MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Msza Krzyżma Świętego w Archikatedrze Oliwskiej. Arcybiskup Wojda modlił się o powołania duchowe

Michał Karcz
Michał Karcz
Msza Krzyżma Świętego w Archikatedrze Oliwskiej
Msza Krzyżma Świętego w Archikatedrze Oliwskiej Archidiecezja Gdańska
Co roku w Wielki Czwartek przed południem odprawiana jest Msza Krzyżma Świętego, czyli uroczysta eucharystia, podczas której biskupi święcą oleje oraz krzyżmo. Dziś w Archikatedrze Oliwskiej Arcybiskup Tadeusz Wojda wraz z kapłanami odprawili liturgię.

Wielki Czwartek to wyjątkowy dzień dla wszystkich wiernych Kościoła Katolickiego. To właśnie tego dnia na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy odprawiana jest msza Wieczerzy Pańskiej. Celebracja ta zaliczana jest do Triduum Paschalnego. W Wielki Czwartek również sprawowana jest bardzo ważna eucharystia, czyli Msza Krzyżma Świętego.

Msza Krzyżma Świętego w Gdańsku

Podczas uroczystej liturgii biskupi święcą oleje oraz krzyżmo, które później są wykorzystywane w ciągu roku liturgicznego do namaszczania. W Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku arcybiskup Tadeusz Wojda odprawił uroczystą eucharystię wraz z innymi kapłanami.

Pragnieniem Jezusa było, aby ten Jego dar z siebie był kontynuowany aż do skończenia świata. Dlatego pozostawił go w Eucharystii i polecił, aby była sprawowana we wszystkich zakątkach świata aż do jego skończenia. Ustanawiając Eucharystię, ustanowił też kapłaństwo do „czynienia” tej Eucharystii - mówił podczas mszy abp. Tadeusz Wojda.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski prosił o modlitwę o powołania kapłańskie. Duchowny zwrócił uwagę na problemy, które dotykają obecnie kapłanów w Kościele Katolickim.

Gdy człowiek przestaje posilać się, słabnie, upada, a w końcu umiera duchowo i odchodzi z kapłaństwa- mówił metropolita. Bądźmy odpowiedzialni jeden za drugiego, wspierajmy się wzajemnie, wyciągajmy do siebie braterską, przyjazną dłoń, umacniajmy się wzajemna za siebie modlitwą. Miejmy oczy otwarte na tych, którzy słabną, nie nadążają, gubią się. Nie zostawiajmy ich samych, zatrzymajmy się przy nich, zapytajmy, czy nie potrzebują pomocy, czy nie przeżywają jakich trudności, które ich przerastają- kontynuował.

Wielki Czwartek w Archikatedrze Oliwskiej

Arcybiskup Tadeusz Wojda z ambony zapowiedział, że zostanie powołana grupa duchowego wsparcia kapłanów.

Właśnie w tym celu po świętach zostanie formalnie ustanowiona grupa duchowego wsparcia kapłanów. Zadaniem tej grupy będzie wspieranie kapłanów w potrzebie oraz koordynowanie Dekanalnych Dni Skupienia- zapowiedział hierarcha.

Na koniec mszy arcybiskup zwrócił się z życzeniami świątecznymi do księży.

Drodzy Kapłani! Bądźcie odważni i pełni ducha Bożego. Chrystus, który was wybrał i powołał, niech kontynuuje w każdym z was wspaniałe i niepowtarzalne dzieło kapłańskie. Niech On nieustannie w was zmartwychwstaje i napełnia was swoją mocą, radością i pokojem - zakończył abp. Wojda.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto