Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekordowy sezon gdyńskich pszczół na dachu Urzędu Miasta. W ciągu kilku miesięcy udało im się wyprodukować 210 litrów miodu!

OPRAC.: red
Pszczoły gdyńskich urzędników, mieszkające na co dzień na dachu Urzędu Miasta, zakończyły sezon. W ciągu kilku miesięcy wyprodukowały aż 210 litrów miodu, który jak pokazują badania jest naprawdę wysokiej jakości. Teraz miód od urzędniczych pszczół będzie rozdawany przy okazji najróżniejszych gdyńskich uroczystości.

Przypomnijmy, że w szczycie sezonu na dachu Urzędu Miasta w Gdyni mieszka nawet od 50 tysięcy do 100 tysięcy pszczół z rasy Buckfast. Już pierwsze miodobranie, które odbyło się w czerwcu, pokazało, że będzie to rekordowy rok. Zebrano wtedy ponad 50 litrów miodu. W ciągu całego sezonu gdyńskie pszczoły wyprodukowały około 210 litrów miodu.

– To znakomity wynik pszczelich rodzin zamieszkujących urzędową pasiekę. Cieszy nie tylko otrzymany miód, ale przede wszystkim dobre zdrowie żyjących tu pszczół. Okoliczne tereny zielone, jak chociażby odnowiony Park Centralny, zapewniają im bogaty wybór kwiatów, krzewów i drzew. Wyprodukowany miód stanowi więc różnorodną mieszankę. Dzięki analizie dowiedzieliśmy się, znajdują się w nim m.in. pyłki klonu, śliwy, jabłoni, wierzby czy kasztanowca. Co ważniejsze – badania nie wykazały, by miód zawierał metale ciężkie. Można więc z czystym sumieniem powiedzieć, że gdyński miód jest nie tylko smaczny, ale też bardzo zdrowy – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Analizy wykazy, że głównymi roślinami nektarodajnymi, które wybierają nasze pszczoły, są klon i śliwa – łącznie około 60% pyłku w gdyńskim miodzie pochodzi z tych drzew. Reszta to jabłonie, wierzba, kasztanowiec, a także śladowe ilości majeranku, bławatków, koniczyny oraz mniszka. Badania laboratoryjne potwierdziły również, że w miodzie nie ma metali ciężkich – ołowiu, rtęci, arsenu ani kadmu.

– W tym roku wymieniliśmy matki, wybierając wyjątkowo łagodną i pracowitą odmianę rasy Buckfast i przyniosło to efekty. To także zasługa naszego pszczelarza – pana Wojciecha Albeckiego – i jego ogromnej wiedzy i pasji. Dzięki niemu wiele się uczymy o pszczołach. W najbliższym czasie pan Wojciech przekaże swoją wiedzę również mieszkańcom Gdyni zainteresowanym pszczelarstwem, bo planujemy zorganizować spotkania połączone z degustacją miodu – kończy Dorota Marszałek-Jalowska z Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

W czerwcu z czterech pszczelich rodzin gdyńscy urzędnicy zebrali ponad 50 kg miodu. Pszczoły na dobre zadomowiły się w Urzędzie Miasta Gdyni - są jego mieszkańcami już od 3 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto