Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni z Gdyni wytkną każdy krawężnik, czy schody, które mogą utrudniać im życie

Ksenia Pisera
Tomasz Bołt
W dwóch dzielnicach wykażą każdy zbyt wysoki krawężnik czy brak podjazdów. Bo przecież Gdynia ma być dla wszystkich.

Sprawdzenie na przystanku rozkładu jazdy autobusów może być piekielnie trudne. Osoba, która nie ma władzy w nogach, nie podniesie się z wózka inwalidzkiego, by spojrzeć wyżej niż z jego perspektywy. Nie wstanie i nie przeniesie tego wózka, gdy ze schodów nie ma zjazdu. Osoby z różnego rodzajami niepełnosprawności - motorycznej i sensorycznej - co dzień zmagają się w mieście z setkami barier architektonicznych.

Na Grabówku było ich ponad 200. Wolontariusze zliczyli je wszystkie i spisali. Teraz, kilka miesięcy po zakończeniu projektu "Gdynia dla wszystkich", wrócą na ulice miasta. Przetestują Leszczynki i Chylonię.
Miasto dla ludzi

Projekt "Gdynia dla wszystkich" organizowany jest przez gdyńskie Centrum Współpracy Młodzieży (CWM), z inicjatywy samorządu. W sierpniu specjalne grupy wolontariuszy - sprawnych i z dysfunkcjami - będą oceniać Leszczynki i Chylonię pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych motorycznie i sensorycznie, starszych oraz z dziećmi w wózkach. Będą mieli za zadanie przygotować dokumentację i sprawozdania ze swoich spacerów, ale wspólnie też opracują propozycje rozwiązań, które ich zdaniem przyczynią się do poprawy sytuacji w przestrzeni publicznej.

Czytaj także: W miejscu dawnego baru Promyczek powstał Dom Mleczany, gdzie pracę znaleźli niepełnosprawni

- Nie ma w Gdyni dzielnic, które są bez barier. Szczególnie widoczne jest to na peryferiach, bo główny nacisk na usuwanie przeszkód kładziony jest z reguły na centra miast - mówi Tomasz Brodewicz, prezes Stowarzyszenia CWM. - Na szczęście przy współpracy z urzędnikami udaje się eliminować bariery, stąd druga edycja tego projektu. Jeżeli nie wymaga to dużego nakładu prac czy funduszy, bariery niwelowane są naprawdę szybko.
Miejsca w Leszczynkach i na Chyloni, które wskażą uczestnicy projektu, mają znaleźć się na elektronicznej mapie. Ta ma być na bieżąco aktualizowana, a kolejne sprawy mają być przekazywane urzędnikom z odpowiednich wydziałów magistratu. W efekcie bariery likwidowane jeszcze skuteczniej.

Grabówek już przetestowany

Pierwsze spacery badawcze odbyły się już w ubiegłym roku. Grabówek oceniło pięć patroli. Tworzyły je trzy osoby niewidome, dwie niedowidzące, dwie na wózku, jedna poruszająca się za pomocą balkonika oraz osoby zdrowe. Podczas 22 spacerów przebyli ponad 70 km. Odwiedzali m.in. szkoły i sklepy, sprawdzali dostępność przystanków ZKM i SKM. Po drodze naliczyli ponad 200 barier architektonicznych. Często jako problem wskazywano brak pasów uwagi czy wyłączaną wieczorami dźwiękową sygnalizację przy pasach.

Możesz pomóc, idź na spacer

Do najbliższych spacerów badawczych potrzebni są wolontariusze. Nabór prowadzi Centrum Współpracy Młodzieży. Praca w terenie ma zająć około 18 godzin. Przed rozpoczęciem działań uczestnicy przejdą jedno-dniowe szkolenie. Organizatorzy zapewniają, że wolontariusze nie poniosą żadnych kosztów związanych z projektem. Udział wziąć mogą osoby, które ukończyły 15 lat. Zainteresowani powinni przesłać CV z listem motywacyjnym do Centrum Współpracy Młodzieży faksem pod nr 58 660 64 45 lub e-mailem: [email protected] bądź dostarczyć dokumenty osobiście do siedziby organizacji (ul. Komandorska 42/4, Gdynia) do 30 lipca.

[email protected]

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto