MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mevo wraca z sezonem rowerowym. Wydarzenia, inwestycje i podsumowanie ponownego startu projektu

OPRAC.:
Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Mevo wraca z sezonem rowerowym. Wydarzenia, inwestycje i podsumowanie ponownego startu projektu
Mevo wraca z sezonem rowerowym. Wydarzenia, inwestycje i podsumowanie ponownego startu projektu Przemyslaw Swiderski
Mevo przygotowało się na nowy sezon rowerowy. W sobotę, 23 marca, włodarze pomorskich miast i przedstawiciele Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot zdradzili plany na najbliższe miesiące i podsumowali ostatni czas w związku z funkcjonowaniem roweru miejskiego. Briefing prasowy, na którym mogliśmy usłyszeć o bliskiej przyszłości Mevo, miał miejsce w Ergo Arenie.

Podsumowanie startu Mevo 2.0

Zanim jednak na miejscu wypowiedzieli się przedstawiciele samorządów czy zarządu OMGGS, do Ergo Areny przyjechali sami rowerzyści. Wśród nich Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i prezes Rady OMGGS, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i wiceprezes Rady OMGGS, Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu oraz Marcin Majek, wójt Kosakowa, Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi oraz Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa. Podczas briefingu włodarze podsumowali marcowe statystyki Mevo i opowiedzieli o rowerowych planach miast na najbliższy czas.

ZOBACZ TAKŻE: Parking kubaturowy będzie remontowany po 3 latach od otwarcia. Miasto wyda 4 miliony złotych

Powiększyła się liczba stacji Mevo. W gminie Kosakowo powstało ich 5, w Gdańsku 11, a budowa kolejnych 14 zakończy się na przełomie marca i kwietnia. Od początku marca użytkownicy Mevo przejechali 210 tys. km podczas 70 tys. podróży. Większość z nich - 74 procent - odbyła się w trakcie dni roboczych. Mevo najczęściej wypożyczane jest między godziną 14 a 16.

- System działa bardzo dobrze, a statystyki pokazują, że mieszkańcy korzystają z Mevo coraz chętniej. Tylko w marcu, a miesiąc jeszcze się nie skończył, przejazdów na Mevo było dwa razy więcej niż w całym styczniu i lutym. Jesienią obiecaliśmy wybudowanie 25 nowych stacji, w tych dzielnicach, w których ich brakowało - zwłaszcza w dzielnicach południowych. 11 stacji jest już gotowych, a kolejne zostaną ukończone na przełomie marca i kwietnia. Zachęcam do korzystania z Mevo, nie tylko w weekendy - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Inwestycje związane z infrastrukturą rowerową

Dzięki metropolitalnym funduszom unijnym w ostatnich latach powstało prawie 120 km nowych dróg rowerowych i parkingi dla ponad 2,5 tysiąca rowerów. Inwestycje rowerowe były realizowane w ramach budowy 26 węzłów przesiadkowych, które powstają na terenie OMGGS. W nowej perspektywie unijnej ponad 720 mln zł dofinansowania trafi na projekty transportowe, w tym prawie 420 mln zł na projekty, w ramach których powstanie infrastruktura rowerowa.

ZOBACZ TAKŻE: Amberif Vibes: magia kolorów, wśród których najbardziej błyszczał bursztyn. Wyjątkowy pokaz mody i sztuki jubilerskiej w gdańskiej Montowni

- Ponad 73 km dróg rowerowych powstanie w Gdańsku, Gdyni, Pruszczu Gdańskim, Kartuzach, Kolbudach, Kosakowie, gminie Suchy Dąb, powiecie tczewskim, Przywidzu, Redzie, Rumi, Sopocie, Szemudzie, Trąbkach Wielkich, Władysławowie, Żukowie i Wejherowie. A nowe parkingi rowerowe zostaną wybudowane w Gdyni, Pruszczu Gdańskim, Luzinie, Pelplinie, Redzie, Rumi, Szemudzie, Wejherowie i Żukowie - zapowiadał Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.

Dwa tygodnie temu metropolitalne samorządy przyjęły Plan Zrównoważonej Mobilności dla OMGGS (tzw. SUMP), który opisuje najważniejsze do zrealizowania działania transportowe w regionie. W planie znalazły się także szczegółowe wytyczne dot. infrastruktury rowerowej łącznie z mapą istniejących i planowanych tras rowerowych w metropolii.

Rowerowe wydarzenia na Pomorzu

Zapowiedziano też rowerowe wydarzenia dla mieszkańców miast Pomorza. W Gdyni będzie to akcja "Do pracy jadę rowerem", która ma promować zdrowy styl życia i wykorzystywanie na co dzień ekologicznych środków transportu. Projekt zachęca do rywalizacji zarówno indywidualnej, jak i firmowej, a przy okazji podkreśla wartość aktywności fizycznej i troski o środowisko. Uczniowie gdyńskich szkół ponadpodstawowych mogą z kolei rywalizować w akcji "Do szkoły Jadę Rowerem".

ZOBACZ TAKŻE: Gdańska Droga Krzyżowa przeszła ulicami miasta. Setki wiernych uczestniczyło w corocznej modlitwie

W Tczewie będzie miała miejsce VIII edycja akcji "Rowerem do Pracy". Konkurs ma zachęcać do codziennego korzystania z rowerów. Uczestnicy rejestrują swoje przejazdy do i z pracy za pomocą specjalnej aplikacji. Przejechane kilometry są przeliczane na punkty, które można wymienić na nagrody.

W Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Kosakowie, Wejherowie, Władysławowie i Pucku będzie to "Rowerowy maj". To największa kampania rowerowa w Polsce, która promuje zdrowy tryb życia i zrównoważony transport. Akcja zachęca do codziennych przejazdów na rowerze i już od najmłodszych lat uczy dobrych nawyków poprzez zabawę i elementy rywalizacji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mevo wraca z sezonem rowerowym. Wydarzenia, inwestycje i podsumowanie ponownego startu projektu - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto