59 Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej wręczona. Obejrzyj galerię zdjęć z regat

Jacek Świderski
Dzisiaj (2.10.2010) na wodach Zatoki Gdańskiej odbyła się 59 edycja najstarszej cyklicznej imprezy żeglarskiej na wybrzeżu: Błękitna Wstęga. Trasa regat wiodła z Gdyni (start) przez boje przy ostrodze sopockiego molo, do boi w okolicach molo w Gdańsku Brzeźnie, do Sopotu i mety w Gdyni. W sumie ok. 16 mil morskich. W zawodach wystartowała rekordowa ilość 70 jednostek. Pogoda dopisała żeglarzom, według prognoz wiał wiatr o sile od 7 do 12 węzłów.

Zawody zostały rozegrane łącznie w 7 grupach: jachty o długości ponad 12 metrów (I), jachty o długości od 9 do 12 metrów (III), jachty o długości do 9 metrów (IV), jachty wielokadłubowe (V), jachty mieczowe (VI), skippy 650 (VII), oraz jednostki do 4 metrów długości po pokładzie (D). Jak mówi Marek Gałkiewicz z Yacht Klubu Stal, organizator zawodów, kategoria jest tworzona dla minimum 3 jednostek tego samego typu.

Dodatkowo zostały wręczone nagrody specjalne: Czerwona Latarnia dla ostatniego zawodnika na mecie, nagroda dla najszybszej kobiety: First Lady, nagroda dla pierwszego jachtu jednokadłubowego na mecie, oraz nagroda Kapitana Żeglugi Wielkiej, Dyrektora urzędu Morskiego w Gdyni Andrzeja Królikowskiego, dla najmłodszego uczestnika regat. Tytułowa Błękitna Wstęga tradycyjnie przyznana została pierwszej jednostce, która przypłynęła do mety. W tym roku zwyciężyła załoga katamaranu EXPLODER 20 ze skipperem Jackiem Noetzlem. Oprócz Błękitnej Wstęgi zwycięzcy otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 1000 złotych.

Wyniki Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej 2010:

Zwycięzca Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej 2010: EXPLODER 20 – Jacek Noetzel – UKS NAVIGO SOPOT
Grupa I: FUJIMO – Zbigniew Skoczylas – YKP GDYNIA
Grupa III: SWALLOW – Stanisław Sawko – YK STAL GDYNIA
Grupa IV: MOONRAKER – Paweł Boksa – JKM GRYF
Grupa V: EXPLODER 20 – Jacek Noetzel – UKS NAVIGO SOPOT
Grupa VI: 29ER – Przemysław Filipowicz – YKP GDYNIA
Grupa VII: NAWIGATOR AMW – Michał Czerwiak – KS ISKRA
Grupa D: Łukasz Grodzicki – SKŻ HESTIA SOPOT (deska windsurfingowa)

Nagrodę dla najszybszej kobiety, First Lady zdobyła Małgorzata Białecka z SKŻ HESTIA SOPOT, która również płynęła na desce windsurfingowej. Ostatnia na metę dotarła załoga jednostki LOVETEK, zdobywając tym samym Czerwoną Latarnię. Wyróżnienie dla pierwszego jachtu jednokadłubowego przypadło załodze FUJIMO, natomiast nagrodę specjalną Kapitana Andrzeja Królikowskiego, dla najmłodszego uczestnika regat zgarnął Paweł Kińczyk z YK STAL.