Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom nowoczesny, czyli jaki?

Artykuł Sponsorowany
Domy nowoczesne stają się coraz bardziej popularne, więc coraz częściej można zauważyć je w miastach czy na obrzeżach ośrodków miejskich. Są one oferowane praktycznie przez każdą firmę, znajdziemy je w każdym katalogu. Kiedy jednak mamy do czynienia z takim domem? Co o tym świadczy?

To pytanie bardzo zasadne, bo wiele osób planuje wybudować taki dom, a nie do końca wiedzą, z czym mają do czynienia. Taki dom kojarzy się na pewno z inteligentnymi rozwiązaniami, energooszczędnością, ogólne pojętą ekologią, funkcjonalnym rozmieszczeniem wnętrz, by mieszkanie w takim miejscu było jak najbardziej komfortowe. A jak jest w rzeczywistości? Jak wyglądają projekty nowoczesnych domów?

Oszczędność w budowaniu

To domy o prostej bryle, jaka najczęściej oparta jest na planie prostokąta, kwadratu lub litery L. Przeważnie taki dom ma płaski dach, chociaż to też zależy od tego, jak określają przepisy, bo w niektórych gminach miejscowe plany zagospodarowania wymagają dachów o określonym kącie nachylenia. Bryła jest surowa, ale za to obecna jest też elegancka elewacja, która często jest wzbogacona w elementy drewniane czy kamienne. Jak balustrady to sprawdzają się te wykonane ze stali nierdzewnej, ale także ze szkła.

Bardzo ważna i podkreślająca nowoczesność jest kolorystyka, sprawdzają się biało-szare ściany, a także ciemne lub czarne dachy. Taki dom cechują też duże przeszklenia, szczególnie dobrze wyglądające w salonie. Takie wnętrze jest bardziej przestronne, ale też doskonale doświetlone.

Energooszczędność

Nowoczesne budynki są energooszczędne. Wspomniane przed chwilą duże przeszklenia to nie tylko dobre doświetlenie domu, to też możliwość czerpania energii ze słońca. Oczywiście bardzo ważne jest w tej kwestii odpowiednie usytuowanie domu względem stron świata - dom skierowany na południe będzie korzystał z ożywczej energii słonecznej.

Dobór materiałów

To jednak nie wszystko, bo domy nowoczesne to także odpowiednie materiały budowlane, które charakteryzują się specyficznymi, przystosowanymi do tego budownictwa, parametrami. Chodzi o parametry izolacyjne ścian, jakie zapewniają najniższy współczynnik U. Tak samo ważne są parametry okien, gdyż przy ich sporej powierzchni, muszą być dobrymi izolatorami ciepła.

W takich domach występują inny niż typowo układ wnętrza. Najważniejsza jest przestronność i to, by jak najlepiej wykorzystać światło dzienne. W tym celu preferowane są otwarte przestrzenie, a podziały ograniczone są do niezbędnego minimum. To oznacza, że najważniejsze pomieszczenia - salon, jadalnia i kuchnia - stanowią jedność. Dzięki temu więc nawet mały dom będzie wydawał się większy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto