Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Norman Davies honorowym obywatelem Gdyni? Złożono wniosek

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Prof. Norman Davies honorowym obywatelem Gdyni?
Prof. Norman Davies honorowym obywatelem Gdyni? Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Gdyńscy społecznicy i stowarzyszenia zrzeszeni w Gdyńskim Dialogu chcą, aby kolejnym honorowym obywatelem Gdyni został prof. Norman Davies. Jako pierwszy pomysł ten zgłosił twórca i prowadzący od ponad 20 lat „Biesiady Literackie” Krystian Nehrebecki - gdynianin, aktor i menedżer kultury.

Złożono wniosek o nadanie prof. Normanowi Daviesowi honorowego obywatelstwa Gdyni

Podpisy zbierano m.in. podczas Biesiad Literackich, gdzie korzystając z licznej obecności gdynian, przybliżano postać profesora, przypominając dorobek autora, czyli ponad 20 książek przetłumaczonych na 40 języków oraz związki historyka z Gdynią.

Przypomnijmy, że formalnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, warunek ścisłych relacji kandydata z Gdynią nie jest wymagany, aby tytuł ten nadano kandydatowi do wyróżnienia.

– Podczas wielu spotkań w ramach wspomnianego wydarzenia kulturalnego widać było niezwykle pozytywny odzew wśród mieszkańców – mówi inicjator przedsięwzięcia Krystian Nehrebecki. – Nie pojawił się ani jeden głos sprzeciwu czy zawahania wśród gdynian poproszonych o złożenie podpisu. Wsparcie i zrozumienie okazały ważne postacie kultury, sztuki i dyplomacji o renomie ogólnopolskiej jak Anda Rottenberg, Krystyna Kurczab-Redlich, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Izabela Trojanowska czy Katarzyna Figura. Format, dorobek i doskonale rozpoznawalna osobowość brytyjskiego naukowca łączą i jednoczą – dodaje Nehrebecki.

Pod wnioskiem podpisała się również część pomorskich parlamentarzystów. Aby dopełnić wymogów formalnych, wniosek został złożony za pośrednictwem jednego z gdyńskich stowarzyszeń – stowarzyszenia Młodzi na Rzecz Gdyni – Gdynianka.

Prof. Norman Davies honorowym obywatelem Gdyni?
Prof. Norman Davies honorowym obywatelem Gdyni? Gdyński Dialog

Jak wskazują wnioskodawcy, losy prof. Daviesa splotły się z Gdynią. W okresie Praskiej Wiosny w roku 1968 w gdyńskim areszcie zatrzymano i osadzono Normana Daviesa wracającego z Krakowa do Wielkiej Brytanii. Służba Bezpieczeństwa zarejestrowała wyjazd z grodu Kraka młodego naukowca, wiążąc jego obecność w Polsce z działaniami opozycji demokratycznej obu krajów.

Tymczasowo zwolniony z gdyńskiego aresztu, Davies znalazł schronienie w gościnnych progach Konsulatu Królestwa Szwecji przy ulicy Jana z Kolna 25 – obecnie Konsulatu Kultury. Do końca lat siedemdziesiątych Norman Davies był częstym gościem w Gdyni, a pokoje szwedzkiego konsulatu pełniły rolę tymczasowego domu dla autora „Bożego Igrzyska".

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Norman Davies honorowym obywatelem Gdyni? Złożono wniosek - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto