Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żonkile znów zakwitną, by chorym dać nadzieję. Kolejna edycja Pól Nadziei w Gdyni

Ksenia Pisera
Pola nadziei - żonkile zostały także zasadzone w Sopocie
Pola nadziei - żonkile zostały także zasadzone w Sopocie T. Bołt/Archiwum DB
Żeby na wiosnę w sercach zakwitła nadzieja, już w niedzielę zostaną zasadzone żonkile. Kolejna edycja Pól Nadziei na Pomorzu rozpocznie się w Gdyni

To nie będzie zwykła rabata kwiatów, jakie kwitną w wielu miejscach Gdyni. Na specjalnie przygotowanym poletku w centrum miasta zakwitnie żonkilowe Pole Nadziei. Sadzenie kwiatów to jeden z elementów inauguracji kolejnej pomorskiej edycji ogólnopolskiej akcji Pola Nadziei. Wiosną żonkile trafią do darczyńców hospicjów.

Inauguracja akcji "Pola Nadziei na Pomorzu 2013" odbędzie się w niedzielę, 7 października, w Gdyni. Po mszy św. pod przewodnictwem arcybiskupa Leszka Sławoja Głódzia, odprawionej o godzinie 11.30 w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Świętojańskiej, odbędzie się symboliczne sadzenie żonkilowych cebulek, przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Początek - o godz. 13 na placu Grunwaldzkim.

Czytaj też: Gdyńskie pola nadziei - jak było w 2011 roku?

- Nadchodzącej jesieni trudno będzie znaleźć bardziej optymistyczne wydarzenie - nie mają wątpliwości przedstawiciele kapituły Pól Nadziei na Pomorzu. - Oto znowu ruszy pociąg po nadzieję, że nikt nie jest sam.

Kolejne kosze z żonkilowymi cebulkami zostaną przekazane przedstawicielom hospicjów z Gdańska, Sopotu, Gdyni i Pucka. Mają zostać zasadzone na miejskich i szkolnych klombach. - Jako miejsce tegorocznego otwarcia wielkiej akcji na Pomorzu wybrano Gdynię, której Hospicjum im. św. Wawrzyńca obchodzi 25-lecie istnienia - wyjaśniają organizatorzy.
Za około pół roku kwitnące kwiaty będą zapowiedzią społecznej zbiórki funduszy na statutowe cele pomorskich hospicjów. Wiosną bowiem odbywa się finał akcji. Ten tegoroczny, z kwietnia, był rekordowy. Około pięciu tysięcy wolontariuszy uzbierało 450 tys. złotych.

- Mimo, że opieka w hospicjach jest bezpłatna, Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje tylko ok. 2/3 kosztów utrzymania pacjentów - podkreślają organizatorzy akcji. - Chcąc pomagać w pełni musimy pozyskać pozostałą część środków od ludzi dobrej woli i od instytucji. Pola Nadziei należą do akcji o najstarszej tradycji i największym zasięgu.

Hospicja razem

Pola Nadziei to kampania prowadzona przez hospicja. Pomysł przywędrował do Polski ze Szkocji, gdzie był realizowany przez fundację Marie Curie Cancer Care. Akcja przeprowadzana jest w ponad 40 polskich miastach, a po raz pierwszy odbyła się w 1998 roku. Kampania połączona ze zbiórką funduszy ma przypominać o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w ostatnim okresie życia. Osoby, które wrzucą do specjalnych puszek datek na rzecz hospicjum, otrzymują w zamian żonkila, symbol nadziei w walce z chorobą nowotworową.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto