Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ks. Bernard Wiecki będzie uhonorowany w Kaplicy Królewskiej

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
PAN Biblioteka Gdańska
PAN Biblioteka Gdańska Pierwszy z prawej ks. Bernard Wiecki, kandydat na posła z listy polskiej do parlamentu Wolnego Miasta Gdańska w 1935 r.
Zamordowany w Stutthof ks. Bernard Wiecki zostanie uhonorowany pamiątkową tablicą w Kaplicy Królewskiej. Uroczystość odsłonięcia odbędzie się w niedzielę, 17 marca, o godzinie 12:00. Duchowny był w przedwojennym Gdańsku wikariuszem Kaplicy Królewskiej. Został rozstrzelany w styczniu 1940 roku w obozie koncentracyjnym Stutthof.

Uhonorowanie ks. Wiecki

Uroczystość jest zorganizowana przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz proboszcza Bazylki Mariackiej ks. prałata Ireneusza Bradtke. Rozpocznie się mszą św. w Bazylice Mariackiej w niedzielę, 17 marca, o godzinie 12:00. Po jej zakończeniu, w Kaplicy Królewskiej nastąpi odsłonięcie tablicy pamięci księdza Bernarda Wieckiego.

ZOBACZ TAKŻE: Tak kiedyś wyglądały wakacje nad morzem. Historia w kolorze prosto z archiwum! Tak wyglądało lato m.in. w Jastarni i na Półwyspie Helskim

Ks. Bernard Wiecki był w przedwojennym Gdańsku wikariuszem w Kaplicy Królewskiej. Służył też w parafiach w Gdańsku-Emaus oraz Gdańsku-Oliwie. Nie ograniczał się jednak tylko do posługi kapłańskiej. Był aktywnym działaczem organizacji polskich w Wolnym Mieście Gdańsku oraz współorganizatorem manifestacji patriotycznych. W styczniu 1940 r. został rozstrzelany w obozie koncentracyjnym Stutthof.

Sylwetka ks. Bernarda Wiecki

Ksiądz Bernard Wiecki urodził się 29 lutego 1884 r. w Szatarpach koło Kościerzyny. Wychowywał się w rodzinie właściciela ziemskiego Rudolfa i Pauliny z Golińskich. Pochodził ze starej kaszubskiej rodziny szlacheckiej.

Od 1896 r. był uczniem Collegium Marianum w Pelplinie, następnie uczył się w Kościerzynie. Dzięki stypendium polskiego Towarzystwa Pomocy Naukowej w Chełmnie zdał maturę i ukończył Seminarium Duchowne w Pelplinie, gdzie 13 marca 1910 r. przyjął z rąk biskupa sufragana Jakuba Klundera święcenia kapłańskie. 

ZOBACZ TAKŻE: 100-lecie polskiego Westerplatte. Rekonstrukcje, gry i sadzenie łąki z okazji jubileuszu dla Polski

Był wikariuszem parafii w Pluskowęsach, Papowie Biskupim, Ostródzie, Gdańsku-Emaus, Gdańsku-Oliwie i Skarszewach. W latach 1918–1923 był wikriuszem w Kaplicy Królewskiej w Gdańsku. 
 
Od 1923 r. pełnił funkcję administratora parafii pw. św. Piotra i Pawła w Wocławach na Żuławach Gdańskich, a potem został proboszczem tej parafii. W latach 1910–1925 ks. Bernard Wiecki należał do Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

Patriotyczna działalność w Wolnym Mieście Gdańsku

W 1934 r. biskup gdański Edward O’Rourke mianował go asystentem kościelnym Towarzystwa Ludowego „Jedność” w diecezji gdańskiej, które stawiało sobie za zadanie chronić polskość i krzewić wartości patriotyczne. W 1933 r. był jednym z trzech mówców na wiecu przedwyborczym gdańskich Polaków, który zgromadził około 5 tysięcy osób w Hali Targowej w Gdańsku. 

W kwietniu 1935 r. w trakcie wyborów do parlamentu Wolnego Miasta Gdańska ks. Bernard Wiecki był kandydatem na posła z listy polskiej na trzeciej pozycji. Od pierwszego dnia II wojny światowej Niemcy prowadzili szerokie działania mające na celu całkowite zniszczenie wszelkich oznak polskości w Wolnym Mieście Gdańsku. Niemiecki akt ludobójstwa „Intelligenzaktion” był skierowany przeciwko działaczom polskich organizacji i stowarzyszeń, przedstawicielom inteligencji oraz polskiemu duchowieństwu.

ZOBACZ TAKŻE: Norbertańska Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszyła z Leźna. Do pokonania mieli 42 kilometry dróżkami, lasami
 
1 września 1939 r. ks. Bernard Wiecki został aresztowany przez gestapo w Wocławach i przetransportowany do gmachu Victoriaschule, stanowiącej wówczas gdańską siedzibę gestapo, a następnego dnia przewieziony do niemieckiego obozu zagłady Stutthof. Podobnie jak inni polscy księża był brutalnie traktowany.

Kilka dni po przybyciu do obozu został zamknięty na trzy dni w bunkrze oraz pozbawiony jedzenia i picia. W ten sposób Niemcy chcieli siłą wymóc na nim fałszywe przyznanie się do przechowywania broni w kościele. 11 stycznia 1940 r. ks. Bernard Wiecki wraz z grupą 21 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska został rozstrzelany w lesie nieopodal obozu Stutthof.

ZOBACZ TAKŻE: Tak kiedyś wyglądały wakacje nad morzem. Historia w kolorze prosto z archiwum! Tak wyglądało lato m.in. w Jastarni i na Półwyspie Helskim

Po aresztowaniach i mordzie polskich księży nastąpiła likwidacja polskiego kościelnego stanu posiadania i dezorganizacja życia religijnego w Wolnym Mieście Gdańsku. 

Symboliczne groby gdańskich męczenników, w tym ks. Bernarda Wieckiego, znajdują się na Cmentarzu Ofiar Zbrodni Niemieckich na gdańskiej Zaspie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ks. Bernard Wiecki będzie uhonorowany w Kaplicy Królewskiej - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto