Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze protesty wyborcze wpłynęły już do Sądu Najwyższego. Jak wnieść protest?

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Gdzie możemy wnieść protest wyborczy?
Gdzie możemy wnieść protest wyborczy? Przemyslaw Swiderski
Pierwsze protesty wyborcze wpływają już do Sądu Najwyższego. Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, w czwartek, 19.10., do godz. 15.30 odnotowano wpłynięcie 17 protestów - 12 odnoszących się do wyborów parlamentarnych oraz 5 w sprawie referendum. Gdzie możemy wnieść protest wyborczy?

Do Sądu Najwyższego wpływają już pierwsze protesty wyborcze

W Dzienniku Ustaw opublikowano obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej o wynikach tegorocznych wyborów oraz referendum. Zgodnie z przepisami, można już wnosić protesty wyborcze i referendalne - te można wnosić do Sądu Najwyższego na piśmie w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów i referendum przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw. Siedziba Sądu Najwyższego mieści się przy placu Krasińskich 2/4/6 w Warszawie. Protest wyborczy możemy również nadać w placówce Poczty Polskiej. Jak informuje PAP, protesty przyjmowane są przy wyznaczonym stanowisku, w budynku są odpowiednie oznaczenia dla osób chcących taki protest złożyć.

- W czwartek w Sądzie Najwyższym do godz. 15.30 odnotowano 12 protestów odnoszących się do wyborów parlamentarnych oraz 5 protestów przeciwko ważności referendum - poinformowało PAP w czwartek po południu biuro prasowe Sądu Najwyższego.

Termin na wnoszenie protestów upływa 25 października.

- Protest może wnieść wyborca, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców w jednym z obwodów głosowania. Prawo wniesienia protestu przysługuje również przewodniczącemu właściwej komisji wyborczej i pełnomocnikowi wyborczemu. W wyborach przeprowadzonych w dniu 15 października br. protest wnosi się na piśmie bezpośrednio do Sądu Najwyższego w Warszawie w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw. Obwieszczenia PKW w sprawie wyników wyborów oraz referendum ogólnokrajowego ukazały się w Dzienniku Ustaw z dnia 18 października 2023 r. pod poz. 2234, 2235 i 2236 - mówi nam Mirosława Torłop, dyrektor Delegatury KBW w Gdańsku.

Dopiero po rozpoznaniu wszystkich protestów wyborczych SN rozstrzyga o ważności wyborów i referendum. Na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez Państwową Komisję Wyborczą oraz opinii wydanych w wyniku rozpoznania protestów Sąd Najwyższy rozstrzyga o ważności wyborów oraz o ważności wyboru posła lub senatora, przeciwko któremu wniesiono protest. W takim przypadku Sąd Najwyższy orzeka już w składzie całej właściwej izby. Takie rozstrzygnięcie musi nastąpić nie później niż w 90. dniu po dniu wyborów, na posiedzeniu z udziałem Prokuratora Generalnego i Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Po ogłoszeniu uchwały mogą być przeprowadzone częściowe lub ponowne wybory w całości, w zależności od skali problemu.

Przypomnijmy, że protest wyborczy zgodnie z treścią art. 82 Kodeksu wyborczego wnosi się :

  • przeciwko ważności wyborów, ważności wyborów w okręgu lub wyborowi określonej osoby z powodu:
  • dopuszczenia się przestępstwa przeciwko wyborom, określonego w rozdziale XXXI Kodeksu karnego, mającego wpływ na przebieg głosowania, ustalenie wyników głosowania lub wyników wyborów lub
  • naruszenia przepisów kodeksu dotyczących głosowania, ustalenia wyników głosowania lub wyników wyborów, mającego wpływ na wynik wyborów.
od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwsze protesty wyborcze wpłynęły już do Sądu Najwyższego. Jak wnieść protest? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto