Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda Ryszard Stachurski gratulował operatorkom WCPR [ZDJĘCIE]

szym
Wojewoda pomorski spotkał się z dwiema operatorkami Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku, które zapobiegły wybuchowi gazu w gdyńskim bloku i ułatwiły ratownikom dotarcie do poszkodowanego mężczyzny w Kwidzynie.

Na spotkaniu wojewoda Stachurski przekazał podziękowania i wyróżnienia.

Na początku stycznia nanumer alarmowy 112 zadzwonił mężczyzna z Gdyni, który poinformował, że chce popełnić samobójstwo i odkręci gaz. Nie wskazał jednak dokładnej lokalizacji. Gdy padło pytanie o konkretny adres, rozłączył się. Próba oddzwonienia na telefon zgłaszającego okazała się nieskuteczna.

- Operatorka ustaliła dokładną lokalizację, która została pozyskana z platformy lokalizacyjnej systemu informatycznego WCPR w Gdańsku. Policja podjęła interwencję. W lokalu, w pobliżu kuchenki gazowej znaleziono mężczyznę, u którego stwierdzono brak czynności życiowych. Został on ewakuowany. Podjęto resuscytacje z użyciem defibrylatora - mówi Roman Nowak, rzecznik wojewody pomorskiego.

Reanimacja spowodowała przywrócenie czynności życiowych poszkodowanego, którego przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego w Gdyni.

Szybkie ustalenie lokalizacji umożliwiło również udzielenie skutecznej pomocy medycznej rannemu mieszkańcowi Kwidzyna. Na numer alarmowy 112 zadzwonił mężczyzna zgłaszając, że został napadnięty, uderzony w głowę i potrzebuje pomocy. Zgłoszenie przekazano do pogotowia ratunkowego, ale dzwoniący nie nawiązał kontaktu z dyspozytorem.

- Poszkodowany ponownie zadzwonił na numer 112 prosząc o pomoc, ale nie podając adresu. Operator WCPR natychmiast zlokalizował dzwoniącego i przekazał dokładny adres policji w Kwidzynie, która podjęła interwencję razem ze strażą pożarną. Wchodząc do mieszkania ratownicy stwierdzili, że mężczyzna leży w przedpokoju z zakrwawioną głową. Poszkodowany został przetransportowany na pogotowie, gdzie udzielono mu pomocy medycznej - wyjaśnia Nowak.

Od 9 grudnia br. wszystkie połączenia na numer alarmowy 112 wykonywane z terenu województwa pomorskiego odbierane są przez operatorów Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku. - Obecnie w gdańskim WCPR dyżuruje 9 odpowiednio przeszkolonych i znających języki obce operatorów. W sytuacji, gdyby wszystkie te osoby były akurat zajęte, bądź w przypadku awarii istnieje również możliwość uzyskania wsparcia WCPR w Poznaniu, które przejmuje rozmówcę. W ciągu doby WCPR przyjmuje ponad 3 tysiące zgłoszeń - podsumowuje rzecznik wojewody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto