Jak wyglądają sinice? Kiedy kwitną?
Sinice widoczne są dla nas dopiero, gdy zaczynają kwitnąć. Zakwit sinic prowadzi do powstania mało estetycznej, zielonkawej zawiesiny, której może towarzyszyć brzydki zapach.
Zawiesina przypomina kożuch pływający po powierzchni wody. Może mieć on zabarwienie niebiesko-zielone, szaro-zielone, zielonkawo-brązowe oraz niekiedy czerwono-brązowe. Zależy to od gatunków tworzących kożuch, intensywności światła i wieku zakwitu. Wiele gatunków może wydzielać zapachy zatęchłe, ziemiste, lub trawiaste. Takie zakwity glonów czasami mogą tworzyć piany na brzegu zbiornika.
Sinice w Bałtyku. Dlaczego są niebezpieczne?
Sinice, występujące m. in. w Bałtyku, produkują toksyczny związek, który powoduje zmiany w funkcjonowaniu wątroby. Jeśli ktoś napije się wody, w której wystąpił zakwit sinic, może mieć:
- wymioty,
- biegunkę,
- bóle brzucha,
- u niektórych osób sinice mogą powodować bóle głowy i gorączkę.
Nie każdy zawsze zareaguje w taki sam sposób na kontakt z sinicami – to kwestia indywidualna. Mogą też wystąpić wysypki na ciele, które często mylone są z uczuleniem na słońce. Nie należy też siedzieć w pobliżu masowego występowania sinic. Toksyny unoszące się nad wodą, które człowiek wdycha, także mogą być niebezpieczne.
Uwaga! Dolegliwości mogą wystąpić nawet kilka dni po kąpieli w wodzie. Unikajcie kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o innej barwie niż zazwyczaj.
Sinice w Bałtyku 2023. INTERAKTYWNA MAPA - AKTUALNE DANE SANEPIDU
Sinice w Bałtyku i w jeziorach na Pomorzu 2023. Które kąpieliska zamknięte?
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?