Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny mieszkań powoli rosną. Wpływ na to ma m.in. Bezpieczny kredyt 2%

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io wynika, że ceny mieszkań powoli rosną. Zobacz, o ile wzrosły
Z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io wynika, że ceny mieszkań powoli rosną. Zobacz, o ile wzrosły Karolina Misztal
Od stycznia do maja ceny mieszkań wzrosły przeciętnie o 4% i zapewne dalej będą rosły. Analitycy Expandera i Rentier.io podają nawet ile ten wzrost może wynieść. Według nich przyczyną poprawy nastrojów na rynku jest start programu „Bezpieczny kredyt 2%”.

Ceny mieszkań rosną

Z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w maju w porównaniu z kwietniem ceny mieszkań wzrosły minimalnie, bo o 0,4%. Analizując dane od stycznia widać już większe wzrosty.

- W sumie od stycznia wzrost wynosi już jednak 4% i wśród 17 badanych miast aż w 15 odnotowaliśmy wzrosty - mówią analitycy. - Z drugiej jednak strony jest jeszcze wiele miast, w których ceny są wciąż niższe niż przed rokiem. Przypomnijmy, że w maju 2022 r. odnotowaliśmy szczyt cenowy i w kolejnych miesiącach ceny zaczęły stopniowo spadać. Dopiero od lutego tego roku mieszkania systematycznie drożeją, ale przeciętnie są jedynie o 1% wyższe niż przed rokiem. Spadki udało się odrobić w 9 z 17 badanych miast. Aż w 8 z 17 stawki są wciąż niższe niż w maju 2022 r.

Miasta, w których zauważalnie udało się przebić poziomy cen sprzed roku, to:

  • Katowice (+21%)
  • Lublin (+4%)
  • Wrocław (+4%)
  • Gdynia (+2)

Z kolei wciąż znacznie taniej niż przed rokiem jest:

  • w Sosnowcu (-8%)
  • Szczecinie (-5%)
  • Częstochowie (-3%)
  • Gdańsk (-2%)

ZOBACZ TAKŻE:
Ceny mieszkań w Trójmieście wciąż rosną. Są najwyższe zaraz po Warszawie i Krakowie

Co dalej z cenami mieszkań

Zdaniem analityków Expandera i Rentier.io, jeśli chodzi o prognozy na kolejne miesiące, to możliwe są dalsze wzrosty cen, ale raczej niewielkie.

- Zakładamy, że patrząc na cały rynek wzrost w tym roku nie przekroczy 10% -mówią. - Program „Bezpieczny kredyt 2%” nie jest bowiem w stanie wywołać prawdziwego boomu na rynku. Jest skierowany do dość wąskiej grupy nabywców – osób, które nigdy wcześniej nie posiadały domu ani mieszkania, w wieku do 45 lat. Pierwszy z warunków spełniają głównie osoby urodzone w latach 90., kiedy rodziło się już znacznie mniej dzieci niż w latach 80. Liczba uczestników będzie więc niższa niż w poprzednich programach.

Oczywiście w początkowym okresie chętnych będzie bardzo wielu ze względu na tzw. odłożony popyt. Teraz młode osoby, będące w początkowym etapie kariery, będą miały możliwość uzyskania kredyty i zakupu mieszkania.

- Ten zwiększony popyt utrzyma się jednak maksymalnie przez 12 miesięcy. Później będzie przygasał - wyjaśniają analitycy. - Dlatego kluczowy dla cen mieszkań będzie poziom stóp procentowych. Jeśli stopy szybko spadną do poziomów znacznie niższych niż obecnie, to pojawi się kolejna fala popytu ze strony innych uczestników rynku. Jeśli natomiast stopy procentowe będą spadały powoli lub utrzymają się na obecnym poziomie, to ceny mieszkań będą stabilne lub nawet powrócą niewielkie spadki.

CZYTAJ TAKŻE:
Najtańsze domy pod lasem na Pomorzu. Te nieruchomości są w sprzedaży w pomorskiem [CZERWIEC]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny mieszkań powoli rosną. Wpływ na to ma m.in. Bezpieczny kredyt 2% - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto