Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gdyni stanie pomnik Tadeusza Wendy, legendarnego budowniczego Portu Gdynia. Miasto poszukuje wykonawcy

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
gdynia.pl
Monument zrealizowany na podstawie zwycięskiego projektu toruńskiego rzeźbiarza Macieja Jagodzińskiego - Jagenmeera, stanie na końcu pirsu nr 1 u nasady Mola Rybackiego. Miasto poszukuje wykonawcy budowy pomnika wybitnego inżyniera Tadeusza Wendy.

Pomnik zostanie usytuowany u nasady Mola Rybackiego w Gdyni na pirsie nr 1, przy ul. Arkadiusza Rybickiego. Pomnik Tadeusza Wendy obejmujący postument wraz z posągiem wykonany został jako element odlewu z brązu. Monument ma 2,8 metra i realistyczny charakter, w formie przeskalowanej w proporcjach postaci ustawiony na ponad metrowym cokole z litej bryły szarego granitu.

- Tadeusz Wenda to wyjątkowa postać dla naszego miasta. Ojciec założyciel portu, wizjoner, patriota i wspaniały człowiek. Postać godna upamiętnienia i przekazywania opowieści o wybitnym inżynierze, jego dokonaniach i życiu jako historii tworzenia i rozwoju Gdyni – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

W obrębie pomnika Tadeusza Wendy, zostanie wymieniona nawierzchnia. Przestrzeń oświetlą energooszczędne lampy, teren zostanie uporządkowany, zyska także dwie ławki parkowe z podłokietnikami. Pomnik ma powstać do stycznia 2021 roku.

- Inwestycja w symbol historii Gdyni napawa mnie dumą i optymizmem na przyszłość – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds.rozwoju. - Tak jak nasze miasto rodziło się i rosło w siłę na początku XX wieku, tak teraz kontynuujemy rozwój Gdyni w wielu obszarach. Infrastruktura drogowa, zmiany względem klimatu, inwestycja w zieleń i ekologię, poprawianie jakości życia mieszkańców to priorytety, które nam stale przyświecają.

W ramach robót budowlanych przewidziano:

  • roboty rozbiórkowe i ziemne,
  • demontaż stalowego masztu,
  • budowę pomnika Tadeusza Wendy obejmującą fundament wraz z postumentem oraz posągiem,
  • wykonanie robót elektrycznych w tym: budowę sieci oświetlenia zewnętrznego pirsu i oświetlenia pomnika,
  • wykonanie nawierzchni placu wokół pomnika,
  • małą architekturę, w tym dostawę i montaż ławek.

Dzięki jego rekomendacji powstał Port Gdynia i rozbudowało się miasto

Tadeusz Wenda skończył Szkołę Główną oraz Instytut Inżynierów Komunikacji w Petersburgu. Pracował jako projektant i budowniczy linii kolejowych na terenie Rosji. Pracował również przy budowie portu w Windawie czy rozbudowie portu w Tallinie. W roku 1918 przyjechał do Polski i objął stanowisko w Ministerstwie Robót Publicznych, które piastował do roku 1920. Inżynier Wenda w 1920 roku został wydelegowany przez kontradmirała Kazimierza Porębskiego do określenia możliwości wykorzystania dla żeglugi portu wojennego w Gdyni i budowy portu morskiego w Tczewie. Wtedy też napisał on legendarne już zdanie, które zadecydowało o przyszłości małej wioski rybackiej - Gdyni.

- Najdogodniejszym miejscem do budowy portu wojennego (jak również w razie potrzeby handlowego) jest Gdynia, a właściwie nizina między Gdynią a Oksywą, położoną w odległości 16 km od Nowego Portu w Gdańsku – pisał w sprawozdaniu inżynier Tadeusz Wenda, który został wydelegowany na Pomorze, by znaleźć najlepsze miejsce na przyszły polski port.

Argumentował swój wybór m.in. tym, że Gdynia ma korzystne warunki hydrograficzne, jest osłonięta od wiatrów, a niedaleko znajduje się stacja kolejowa. W dużej mierze dzięki temu zdaniu powstał Port Gdynia, a później na jego bazie oczko w głowie II Rzeczpospolitej - nowoczesne miasto Gdynia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Gdyni stanie pomnik Tadeusza Wendy, legendarnego budowniczego Portu Gdynia. Miasto poszukuje wykonawcy - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto