MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs Młoda Metropolia. W Gdyni w Klubue Ucho odbyły się przesłuchania do konkursu

Tomasz Rozwadowski
Na Pomorzu gra się coraz więcej dobrej muzyki  czego dowodem jbyły przesłuchania do konkursu Młoda Metropolia.
Na Pomorzu gra się coraz więcej dobrej muzyki czego dowodem jbyły przesłuchania do konkursu Młoda Metropolia. Radosław Jachimowicz
O tym, że w Polsce gra się coraz więcej dobrej muzyki i że jest ona coraz bliższa temu, co się dzieje na zagranicznych scenach, można się było przekonać, choćby idąc w miniony weekend na przesłuchania konkursu Młoda Metropolia, odbywające się w tym roku w klubie Ucho w Gdyni.

Zagrało osiem zespołów, miejsca w kolejnym etapie rywalizacji były trzy (dwa wskazane przez jury, jedno przez publiczność), a poziom zgłoszeń tak wysoki, że nie wszystkie zespoły godne pokazania na festiwalu Metropolia Jest Okey! zdobyły wyróżnienie.

Metgropolia jest Okey czyli co mamy dobrego w kulturze.

Byłem w jury wraz z Tomkiem Lipskim z Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Borysem Kossakowskim z trojmiasto.pl oraz Kamilem Wicikiem z Radia Gdańsk i wszyscy byliśmy z jednej strony pod wielkim wrażeniem wysokiego poziomu, z drugiej - pod presją wynikającą z konieczności skrzywdzenia jednych przy wyróżnieniu drugich, w naszej ocenie, lepszych tylko o włos.

Zespołów było osiem, wszystkie z województwa pomorskiego, czyli nie tylko z Trójmiasta. Czarne Kwiaty, Sea Vine, Funkolektyw, TKM, Met Tet, K80's, Juha i Llama - możecie być pewni, że chociaż kilka z tych nazw usłyszycie w przyszłości. Im dłużej trwały przesłuchania, tym bardziej komplikowała się sytuacja z wyborem najlepszych i tym bardziej jasne stawało się nie tylko to, że lokalne zespoły grają lepiej niż kiedyś (pod względem warsztatowym i repertuarowym, ale także pomysłów na pokazanie siebie i sprzedanie siebie publiczności), lecz do tego grają co innego niż jeszcze kilka lat temu.

W konkursach muzycznych na Pomorzu biorę udział w charakterze jurora już od sześciu lat. Były to konkursy o otwartej formule lub skupione na jednym gatunku muzycznym, w Trójmieście, ale i np. w Redzie czy Rumi, duże i małe, wieloetapowe i jednodniowe. Jeszcze kilka lat temu można się było spodziewać, co ułyszymy: dużo indie-rocka, dużo post-grunge'u, trochę muzyki punkowej i metalowej. To wszystko przynajmniej kilka lat do tyłu w stosunku do muzyki granej nie tylko w Nowym Jorku czy w Londynie, ale nawet na bardziej peryferyjnych scenach. Zmiany następowały stopniowo, stały się widoczne jakieś dwa lata temu, teraz jest lepiej niż kiedykolwiek przedtem.

Nie mieliśmy wątpliwości, że najlepszy w stawce jest zespół K80's, grający ciekawy elektroniczny pop, ze znakomitą wokalistką. Jako drugi wybraliśmy grający najbardziej własną i oryginalną muzykę post-rockowy Sea Vine. Publiczność zagłosowała na post-hardcore'owy Met Tet z Łeby, który też braliśmy pod uwagę. Najbardziej pokrzywdzony w tym kontekście został grający indie zespół Juha, z rewelacyjną wokalistką, chyba największą osobowością tego przeglądu. Niestety, liczba wyróżnień nie była z gumy i z ciężkim sercem musieliśmy ciąć. Takie kłopoty bogactwa to nowość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto