Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Emigracji online. Najstarsze pamiątki mają 200 lat [ZDJĘCIA]

red.
Płyta gramofonowa "Polkas for Parties", Wally Mattek, 1957.
Płyta gramofonowa "Polkas for Parties", Wally Mattek, 1957. Bogna Kociumbas
Muzeum Emigracji w Gdyni uruchomiło portal umożliwiający internautom poznanie jego zbiorów. Kolekcja liczy ponad 10.000 obiektów. Wśród przedmiotów można znaleźć korespondencję Jana Pawła II z prof. Zbigniewem Brzezińskim, a także bogatą kolekcję pamiątek po Janie Nowaku-Jeziorańskim.

Kolekcja na stronie _zbiory.muzeumemigracji.pl _liczy ponad 10.000 obiektów i poszerza się o nowe niemal każdego dnia.

Zbiory pamiątek związanych z historią Polaków na całym świecie gromadzone są od 2012 roku, kiedy Muzeum Emigracji w Gdyni zostało powołane do życia. Dziś zawierają one ponad 10.000 obiektów pochodzących m.in. z Ameryki Północnej, Południowej, Australii czy Afryki. Wśród nich są przedmioty osobiste, dokumenty, pamiętniki, fotografie. Najstarsze mają niemal 200 lat.

Blisko połowę z nich stanowią pamiątki przekazane przez samych emigrantów i ich rodziny. Udało się to dzięki projektowi „Rzecz z Historią”. Muzeum Emigracji w Gdyni zaprosiło do niego Polaków z całego świata. Akcja spotkała się z gorącym odzewem, a do zbiorów placówki trafiły przedmioty o wielkiej wartości historycznej i emocjonalnej. Z wieloma z nich łączą się pasjonujące rodzinne historie i osobiste opowieści – tak jak ze skrzynią podróżną Alfredy Ferschke, w której wcześniej transportowano amunicję dla polskich żołnierzy walczących pod Monte Cassino - czytamy w komunikacie.

- Pamiątki rodzinne przekazują nam Polacy z całego świata – podkreśla Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor muzeum – wszyscy nasi rodacy mają teraz możliwość je zobaczyć.

- Zbiory Muzeum Emigracji pokazują naszą wspólną historię – zaznacza Justyna Gibbs, główny inwentaryzator zbiorów instytucji – są one jednak również często związane w bardzo osobisty sposób z konkretnymi ludźmi. I nawet po dziesiątkach lat, opowiadają ich niepowtarzalne biografie.Wiele pamiątek to cenne dokumenty odległych epok – są wśród nich m.in. pozwolenia na wyjazd i pobyt, świadectwa naturalizacji, paszporty, dokumenty wysiedleńcze, a jednym z najcenniejszych jest paszport francuski z 1871 r. , którego właścicielem był Ignacy Rakowski – powstaniec listopadowy przebywający na emigracji we Francji. Szczególnie interesujące są pamiętniki emigrantów, w tym pamiętnik Ślązaka płynącego do Brazylii w 1852 r., a także spisane wspomnienia Jerzego Tomaszka, jako dziecko zesłanego na Wschód, który z Armią Andersa przebył ponad 10.000 kilometrów.

Kolekcje online zbiorów to dziś standard nowoczesnych instytucji muzealnych. Muzeum Emigracji w Gdyni posłużyło się pionierskim rozwiązaniem o nazwie Collective Access – amerykańskim systemem służącym do katalogowania oraz udostępniania zbiorów online. System oparty na bezpłatnej, otwartej licencji jest wykorzystywany przez wiele prestiżowych muzeów oraz instytucji kultury na całym świecie.

- Jako pierwsze muzeum w Polsce dostosowaliśmy oprogramowanie do potrzeb muzealnych oraz wdrożyliśmy komponent systemu Pawtucket umożliwiający udostępnienie zbiorów instytucji w internecie – zaznacza Sebastian Tyrakowski, zastępca dyrektora Muzeum.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto