Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości pogrzebowe Pawła Huellego. Pisarz spoczął na cmentarzu Srebrzysko

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Gdańsk pożegnał Pawła Huellego. Pisarz został pochowany w czwartek na cmentarzu Srebrzysko. Żegnała go rodzina, przyjaciele oraz władze samorządowe.

Uroczystości pogrzebowe

W kościele obecni byli m.in. Mieczysław Struk, Bogdan Borusewicz czy Piotr Gierszewski. Msza święta odbyła się w kościele św. Jana w Gdańsku pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Niedałtowskiego i ks. Marcina Hintza.

O godzinie 13:00 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe na gdańskim cmentarzu Srebrzysko. Na ceremonii obecna była prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz przewodnicząca rady miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak.

Dziękuję za Twoją Gdańskość ulepioną z tego co było i co jest. Dziękuję za to, że byłeś z nami w całej doskonałej niedoskonałości - żegnała pisarza Aleksandra Dulkiewicz.

Od piątku, 1 grudnia, w Kunszcie Wodnym, siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11, wyłożona była księga kondolencyjna poświęcona pamięci Pawła Huellego, gdańskiego pisarza, poety i uczestnika rewolucji "Solidarności".

27 listopada zmarł Paweł Huelle

Paweł Huelle urodził się 10 września 1957 roku w Gdańsku, o którym mówił, że jest jego "małą ojczyzną". Tutaj mieszkał i tworzył. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim (1980).

CZYTAJ TAKŻE:Nieodebrany telefon i zamknięte drzwi... odszedł Paweł Huelle

W czasie Sierpnia 1980 roku był współtwórcą "poczty rowerowej", wspierającej strajkujących w Stoczni Gdańskiej - między innymi w kolportażu "bibuły". Z Andrzejem Zarębskim współtworzył apel środowiska studenckiego w sprawie liberalizacji życia naukowego i studiów. Był także współinicjatorem powstania i członkiem Tymczasowego Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów Polskich UG. Podczas tzw. karnawału Solidarności pracował jako dziennikarz w Biurze Informacji Prasowej Solidarności.

Huelle zadebiutował w listopadzie 1987 roku, wydając "Weisera Dawidka", którego akcja dzieje się w okolicy istniejącego w latach 1913-2013 w Gdańsku Wiaduktu Weisera (zwanego także Mostem Weisera). Kolejne lata od debiutu przyniosły następne jego poczytne powieści, zbiory opowiadań i dramatów oraz wiersze, a także scenariusze i eseje. Powieść "Ostatnia Wieczerza" (2007) przyniosła mu nominację do Nagrody Nike.

Był ponadto autorem następujących książek: "Opowiadania na czas przeprowadzki" (1991), "Wiersze" (1994), "Pierwsza miłość i inne opowiadania" (1996), "Inne historie" (1999), "Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala" (2001), "Byłem samotny i szczęśliwy" (wybór opowiadań, 2002), "Castorp" (2004), "Opowieści chłodnego morza" (2008), "Śpiewaj ogrody" (2014) i "Ulica Świętego Ducha i inne historie" (2016).

W 2020 roku ukazał się zbiór jego opowiadań, zatytułowany "Talita". Książka, inspirowana biblijną przypowieścią, a jednocześnie sięgająca do guseł i zabobonów, została osadzona w historii Gdańska i Pomorza.

Jego książki zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków, między innymi na: angielski, holenderski, szwedzki, czeski, włoski, fiński, francuski, hiszpański, litewski i niemiecki. W ubiegłym roku uroczyście obchodził swoje 65. urodziny w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Wtedy otrzymał też Nagrodę Miasta Gdańska w dziedzinie kultury.

Pisarz i poeta zmarł 27 listopada w wieku 66 lat.

CZYTAJ TAKŻE: List pożegnalny do Mistrza. Pożegnanie Pawła Huelle

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uroczystości pogrzebowe Pawła Huellego. Pisarz spoczął na cmentarzu Srebrzysko - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto