Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okręt podwodny ORP Sokół dotrze do Muzeum Marynarki Wojennej na specjalnych wózkach

OPRAC.: MK
Trwa transport łodzi podwodnej "ORP Sokół" do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Trwa transport łodzi podwodnej "ORP Sokół" do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Przemyslaw Swiderski
Rozpoczął się kolejny etap transportowania okrętu podwodnego do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. W środę na Skwer Kościuszki dojechały wózki SPMT, na których jednostka zostanie przewieziona. Dyrektor muzeum Tomasz Miegoń zapewnił, że operacja się nie opóźnia.

W środę po południu na Skwer Kościuszki w Gdyni, gdzie od wtorku stoi "Sokół", dotarły wózki SPMT. Są to wieloosiowe transportery modułowe o własnym napędzie tzw. SPMT (Self Propelled Modular Transporters), które służą do przewożenia przedmiotów wielkogabarytowych.

"ORP Sokół" zostanie przeniesiony

Sytuacja związana z transportem okrętu Kobben do muzeum jest dynamiczna - powiedział PAP dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Tomasz Miegoń.

Planowo, drugi etap, czyli transport lądowy okrętu Kobben za pomocą wózków miał rozpocząć się w środę ok. godz. 14:00. Dyrektor Miegoń podkreślił, że godzina rozpoczęcia tej operacji nie jest pewna.

Czy dzisiaj rozpoczną, tego nie wiemy, poza instalowaniem wózków pod okrętem, trzeba jeszcze sprawdzić hydraulikę i odpowiednio wypoziomować "Sokoła" - wyjaśnił.

Teraz już wiemy, że ORP Sokół zostanie jedynie przeniesiony na wcześniej przygotowaną platformę. Jak poinformowało Mueum Marynarki Wojennej w Gdyni na swoim profilu na Facebooku, transport rozpocznie się w czwartek (23.11. 2023 r.). Jeśli czwartkowy etap transportu okrętu przebiegnie zgodnie z planem, to następnego dnia w piątek rozpocznie się przenoszenie "Sokoła" na gotowe fundamenty.

Transport "ORP Sokoła" ulicami Gdyni

Przejazd "ORP Sokoła" ze Skweru Kościuszki do muzeum zostanie poprowadzony aleją Topolową, której nawierzchnia została zabezpieczona specjalnymi panelami. W czasie przejazdu należy spodziewać się utrudnień w ruchu. Wyłączona będzie część alei Jana Pawła II (obie jezdnie); całodobowo zostanie wyłączony z ruchu ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż alei Lipowej oraz ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż bulwaru Nadmorskiego.

Okręt wraz z "wyposażeniem transportowym" waży ok. 360-370 ton, jego długość wynosi ok. 47,4 m, szerokość w najszerszym miejscu to 4,60 m (ale tymczasowa rama transportowa ma ok. 8 m).

ORP Sokół w Muzeum Marynarki Wojennej

Środa jest szóstym dniem transportowania okrętu podwodnego ORP Sokół z PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni do Muzeum Marynarki Wojennej. W piątek (17.11.2023 r.) okręt umieszczono na specjalnym pontonie i przetransportowano drogą morską ze stoczni do Nabrzeża Pomorskiego, w basenie Prezydenta przy Skwerze Kościuszki. Przez weekend jednostka cumowała przy nabrzeżu i była atrakcją dla mieszkańców i turystów odwiedzających w tym czasie Gdynię.

Po zakończeniu operacji przenoszenia Sokoła muzealnicy rozpoczną przygotowywania okręty do zwiedzania. Eksponat będzie gotowy do zwiedzania w czerwcu przyszłego roku.

CZYTAJ TEŻ: ORP "Sokół" przeniesiony na ląd. Okręt podwodny w drodze na wystawę plenerową Muzeum Marynarki Wojennej

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Okręt podwodny ORP Sokół dotrze do Muzeum Marynarki Wojennej na specjalnych wózkach - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto