Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest przeciwo ACTA. Manifestacja przeszła głównymi ulicami Trójmiasta

gp
Nie dla ACTA już rozbrzmiewało w Gdańsku - na demonstracji w lutym tego roku
Nie dla ACTA już rozbrzmiewało w Gdańsku - na demonstracji w lutym tego roku Fot. T. Bołt
Protestujący przeciwko podpisaniu przez Polskę międzynarodowej umowy ACTA wyruszyli spod Urzędu Miasta w Gdyni po godz. 17. Do Gdańska mieli dotrzeć ok. godz. 19, jednak cała akcja została odwołana z powodu śladowego zainteresowania.

Zdjęcia z początku protestu w Gdyni

Aktualizacja godz. 18

Szumnie zapowiadany protest przeciw ACTA został odwołany, ponieważ, jak podaje Radio Gdańsk, brały w nim udział... dwie osoby

Aktualizacja godz. 17

Protestujący idą chodnikiem i na pewno nie zablokują trójmiejskich ulic

**

Przemarsz zaplanowany jest głównymi ulicami Trójmiasta. Początek o godz. 16.00 przed Urzędem Miasta w Gdyni, gdzie odbędzie się wiec protestacyjny.

- Po wiecu - jak podaje Joanna Grajter, rzecznik prasowy UM w Gdyni - manifestacja przejdzie ul. Świętojańską i aleją Zwycięstwa w kierunku Sopotu i Gdańska.

Przez Sopot protestujący mają przechodzić w godz. 17.30 - 18.30. Następnie pochód ruszy w kierunku Gdańska, docelowo - pod Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego przy ul. Okopowej, gdzie odbędzie się kolejny wiec.

- Protestujemy - mówi Krzysztof Mallek, organizator trójmiejskiej manifestacji przeciwko ACTA - bo rząd do dzisiaj nie wycofał podpisu pod umową w sprawie ACTA. Dzisiaj też w Parlamencie Europejskim odbędzie się kolejne głosowanie w tej sprawie, będziemy więc manifestować, by wyrazić swoje oburzenie. Wysłaliśmy 2,5 tys. e-maili do eurodeputowanych, ale chyba bez skutku. Dlatego będziemy protestować na ulicach. Podobne wiece i manifestacje odbywają się dzisiaj w innych miastach Polski, wiem, że na ulice wyjdzie Kraków i chyba Wrocław.

Ile będzie osób? - Nawet jeśli będzie 20 - to będzie dobrze - dodaje K.Mallek. - My protestujemy głównie w Internecie, skrzykujemy się na Facebooku. A na ulice wychodzimy, by zamanifestować naszą jedność i powiadomić innych, jak chce się przez cenzurę ograniczyć wolność w Internecie.

Manifestacja na pewno będzie liczniejsza, gdańska policja otrzymała informację, że głównymi arteriami Trójmiasta będzie szedł pochód ok. 200 osób.

- Taka manifestacja może spowodować utrudnienia w ruchu - mówi serż.sztab. Emilia Karczewska z zespołu prasowego KMP w Gdańsku. - Dlatego na skrzyżowaniach na trasie przemarszu obecni będą policjanci z drogówki, którzy będą regulować ruchem, jeśli zaistnieje taka potrzeba. W Gdańsku, gdzie ok. 20.30 odbędzie się wiec przed Urzędem Marszałkowskim Woj. Pomorskiego, teren zabezpieczać będzie kilkunastu policjantów z prewencji.

Na poprzednią manifestację gdańszczanie zwoływali się na facebooku

Dodatkowo, organizatorzy dzisiejszej manifestacji namawiają do blokowania skrzynek pocztowych europosłów. Proponują wysyłanie do nich listów o treści:

Szanowny Panie/Pani Europośle/Europosłanko.
Zwracam się do Pana/Pani w bardzo ważnej dla społeczeństwa europejskiego sprawie.
ACTA jest porozumieniem, którego głównym celem jest ochrona własności intelektualnej, jednak w aktualnym kształcie godzi w podstawowe prawa człowieka, takie jak: domniemanie niewinności, prawo do prywatności, współmierność kary do winy, czy dostęp do dzieł kultury.
Ponadto podważa fundamentalne zasady demokracji: prawo powinno być jednoznaczne, nie można być sędzią we własnej sprawie, umowy międzynarodowe powinny być poddawane szerokim konsultacjom społecznym oraz pozostawać w pełni jawne na każdym etapie prac. Furtki, które ta umowa pozostawia mogą służyć wprowadzeniu cenzury prewencyjnej w internecie, oddania kompetencji właściwych dla sądów i policji prywatnym podmiotom i karania milionów ludzi za nieświadome działania w cyberprzestrzeni.
Ufam, że Pan/Pani stanie w obronie obywateli Unii Europejskiej, a nie wielkich korporacji! Apeluję o dołożenie wszelkich starań by zablokować umowę na poziomie europejskim! Mam nadzieję, że 25 kwietnia, będzie Pan/Pani za całkowitym odrzuceniem umowy ACTA!
Z wyrazami szacunku...

Dzisiaj, tj. 25 kwietnia poseł sprawozdawca, David Martin, przedstawi w Parlamencie Europejskim wstępny raport dotyczący ACTA. To będzie pierwszy test, który pokaże jakie opinie mają członkowie Parlamentu Europejskiego. Takiego obrotu spraw nie należy odbierać jako chęć wprowadzenia ACTA w życie. Wręcz przeciwnie. Europosłowie chcą jak najszybciej upublicznić debatę parlamentarną. Kolejne kraje Wspólnoty otwarcie mówią o wstrzymaniu ratyfikacji ACTA. Ostatnim państwem Unii Europejskiej, które sprzeciwiło się kontrowersyjnemu porozumieniu jest Słowenia - czytam na interia.pl

ACTA podpisały 26 stycznia w Tokio 22 kraje unijne; nie podpisały jej dotąd Cypr, Estonia, Niemcy, Holandia i Słowacja.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto