Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak kończy się niesegregowanie odpadów? Przekonali się o tym mieszkańcy Gdańska

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Co grozi wspólnotom za brak segregacji odpadów?
Co grozi wspólnotom za brak segregacji odpadów? mat. prasowe T-Master
Nie raz zastanawiamy się, do którego pojemnika na śmieci wyrzucić daną rzecz. Wtedy pojawia się prawdziwy problem. W konsekwencji najczęściej umieszczamy śmieci w pojemniku na odpady "zmieszane". Od lipca 2017 roku na terenie Polski obowiązuje Jednolity System Segregacji Odpadów. Za brak segregacji mogą zostać nałożone kary na wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Kary za brak segregacji - Gdańsk

Wysokość kar to nawet czterokrotność miesięcznej opłaty za odbiór odpadów i wzrost samej opłaty. Gdańską wspólnotę z ul. Szafarnia 11 kara wyniosła 9 188,12 zł (ok. 80 zł/mieszkanie). Nie jest to jednorazowa kara. Za ponowne tego typu wykroczenie może zostać nałożona kolejna kwota - wystarczy, że jedna osoba we wspólnocie nie będzie przestrzegała zasad segregacji.


CZYTAJ TAKŻE: Ponad 7 mln dofinansowania dla PSZOK-ów w Gdańsku. Co to oznacza dla mieszkańców?

Brak segregacji to również duży problem dla gmin, ponieważ nie mogą one sprzedać niewysortowanych odpadów. Ponadto śmieci są niskiej jakości i w większości nie nadają się do ponownego przetworzenia - wiąże się to z wyższymi kosztami zagospodarowania odpadów. Gminy mają także ustaloną konieczność osiągania wyznaczonych poziomów recyklingu (wagowo 35% w roku 2023, 45% w roku 2024 i 55% w roku 2025 r.).

Jak lepiej segregować i płacić mniej?

Jednym z kluczowych rozwiązań jest wdrożenie narzędzi pozwalających identyfikować gospodarstwa domowe, które wyrzucają odpady. Kierownik ds. komunikacji z T-Master, Marcin Sabała, podkreśla, że firmy odbierające odpady mogą skutecznie docierać do tych, którzy obowiązek segregacji lekceważą i na takie osoby powinny być nakładane odpowiednie sankcje finansowe. Jednym z rozwiązań może być System Indywidualnej Segregacji Odpadów.

- System Indywidualnej Segregacji Odpadów, co pokazują zgromadzone w systemie dane, nie tylko zrywa z anonimowością wyrzucających odpady, ale także bardzo skutecznie zmienia proporcje dotyczące jakości segregacji - dodaje Jakub Sprusiński, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży w T-Master. - A zmieniają się one bardzo wyraźnie. Po wdrożeniu SISO 90% odpadów stanowią odpady zebrane w sposób selektywnie, a tylko 10% to odpady zmieszane. Dotychczas było odwrotnie.


CZYTAJ TAKŻE: Żółte i czerwone kartki za niewłaściwą segregację śmieci. Tak gmina Prabuty walczy o prawidłowe sortowanie odpadów [ZDJĘCIA]

Na takie rozwiązanie zdecydowała się Rumia. W grudniu 2022 roku nowe wdrożenie T-Master SISO objęło we wcześniej wspomnianej miejscowości 6 lokalizacji - 5 przy budynkach administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Janowo”, a jedno przy budynkach zarządzanych przez Urząd Miasta Rumia. Od tamtej pory prawie 1,8 tys. mieszkańców z 735 gospodarstw domowych ma do dyspozycji 75 inteligentnych pojemników ELMO. Mieszkańcy korzystający z SISO za odbiór odpadów płacą mniej.

- Gmina Miejska Rumia od lat podejmuje różnorodne działania mające na celu zwiększenie poziomu segregacji odpadów komunalnych, w tym przede wszystkim poprzez edukację, zarówno dzieci, jak i dorosłych - powiedział w ubiegłym roku Michał Pasieczny, burmistrz Miasta Rumia. - Dotychczasowe działania nie przyniosły jednak wystarczających efektów i przy obecnych przepisach prawa istnieje zagrożenie, że gmina, a więc pośrednio wszyscy mieszkańcy, będą zmuszeni płacić wysokie kary za nieosiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu. Dzięki zdobyciu wysokiego dofinansowania zdecydowaliśmy się więc na kolejny krok – zastosowanie nowoczesnego systemu odbioru odpadów, który pozwala na przypisanie ilości i rodzaju generowanych odpadów do konkretnych lokali. System ten zachęca mieszkańców do segregowania odpadów, poprzez fakt, iż likwiduje odpowiedzialność zbiorową w przypadku braku segregacji. Jest to szczególnie ważne w zabudowie wielorodzinnej, gdzie poziom segregacji pozostawia wiele do życzenia. Dzięki zastosowaniu systemu SISO nie będzie już karania za brak segregacji wszystkich korzystających z danego pojemnika na odpady. Mamy nadzieję, że dzięki realizacji tej inwestycji poprawimy procent recyklingu w naszym mieście i unikniemy płacenia wysokich kar.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto