Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na 20 lat Polski w NATO piknik wojskowy w Gdyni. Co robi Marynarka Wojenna w NATO?

TM/R. Pioch/P. Leoniak/Mat. 3 FO MW
Marynarka Wojenna w NATO: Fregata rakietowa ORP Pułaski
Marynarka Wojenna w NATO: Fregata rakietowa ORP Pułaski
20 lat Polski w NATO Marynarka Wojenna RP będzie obchodzić podczas pikniku. W programie m.in. pokazy i możliwość zwiedzenia okrętów. Rocznica to także okazja do podsumowania działań polskiej Marynarki Wojennej w NATO. Zobaczcie też galerię zdjęć z morza.

Piknik wojskowy w Gdyni na 20 lat Polski w NATO

W ramach obchodów 20 lat Polski w NATO w sobotę, 9 marca w Porcie Wojennym w Gdyni będzie można zobaczyć m.in. pokazy sprzętu wojskowego, pokaz musztry paradnej oraz występy wojskowych zespołów. Piknik wojskowy rozpocznie się o godzinie 11.

Będzie można zwiedzić m.in. fregatę rakietową ORP Gen. T. Kościuszko, korwetę zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub, okręt rakietowy ORP Grom i niszczyciel min ORP Kormoran oraz zobaczyć wyposażenie jednostek Marynarki Wojennej.

Podczas wydarzenia nie zabraknie atrakcji dla dzieci oraz wojskowej grochówki.

- Piknik stanowi część oficjalnych obchodów 20 rocznicy wstąpienia Polski do NATO - mówi kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3 Flotylli Okretów Marynarki Wojennej.

Polska Marynarka Wojenna w NATO

W dwudziesty rok funkcjonowania w strukturach Sojuszu Marynarka Wojenna RP wkracza operując w składzie Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 - SNMG1. Na morzu jest fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, na której obok biało-czerwonej bandery powiewa również flaga Paktu Północnoatlantyckiego.

- Okręty zespołu operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich i są najlepiej wyszkolonym międzynarodowym zespołem uderzeniowym tego rodzaju na świecie - mówi kmdr ppor. Radosław Pioch.

Zespół monitoruje żeglugę, kontroluje podejrzane jednostki, prowadzi akcje blokadowe oraz ewakuacji zagrożonej ludności, a także stanowią bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania na lądzie.

ZAINTERESUJE CIĘ: ==> Międzynarodowe ćwiczenia Passex na północ od Rozewia. ZDJĘCIA, VIDEO

Polska Marynarka Wojenna zaczęła działać w NATO już kilka dni po wejściu Polski w struktury Sojuszu. 15 marca 1999 rozpoczęły się bowiem polsko-niemieckie manewry lekkich nawodnych sił uderzeniowych. Uczestniczyły w nich okręty rakietowe ORP „Grom” i ORP „Piorun".

Najważniejszy praktyczny sprawdzian, jaki polska Marynarka Wojenna przeszła w NATO odbył się 2002 roku, kiedy to okręt wsparcia logistycznego ORP Kontradmiarł X. Czernicki wziął udział w drugiej wojnie w Zatoce Perskiej, w operacjach „Enduring Freedom” oraz „Iraqi Freedom”.

W tym samym roku niszczyciel min ORP „Mewa" wszedł w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1. Od tego czasu, przez kolejne 10 lat, 3 polskie niszczyciele min – ORP „Mewa, ORP „Flaming” i ORP „Czajka” – wchodziły w skład grupy aż dziesięć razy.

ZAINTERESUJE CIĘ: ==> Skażenie na okręcie Marynarki Wojennej. Kompania chemiczna w akcji | ZDJĘCIA

Polska Marynarka Wojenna w NATO: operacje antyterrorystyczne

W 2010 roku ORP Czernicki został jednostką flagową Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1. Funkcje sprawował przez półtora roku, a załoga wykonywała zadania na Morzu Śródziemnym, m.in. uczestnicząc w operacji antyterrorystycznej NATO "Active Endeavour".

Trzy lata później, w 2013 roku, ORP Czernicki po raz drugi został jednostką dowodzenia SNMCMG1. W styczniu 2017 ponownie objął dowodzenie nad okrętami NATO, tym razem stanął na czele Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2.

Fregaty rakietowe ORP „Gen. K. Pułaski” i ORP „Gen. T. Kościuszko” w składzie Stałych Zespołów Okrętów NATO operowały czterokrotnie.

- Właśnie w tej chwili ORP „Gen. K. Pułaski” jest w składzie Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 - SNMG1. Będzie w nim do końca czerwca - informuje kmdr ppor. Radosław Pioch.

ORP „Gen. K. Pułaski” trzy razy (2006 r., 2008 r. i obecnie) wchodził w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 - SNMG1. Pkręt uczestniczył również w operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym pod kryptonimem „Active Endeavour”.

==> ORP Pułaski wrócił do Gdyni z arktycznych manewrów TG-18 w rejonie Morza Północnego. ZDJĘCIA, VIDEO<==

W 2016 roku, przez dwa miesiące, załoga ORP „Gen. T. Kościuszko” wraz ze śmigłowce oraz pododdziałem wojsk specjalnych operowała w akwenie Morza Śródziemnego i Egejskiego w ramach Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 2. Jednostka monitorowała szlaki żeglugowe i zapobiegała aktom piractwa, a także przemytowi ludzi i sprzętu techniki wojskowej.

Również okręty podwodne Marynarki Wojennej odegrały swoja rolę w NATO. ORP „Bielik” trzy razy, a ORP „Kondor” raz brał udział w operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym „Active Endeavour”.

Marynarka Wojenna traci kolejny okręt podwodny. Co zostaje w służbie?

Przez 20 lat w NATO Marynarka Wojenna RP wzięła udział w kilkuset ćwiczeniach międzynarodowych na Bałtyku, w Cieśninach Bałtyckich, na Morzu Północnym, Atlantyku, Morzu Śródziemnym i Czarnym.

- Wspólnie z okrętami innych państw NATO polska Marynarka Wojenna tworzyła atmosferę bezpieczeństwa na morskich szlakach komunikacyjnych i na kluczowych akwenach, z których korzystają gospodarki morskie wielu państw - podsumowuje kmdr ppor. Radosław Pioch. - Marynarka Wojenna RP nie tylko uczestniczyła w wielu ćwiczeniach, ale także je organizowała.

Bazy morskie w Gdyni i Świnoujściu stały się portami, z których operowały jednostki kilkudziesięciu państw. Polscy marynarze uczestniczą w ćwiczeniach sztabów i grupach roboczych NATO oraz służą w dowództwach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Ćwiczenia Marynarki Wojennej na Bałtyku. ZDJĘCIA

20 lat Polski w NATO. Sekretarz Generalny Sojuszu będąc w Warszawie podziękował Polsce za dotrzymywanie zobowiązania w sprawie wydawania 2 proc. PKB na obronność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto