Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Patryka Różyckiego w Gdańskiej Galerii Miejskiej 1. "Nie czuję nostalgii za wstydem, ale za naszym wspólnym czasem"

OPRAC.:
Maja Czech
Maja Czech
Gdańska Galeria Miejska zaprasza na wystawę dzieł Patryka Różyckiego zatytułowaną „Nie czuję nostalgii za wstydem, ale za naszym wspólnym czasem / I don’t feel nostalgia for the shame, but for our time together”. Na instalację złożą się malowidła-murale i zestawione z nimi obrazy na płótnie.

Wystawa w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2024

Za pomocą swoich dzieł Patryk Różycki opowiada o relacjach rodzinnych, izolacji, wstydzie, klasie społecznej, przywileju i społecznym awansie.

- Wystawa, która prowadzi widzów przez wspomnienia Patryka odwzorowane na osi czasu i przestrzeni, jest hołdem, swoistym listem miłosnym, a może i przeprosinami dla tych, których zachował w swoim sercu pomimo upływu czasu i zmiany statusu - czytamy w opisie wystawy - Obok wspomnień na obrazach pojawiają się marzenia, wstyd odczuwany w prawdziwym życiu splata się z fantazją, a sceny z życia i filmów zostały namalowane na nieco mniejszych płótnach niż te, które Patryk tradycyjnie stosuje. Fotograficzne migawki nakładają się na wielkoformatowe malowidła ścienne pokrywające całe ściany galerii aż po sufit.

W odróżnieniu od dotychczasowych formatów stosowanych przez artystę, ta niemal immersyjna instalacja budzi skojarzenie z muralizmem meksykańskim i renesansem malarstwa freskowego w Ameryce Północnej w pierwszej połowie ubiegłego stulecia. Oba zjawiska były wykorzystywane jako narzędzia polityczne o charakterze dydaktycznym w celu wprowadzenia sztuki do przestrzeni publicznej oraz propagowania określonych postaw społecznych (popularnych lub nie) i historii narodowej w społeczeństwie masowym. Dla Patryka to istotne punkty odniesienia.

Wystawa Patryka Różyckiego w Gdańsku. O rodzinie, izolacji, wstydzie...
Algebra

Patryk Różycki - artysta wizualny, malarz, performer, autor tekstów i podcastów. Kurator kilku edycji festiwalu performatywnego Kick Off Perfo i festiwalu krótkometrażowych filmów eksperymentalnych Baza. Urodził się w roku 1992, mieszka i pracuje w Warszawie.

CZYTAJ TAKŻE: Koncert piosenek Andy Kitschmann - pierwszej polskiej dyrygentki - w Muzeum II Wojny Światowej

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wystawa Patryka Różyckiego w Gdańskiej Galerii Miejskiej 1. "Nie czuję nostalgii za wstydem, ale za naszym wspólnym czasem" - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto