18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec Morski w Gdyni po remoncie. Orły wróciły na fasadę budynku [WIDEO, ZDJĘCIA]

kp
Budowa Dworca Morskiego kiedyś i dziś
Budowa Dworca Morskiego kiedyś i dziś Narodowe Archiwum Cyfrowe/ Barbara Ostrowska
Fasada Dworca Morskiego w Gdyni nie nosi już śladów po bombardowaniu z czasów II wojny światowej. Zakończył się bowiem remont zabytkowego obiektu przy ul. Polskiej 1, ale to jeszcze nie koniec prac nad docelową siedzibą organizowanego właśnie Muzeum Emigracji.

W ramach prac, które prowadzone były od początku maja 2013 r., odbudowana została brakująca, północno-zachodnia część gmachu, która została zniszczona podczas bombardowania podczas II wojny światowej. Co więcej, wewnątrz obiektu dobudowano piętro, które w przyszłości służyć będzie jako muzealna restauracja z widokiem na morze. A już dziś można zobaczyć historyczne płaskorzeźby polskich orłów, które zdobią fasadę Dworca Morskiego. Te zostały odsłonięte w środę, 15 stycznia br.

Czytaj także: Różne wizje pieszej trasy do Muzeum Emigracji w Gdyni [WIZUALIZACJE]

- To symboliczny moment powrotu do dawnej świetności miejsca niezwykle ważnego dla Gdyni jak i historii polskiej emigracji - zauważa Joanna Wojdyło, rzecznik prasowy Muzeum Emigracji w Gdyni. - Ważące 850 kilogramów orły zostały wykonane z naturalnego kamienia i odwzorowane na podstawie archiwalnych zdjęć. W latach 30. to za ich sprawą gmach miał być symbolem państwa zasługującego na swoją obecność nad Bałtykiem. Ta intencja była jasna również dla niemieckich okupantów, którzy po zajęciu miasta w 1939 r. niezwłocznie usunęli je wraz ze wszystkimi polskimi akcentami z wnętrza budynku.

Od strony nabrzeża do muzeum wciąż jednak przylegają rusztowania. To dlatego, że postawione zostało obramowanie pod montaż szklanej ściany, która zastąpi pierwotnie murowaną, dziś nieistniejącą elewację.
Wzniesiono już także stalową konstrukcję oryginalnego punktu widokowego - przeszklonego tunelu wychodzącego z Magazynu Tranzytowego.

Zobacz też: Muzeum Emigracji w Gdyni. Zobacz, jak postępuje budowa muzeum [ZDJĘCIA]

- Będzie to nawiązanie do historycznego trapu, jakim opuszczający Dworzec wchodzili na pokład statków - wyjaśnia Joanna Wojdyło.

Prace remontowe, konserwatorskie i adaptacyjne są związane z planami organizacji w tym obiekcie Muzeum Emigracji. Całkowity koszt inwestycji wynosi 49,3 mln zł, z czego ok. 23,8 mln finansowanych jest ze środków unijnej inicjatywy JESSICA. Pierwsi goście maja zwiedzić placówkę jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej na temat na Dworca Morskiego w Gdyni>>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto