Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Konstytucji w Gdyni na zielono. Wybrano wykonawcę projektu

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Plac Konstytucji zmieni się nie do poznania.
Plac Konstytucji zmieni się nie do poznania. WOM Gdynia
Gdyński samorząd wybrał wykonawcę projektu przebudowy Placu Konstytucji. Poza dokumentacją firma Green Cities Infrastrucuture wykona również prace geodezyjne i będzie sprawowała nadzór autorski dla inwestycji.

Nowy Plac Konstytucji w Gdyni. To będzie pierwsze i ostatnie miejsce w Gdyni, które zobaczą podróżni

Plac Konstytucji ma być zupełnie nową wizytówką miasta. Według zapowiedzi urzędników zieloną urodę będzie łączył z funkcjonalnością. W projekcie ujęta zostanie przebudowa placu Konstytucji wraz z wlotami przyległych ulic: Dworcową, Janka Wiśniewskiego i Jana z Kolna.

- Plac Konstytucji to jedno z pierwszych miejsc, jakie widzą przyjezdni - mówił niedawno o przebudowie Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Jest też intensywnie użytkowany przez mieszkańców. Urodę powinien łączyć z doskonałą funkcjonalnością: musi być tak wygodny, by ułatwiał życie w każdych warunkach, także wtedy, gdy leje deszcz, a my za późno wstaliśmy i próbujemy zdążyć na pociąg, ale też tak piękny, by warto było się na nim zatrzymać w trakcie niespiesznego spaceru.

Do drugiego postępowania zgłosiło się trzech wykonawców, wybrana została oferta Green Cities Infrastructure z Gdańska opiewająca na niewiele ponad 900 tys. zł.

- Zgodnie z umową, wykonawca będzie miał 48 tygodni na przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Na jej podstawie zrealizowana zostanie przebudowa placu Konstytucji wraz z wlotami przyległych ulic: Dworcową, Janka Wiśniewskiego i Jana z Kolna. Finalnie inwestycja poprawi funkcjonalność i wizerunek węzła transportowego Gdynia Główna w sercu miasta - podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Jak zaznacza gdyński magistrat, celem projektu, a następnie przebudowy jest poprawa atrakcyjności przestrzeni - ma być ładniej i to na tyle, aby z przestrzeni chętnie korzystali zarówno piesi jak i rowerzyści. Obecnie na Placu Konstytucji dominuje ruch samochodowy oraz miejska komunikacja.

Plac Konstytucji zmieni się nie do poznania.
Plac Konstytucji zmieni się nie do poznania. Przemysław Świderski

Jakie cele założyli urzędnicy?

  • przywrócenie reprezentacyjnego placu przed Dworcem PKP Gdynia Główna - placu dostępnego dla pieszych jako szeroko rozumianego miejsca wspólnego, przyjaźnie zaaranżowanej przestrzeni publicznej zapewniającej swobodny dostęp do usług, handlu i wypoczynku w najbliższej okolicy, w sąsiedztwie uspokojonego oraz uporządkowanego ruchu samochodowego;
  • utworzenie nowoczesnego węzła komunikacyjnego z nowym rozmieszczeniem przystanków, a także przejrzystymi i intuicyjnymi funkcjami komunikacyjnymi dla mieszkańców i turystów, w szczególności dla pasażerów publicznego transportu zbiorowego;
  • zwiększenie bezpieczeństwa dla ruchu pieszego, rowerowego z jasno określonymi, wygodnymi trasami przemieszczeń;
  • zwiększenie priorytetu dla publicznego transportu zbiorowego buspasami, uspokajając tym samym ruch samochodowy, w szczególności tranzytowy na obszarze placu Konstytucji;
  • wyeksponowanie modernistycznej tkanki urbanistycznej i historycznych budynków poprzez przemyślaną ingerencję zielenią, w obszarze nowo zdefiniowanego placu i wzdłuż przyległych ulic.

Urzędnicy udostępnili również pierwsze wizualizacje. Zobaczcie i porównajcie je ze stanem obecnym!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto