Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawa znieważenia polskiego godła przez Adama Nergala Darskiego do ponownego rozpatrzenia

OPRAC.:
Maja Czech
Maja Czech
Sprawa znieważenia polskiego godła przez Nergala do ponownego rozpatrzenia
Sprawa znieważenia polskiego godła przez Nergala do ponownego rozpatrzenia Karolina Misztal
Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił w poniedziałek wyrok sądu pierwszej instancji i skierował do ponownego rozpatrzenia sprawę znieważenia polskiego godła przez członków zespołu "Behemoth", w tym jej lidera Adama "Nergala" Darskiego. Sąd I instancji w maju 2022 r. uniewinnił mężczyzn.

Wraca sprawa znieważenia polskiego godła przez Nergala

- Sąd Apelacyjny w Gdańsku II Wydział Karny wyrokiem z dnia 5 lutego 2024 r. uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Okręgowemu w Gdańsku do ponownego rozpoznania – poinformowała PAP koordynator ds. kontaktów sądu ze środkami masowego przekazu Anna Kanabaj–Michniewicz.

Wyjaśniła, że w ustnych motywach rozstrzygnięcia "Sąd Apelacyjny podzielił zarzut podniesiony w apelacji prokuratora, a dotyczący odmowy uznania za znak państwowy orła białego".

- Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych - orzeł biały, biało-czerwone barwy i Mazurek Dąbrowskiego są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej – podała Kanabaj-Michniewicz.

Zaznaczyła, że przepis art. 2 ust. 1 ww. ustawy wskazuje z kolei, że godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy.

- W ocenie Sądu Apelacyjnego orzeł biały jako element godła państwowego stanowi zatem inny znak państwowy w rozumieniu art. 137 par. 1 kodeksu karnego – przekazała.

Kanabaj-Michniewicz podała, że Sąd Apelacyjny podkreślił, iż nie jest właściwa interpretacja Sądu Okręgowego, zgodnie z którą orzeł biały jest tylko nazwą godła Rzeczypospolitej Polskiej.

- Ustawa z 31 stycznia 1980 r. wymienia bowiem elementy godła RP i jednym z nich jest właśnie wizerunek orła białego – przekazała.

Zdaniem prokuratury plakat promujący trasę zespołu "Behemoth" pod hasłem "Rzeczpospolita Niewierna", który odbywał się między 30 września a 10 października 2016 r., znieważył jednak polskie godło. Na plakacie został przedstawiony biały orzeł bez korony. Zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł został umieszczony na czerwonym tle. Nad orłem umieszczono też napis "Rzeczpospolita Niewierna".

W maju 2022 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił mężczyzn od zarzucanych im czynów. Zdaniem sądu wzór graficzny znajdujący się na plakacie nie jest wizerunkiem godła polskiego. Jak wskazywał wówczas sąd "przedmiotem publicznego znieważenia opisanego w art. 137 Kodeksu Karnego musi być m.in. godło. Nie zaś twór graficzny, projekt graficzny, nawiązujący czy też podobny do orła. Jak wynika z opinii jednego z biegłych, projekt został przez autora stworzony od podstaw i nie stanowi przerobienia godła RP". Od wyroku uniewinniającego sądu I instancji apelację wywiódł prokurator.

Behemoth ponownie przed sądem

Członkowie zespołu "Behemoth" oraz grafik zostali uniewinnieni po raz pierwszy przez Sąd Okręgowy w Gdańsku w kwietniu 2018 roku. Kilka miesięcy później Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok niższej instancji i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Drugi uniewinniający wyrok zapadł w maju 2022 roku również w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

CZYTAJ TAKŻE: Nergal uniewinniony od zarzutu znieważenia godła państwowego na plakacie grupy Behemoth. „Nawiązuje, ale nie znieważa”

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sprawa znieważenia polskiego godła przez Adama Nergala Darskiego do ponownego rozpatrzenia - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto