Uczniowie z klas 1-3 od poniedziałku będą mogli wrócić do większości gdyńskich szkół

red
Gdyński samorząd otwiera szkoły zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej o uruchomieniu stopniowego powrotu do  stacjonarnego funkcjonowania szkół. Już od poniedziałku, 25 maja powrócą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z elementami zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III w większości gdyńskich szkół podstawowych.

Do gdyńskich szkół podstawowych zgodnie z wolą rodziców i opiekunów wrócić ma około 600 uczniów. Tylko 4 szkoły podstawowe w Gdyni pozostaną zamknięte - nr 8, 20, 21 i 26, ponieważ, jak podkreśla gdyński samorząd, rodzice dzieci uczących się tam, przejawiali zbyt niskie zainteresowanie przywróceniem stacjonarnego funkcjonowania szkół.

– Pomimo krótkiego czasu na przygotowanie i wyzwań organizacyjnych, w szczególności dotyczących pogodzenia nauki zdalnej z częściową nauką stacjonarną, udało nam się opracować procedury umożliwiające, możliwie najbezpieczniejsze w obecnej sytuacji epidemiologicznej, funkcjonowanie szkół. – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Korzystaliśmy z doświadczeń pracy nad uruchomieniem żłobków i przedszkoli. Tam wypracowane procedury zadziałały i obecnie funkcjonują wszystkie publiczne żłobki i 99% przedszkoli. Chęć powrotu do stacjonarnego nauczania w klasach I-III wyraziło w Gdyni 10% rodziców, którzy z różnych względów nie mogą dłużej sprawować nad dziećmi opieki w domu, dlatego chcemy sprostać ich oczekiwaniom. Wytężona praca i zaangażowanie przez nas ekspertów różnych dziedzin pozwoliły – w poczuciu pełnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci – wypracować rozwiązania, które zaczęliśmy już wdrażać. Umożliwia to wznowienie nauczania w szkołach dla  klas I- III już od najbliższego poniedziałku, 25 maja.

O powrocie do szkoły zadecydują rodzice dziecka

Pomimo wdrożenia nowych procedur i wyposażeniu szkół w dodatkowy sprzęt ochronny, edukacja w szkołach nadal wiąże się z ryzykiem. Samorząd monitoruje sytuację epidemiologiczną w Gdyni, jednak ostateczna decyzja o powrocie dziecka do szkoły należy do rodziców.

– Z pewnością decyzja o skorzystaniu z usług gdyńskich placówek musi być podjęta z  uwzględnieniem pewnego ryzyka. – zaznacza Bartosz Bartoszewicz. – Z  wielką troską i  odpowiedzialnością wypracowywano nowe zasady, ale niestety nie  możemy zagwarantować, że w  placówkach nie wystąpią zachorowania na Covid-19. Nawet najbardziej restrykcyjne zasady nie pozwolą ograniczać, czy też rejestrować aktywności dzieci i  ich rodzin w  czasie wykraczającym poza obecność w szkole, a to właśnie aktywność poza placówką, liczba spotykanych osób, czy odwiedzane miejsca mogą powodować zachorowania wśród innych członków grupy szkolnej.

Przede wszystkim ma być bezpiecznie

Opieka oraz prowadzenie zajęć dla dzieci w gdyńskich szkołach będzie przebiegać w warunkach ściśle określonych zasad, wprowadzonych przez dyrektorów szkół. Zajęcia wynikające z  realizacji podstawy programowej w klasach I-III prowadzić będą nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, natomiast zajęcia opiekuńczo-wychowawcze wychowawcy świetlic i w miarę możliwości inni – wskazani przez dyrektora szkoły – nauczyciele. Szczegółowe procedury obowiązujące w poszczególnych placówkach znajdują się na ich stronach internetowych.

Otwarte szkoły będą funkcjonowały według zmienionych zasad. Jedną z najważniejszych, narzuconą przez Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczenie liczebności grup – do 12-14 dzieci, co oznacza, że będzie ona działała w znacznie ograniczonym zakresie. Dodatkowo obowiązywać będą nowe procedury dotyczące m.in. stosowania środków ochrony osobistej, zachowania bezpiecznej odległości, dezynfekcji rąk i  pomieszczeń, zasad korzystania ze świetlicy czy sali gimnastycznej, obowiązkowego pomiaru temperatury czy sposobu postępowania w  przypadku podejrzenia choroby.

Czy grozi nam trzecia fala?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie