Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Anioły, diabły i cała reszta" w Muzeum Miasta Gdyni [ZDJĘCIA]

mmg/red
Wystawa "Anioły, diabły i cała reszta"
Wystawa "Anioły, diabły i cała reszta" Tomasz Bołt
Do 1 marca w Muzeum Miasta Gdyni można podziwiać wystawę zatytułowaną " Adam Kilian. Anioły, diabły i cała reszta".

Adam Kilian (ur. 1923) to wybitny scenograf, grafik i ilustrator to postać bardzo ciekawa, a jego bogaty dorobek z całym przekonaniem zasługuje na szerszą prezentację. Na jego wszechstronną twórczość składają się ilustracje książkowe, plakaty, projekty scenografii, kostiumów, lalek, zarówno do przedstawień teatralnych, jak i filmów animowanych.

Czytaj więcej na temat

Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni to druga, po ekspozycji w gdańskim NCK, odsłona prac artysty. O ile jednak gdańska wystawa, przygotowana w ramach Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, główny punkt ciężkości umiejscowiła w twórczości Kiliana dla dzieci (zwłaszcza ilustracjach książkowych), o tyle ekspozycja w Gdyni przedstawia dokonania scenografa przedstawień dla dorosłych, fascynata folkloru.
- Szczególny nacisk chcemy położyć na fenomen polskiej szopki, w której diabły ścierają się z aniołami, rzeczywistość miesza z fantazją, śmieszność – z groteską. „Rozmach szopki” – tłumaczył Adam Kilian – „jej artystyczny i logiczny podział na strefy piekła, nieba i ziemi niesie teatr monumentalny. Choć może brzmi to paradoksalnie. (…) Niesie w sobie całą istotę teatru mistycznego i to czym został zainspirowany romantyzm i neoromantyzm – możliwość mieszania gatunków, przenikania rzeczywistości i fantazji, a fantazji w pospolitość. To wszystko mieści się w szopce i to jest dla mnie fascynujące. Tak dalece, że uważam szopkę za symbol polskiego teatru” (Adam Kilian. Radość wystrugałbym z patyka, katalog do wystawy w Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego).

Na poziomie parteru i dolnej sali ekspozycyjnej można obejrzeć m. in. elementy scenografii do Pastorałki Leona Schillera, Snu nocy letniej Szekspira, wybrane lalki do przedstawień: Spowiedź w drewnie, O Zwyrtale Muzykancie, Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata, Farfurka królowej Bony, Pańczatantra, Ballada gdańska. Obiekty prezentowane na wystawie użyczone zostały z Teatru Polskiego w Warszawie, Teatru Lalka w Warszawie, Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, a także ze zbiorów artysty.

Ekspozycję dopełnia prezentacja filmów animowanych udostępnionych przez TVP i Studio Miniatur Filmowych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto