roku, w takich właśnie ćwiczeniach, weźmie udział fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko”. Strona francuska zaprosiła także do udziału we wspólnych manewrach okręt podwodny ORP „Orzeł”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto