Akcja Zima zawita do Gdyni
Od trzech lat w Gdyni działa baza Letniego i Zimowego Utrzymania Dróg. To tam na co dzień funkcjonuje lokalna flota pojazdów odpowiadających za utrzymanie porządku na głównym układzie komunikacyjnym miasta. Tegoroczny sprzęt do Akcji Zima to m.in. pługo-posypywarki, ciągniki rolnicze wyposażone w posypywarki, pługi odśnieżne, samochody dostawcze typu doka czy pojazdy wolnobieżne.
– Mimo sprzyjającej pogody pracownicy, sprzęt i środki do posypywania nawierzchni są w pogotowiu – deklaruje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Gdynia w gotowości zimowej jest od połowy listopada do końca marca. W sezonie zimowym 2023/2024 Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni będzie dysponować 24 pojazdami specjalnymi do obsługi zimowego utrzymania dróg.
W ramach zawartych umów Gdynia ma zapewnione bieżące dostawy soli drogowej oraz paliwa. Bazy LiZUD pracują w systemie 24 godzinnym i obsługują po 118,5 km dróg głównego układu komunikacyjnego.
– Podobnie jak rok temu, w celu optymalizacji działań miasto zostało podzielone na dwa rejony, północny i południowy, w których zlokalizowane są bazy techniczne Letniego i Zimowego Utrzymania Dróg z zapleczem dyspozytorskim, socjalnym i sprzętowym – mówi Dawid Czechowski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
Do tegorocznego sezonu zimowego Gdynia zaczęła się przygotowywać już w zeszłym miesiącu, wtedy też samorząd poinformował, że zakupił 2 ciągniki rolnicze z osprzętem do letniego i zimowego utrzymania dróg oraz 2 pojazdy osobowo-dostawcze. Te zakupy mają powodować przede wszystkim oszczędności, ponieważ część zadań zlecanych dotychczas zewnętrznym firmom, przypadnie właśnie specjalistom z ZDiZ. Jak usłyszeliśmy w październiku, to nie koniec zakupów, w przyszłości miasto planuje kolejne, wszystko po to, aby zwiększyć zakres usług realizowanych siłami komunalnymi.
Baza Północna LiZUD, m.in. dzięki dokonanym zakupom, będzie dodatkowo obsługiwać ok. 40 km dróg o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym w północnych dzielnicach miasta.
Obecnie w obu bazach LiZUD (północnej i południowej) stacjonuje łącznie 26 pojazdów specjalnych do obsługi Letniego i Zimowego Utrzymania Dróg:
- 2 pojazdy ze zmienną zabudową: polewaczka do zmywania jezdni/pługopiaskarka,
- 2 pojazdy ze zmienną zabudową: zamiatarka/pługopiaskarka,
- 2 zamiatarki samojezdne,
- 2 ładowarki teleskopowe,
- 12 pługopiaskarek,
- 2 ciągniki rolnicze z osprzętem zima/lato,
- 2 pojazdy: polewaczka do zmywania jezdni/pług odśnieżny do dróg rowerowych,
- 2 pojazdy typu doka, osobowo-dostawcze do 3,5 t.
Utrzymaniem dróg o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym, ciągów pieszych, dróg rowerowych i płatnych miejsc postojowych w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania zajmować się będzie firma zewnętrzna wyłoniona w ramach przeprowadzonych postępowań przetargowych.
- Zgodnie z przyjętymi standardami oczyszczania dróg na terenie Gdyni, rozpoczęcie prac związanych z usuwaniem skutków zimy tj. pługowanie jezdni i posypywanie środkami chemicznymi rozpocznie się niezwłocznie po uzyskaniu informacji meteorologicznych o przewidywanym wystąpieniu zjawisk zimowych, tak aby zapewnić utrzymanie przejezdności dróg w stopniu gwarantującym bezpieczeństwo ruchu samochodowego i funkcjonowanie komunikacji miejskiej, nie później niż w ciągu godziny od wystąpienia zjawiska. W oparciu o aktualne prognozy pogody, z wyprzedzeniem minimalizowane będzie ryzyko oblodzenia dróg - zapowiadają gdyńscy urzędnicy.
W ostatnich latach wokół Akcji Zima w Gdyni narosło wiele kontrowersji, szczególnie podczas intensywnych opadów śniegu mieszkańcy Gdyni zgłaszali, że komunalny sprzęt nie zawsze dociera do wszystkich wymagających odśnieżenia miejsc. Urzędnicy w odpowiedzi podkreślali, że wszystkie sygnały od mieszkańców na bieżąco są realizowane. UM w Gdyni przypominał również, obowiązki odśnieżania róg wewnętrznych i chodników przylegających do nieruchomości należą do ich zarządców i właścicieli, podobnie jak za zimowe utrzymanie Obwodnicy Trójmiasta odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni odpowiada wyłącznie za drogi i chodniki będące w jego utrzymaniu.
Gdzie zgłaszać potrzebę odśnieżenia ulicy czy chodnika?
Referat Planowania i Standaryzacji LiZUD przyjmuje zgłoszenia i interwencje mieszkańców w dni robocze w godzinach 7:00-15:30, dotyczące dodatkowych potrzeb odśnieżenia dróg gminnych, chodników czy ścieżek rowerowych oraz informacje o zagrożeniach na drogach lub informacje o utrudnieniach w komunikacji pod nr. tel. 725 269 686.
Zgłoszenia po godzinach pracy referatu, w weekendy i święta przyjmuje dyżurny Straży Miejskiej pod bezpłatnym nr. tel. 986.

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?