Operacja Czysta Rzeka w Kazimierzu Dolnym. Wiosenne porządki Wisły, jej brzegów oraz terenów miasta

Akcja specjalna Operacja Czysta Rzeka
W sobotę (20 kwietnia) w Kazimierzu Dolnym odbyła się akcja główna 6. edycji Operacji Czysta Rzeka. Uczestnicy posprzątali Wisłę, jej brzegi, oraz teren Kazimierza Dolnego. Śmiałków w robieniu wiosennych porządków nie odstraszyła nawet deszczowa pogoda!

6. edycja akcji Operacja Czysta Rzeka w Kazimierzu Dolnym zgromadziła entuzjastów ekologii i ludzi gotowych podjąć działania na rzecz czystości Wisły i jej brzegów. Kapryśna pogoda oraz deszczowa aura nie stanęła na przeszkodzie w realizacji założonych zadań. Tłumy ochotników ruszyły do pracy, uzbrojone w worki na śmieci i rękawice, gotowe oczyścić brzegi rzeki z nagromadzonych odpadów.

emisja bez ograniczeń wiekowych

W trakcie wydarzenia uczestnicy korzystali z wielorazowych butelek z filtrem Dafi. Ta proekologiczna inicjatywa cieszy się rosnącym zainteresowaniem i zachęca do podejmowania działań na rzecz ograniczenia zużycia plastiku i ochrony środowiska.

- Namawiamy wszystkich do zmiany swoich przyzwyczajeń, to prosty krok ale niezwykle znaczący. Gdy zaczniemy używać wielorazowe produkty, zmniejszy się ilość niepotrzebnego plastiku w przyrodzie. Dlatego, zamiast kupować plastikowe butelki z wodą, wystarczy zaopatrzyć się w butelkę filtrującą Dafi, którą będziemy mogli zawsze nosić ze sobą i napełnić w każdym miejscu z dostępem do bieżącej wody. Tak samo, zamiast kupować zgrzewki wody, zainwestujmy jednorazowo w dzbanek filtrujący, który posłuży nam naprawdę przez wiele lat - podkreśla Anna Chlewicka, specjalista ds. marketingu marki Dafi.

Sylwia Majcher, edukatorka ekologiczna także zdecydowanie podkreśla, że najlepszym sposobem, by pomóc naszej planecie jest używanie wielorazowych produktów.

- To najprostszy sposób, by każdy z nas mógł wdrożyć w życie ekologiczne nawyki. Wystarczy tylko podejść do kranu, odkręcić wodę i nalać ją do butelki wielorazowego użytku z filtrem. Dzięki temu możemy rocznie zaoszczędzić nawet 20 kilogramów plastiku. To także oszczędność finansowa, ponieważ rocznie w naszej kieszeni może zostać nawet kilka tysięcy złotych. Przejście na wielorazowe produkty opłaca się zarówno nam, jak i naszej planecie - mówi Sylwia Majcher.

Edukatorka ekologiczna zaznacza także, że w tej chwili wiele tworzyw sztucznych można przetworzyć i ponownie wykorzystać w procesie recyklingu. Doskonałym przykładem na sobotniej akcji Operacja Czysta Rzeka było tzw. frisbee, w całości wykonane ze śmieci.

Operacja Czysta Rzeka

Operacja Czysta Rzeka to akcja sprzątania wód oraz ich dopływów. Historia tej proekologicznej inicjatywy sięga 2019 roku, kiedy lokalna akcja bardzo szybko zmieniła się w ogólnopolskie wydarzenie, angażując osoby publiczne i liderów lokalnych społeczności. Celem jest przede wszystkim ochrona środowiska naturalnego poprzez sprzątanie i promowanie postaw aktywnej ochrony przyrody.

- Od początku akcji udało nam się zebrać ponad tysiąc ton odpadów z rzek, miejscowości oraz lasów, które są zaśmiecane. Tylko w tym roku do Operacji Czysta Rzeka zapisało się już ponad 24 tysiące osób, a zapisy potrwają jeszcze miesiąc. Ludzi ciągle przybywa i serdecznie im za to dziękujemy - mówi Daniel Parol, współzałożyciel akcji.

Izabela Sałamacha, rzeczniczka akcji Operacja Czysta Rzeka podkreśla także edukacyjny aspekt wydarzenia.

- Naszą akcją zwracamy uwagę na to, że odpadów wokół nas jest bardzo dużo. Dajemy ludziom możliwość do zastanowienia się, czy rzeczywiście musimy aż tyle ich generować. Już przy sklepowych pułkach powinniśmy zastanowić się, czy produkty, które wybieramy są nam naprawdę potrzebne. Podkreślamy też, że warto zwracać uwagę na to, w jakich opakowaniach się znajdują i wybierać te wielorazowego użytku - podkreśla Izabela Sałamacha.

W tym roku w ramach akcji Operacja Czysta Rzeka, której sponsorem jest marka Dafi zorganizowano modowy konkurs dla projektantów pod hasłem “Na fali zmian”. Osoby, które wzięły w nim udział miały za zadanie stworzyć modne ubrania ze śmieci. Wszystko po to, by jeszcze bardziej zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia polskich rzek. Zwycięzcą został Maciej Nodzeński, który podczas akcji głównej otrzymał nagrodę w wysokości 5 tys. złotych.

- Do wykonania stylizacji w swoich projektach wykorzystałem m.in. worki na śmieci, butelki jednorazowe, zakrętki oraz etykiety. Proces tworzenia był wymagający i czasochłonny, a największym wyzwaniem okazało się zgromadzenie wszystkich potrzebnych materiałów. W tym przypadku “śmieci” należało doprowadzić do takiego stanu, by móc z nich skorzystać, stworzyć stylizację i dać im drugie życie - opowiada zwycięzca konkursu “Na fali zmian”.

Zapytany o to, skąd czerpać ekologiczne inspiracje dotyczące mody odpowiada, że z codziennego życia.

- Życie przynosi nam wiele inspiracji i warto obserwować jakie zmiany zachodzą wokół nas. Warto wybrać się także do sklepów z odzieżą używaną i zobaczyć, jakim ubraniom możemy podarować nowy los. Second handom mówimy głośne TAK! - podkreśla Maciej Nodzeński.

Operacja Czysta Rzeka nie tylko promuje świadomość ekologiczną, ale również mobilizuje społeczność do działań na rzecz zachowania czystości i piękna naszych rzek oraz otoczenia naturalnego. Działania podejmowane podczas tego typu wydarzeń nie tylko przyczyniają się do poprawy stanu środowiska, ale także budują więź społeczną, wzmacniają poczucie odpowiedzialności za naszą planetę oraz edukują społeczeństwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Operacja Czysta Rzeka w Kazimierzu Dolnym. Wiosenne porządki Wisły, jej brzegów oraz terenów miasta - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto