I liga: Arka Gdynia - Pogoń Szczecin 0:2. Awans Pogoni do ekstraklasy

To było smutne pożegnanie sezonu w Gdyni. Arka przegrała z Pogonią 0:2. Ten wynik oznacza awans "Portowców" do ekstraklasy. Bramki dla gości zdobyli: Emill Noll w 41. minucie oraz Adrian Budka w 89. minucie.

Arka Gdynia - Pogoń Szczecin 0:2 (0:1)
Bramki: 0:1 - Noll (41), 0:2 - Budka (89)

Arka: Szromnik - Bochenek, Brodziński, Jarzębowski, Radzewicz - Jędrzejowski (56' Kowalski), Pruchnik (84' Benat), Radosavljević, Kuklis, Tomasik - Nwaogu (71' Flis).

Pogoń: Janukiewicz - Hricko, Hernani, Golla, Noll - Kolendowicz, Ława, Edi (75' Budka), Akahoshi, Frączczak - Sotirović.

Żółte kartki: Radzewicz, Kuklis - Noll, Frączczak, Akahoshi

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa).

Widzów: 3412.

Koniec meczu. Arka przegrała 0:2. Pogoń w ekstraklasie!

90+4 min. - Ława podcinką mógł zdobyć trzecią bramkę. Piłkę z linii bramkowej wybił obrońca Arki.

90+2 min. - A kibice Pogoni świętują awans do ekstraklasy.

90 min. - Mecz potrwa jeszcze cztery minuty.

89 min. - Budka postawił kropkę nad "I". Budka otrzymał prostopadłe podanie, wpadł z piłką w pole karne, uderzył i pokonał Szromnika. Arka - Pogoń 0:2.

87 min. - Budka wychodził sam na sam ze Szromnikiem, minął bramkarza Arki, była już pusta bramka, ale w ostatniej chwili z interwencją zdążył Brodziński.

87 min. - Grę od własnej bramki wznowi Janukiewicz.

84 min. - Zmiana w Arce. Benat za Radosavljevicia.

83 min. - Rajd Radosavljevicia. Serba powinien podawać do wychodzącego na czystą pozycję kolegi z zespołu, ale wolał wdać się w drybling i stracił piłkę.

80 min. - Jarzębowski po rogu główkował minimalnie obok bramki.

79 min - Centra Radzewicza. Dobrze bita piłka nie trafiła do żadnego z arkowców. Poza tym sędzia dopatrzył się pozycji spalonej.

78 min. - Faulowany Tomasik. Rzut wolny dla Arki z lewej strony pola karnego.

75 min. - Z boiska schodzi Edi. Wchodzi Adrian Budka.

74 min. - Nieudane dośrodkowanie Kowalskiego z rzutu rożnego.

72 min. - Zmiana w Arce. Flis za Nwaogu.

71 min. - Za głębokie dośrodkowanie Tomasika. Piłka w rękach bramkarza gości.

68 min. - Potężny i niecelny strzał Akahoshiego.

67 min. - Żółtą kartką ukarany Marcin Radzewicz.

66 min. - Tomasik dośrodkował. Piłkę pewnym chwytem złapał Janukiewicz.

65 min. - Słychać huk petard spod stadionu. Kibice Arki zgromadzeni pod gdyńskim obiektem przygotowali chyba jakąś oprawę.

62 min. - Podanie do Akahoshiego. Japończyka wyprzedził Radzewicz.

60 min. - Głębokie dośrodkowanie Kowalskiego, akcję zamykał jeden z zawodników Arki. Sędzia odgwizdał pozycję spaloną.

56 min. - Pierwsza zmiana w Arce. Kowalski za Jędrzejowskiego.

55 min. - Tymczasem na sektorze goście zabawa trwa na całego.

52 min. - Zza pola karnego uderzał Edi, piłka po rykoszecie minęła prawy słupek bramki strzeżonej przez Szromnika.

51 min. - Nwaogu postanowił wykończyć akcję strzałem. Został jednak zablokowany.

50 min. - Faul na Edim w środkowej strefie boiska.

48 min. - Indywidualna akcja Sotirovicia. Serb zatrzymany jeszcze przed próbą strzału.

46 min. - Początek drugiej połowy spotkania.

45+2 min. - Koniec pierwszej połowy. Arka przegrywa 0:1.

45+1 min. - Ława zza pola karnego. Obok bramki

44 min. - Kuklis z rzutu rożnego na głowę Bochenka, obrońca Arki uderzył zbyt słabo aby zaskoczyć Janukiewicza.

41 min. - Edi strzelał z wolnego, błąd Szromnika który zamiast łapać piłkę chciał ją piąstkować. Piłka prześlizgnęła mu się po rękach i z bliska do pustej bramki trafił Noll. Arka - Pogoń 0:1.

40 min. - Radzewicz próbował zagrać w uliczkę do Nwaogu. W porę z interwencją zdążył Janukiewicz. Bramkarz gości wyszedł z bramki i zażegnał niebezpieczeństwo.

39 min. - Długa centra do Sotirovicia. Serb nie był w stanie wygrać walki o piłkę z dwójką stoperów Arki.

35 min. - Wrzuta Jędrzejowskiego na głowę Nawaogu. Nigeryjczyk nie uderzył czysto, tylko musnął piłkę.

34 min. - Dośrodkowanie w pole karne gości. W polu karnym padł Piotr Tomasik, ale zdaniem sędziego faulu nie było.

32 min. - Dośrodkowanie Ediego wprost w ręce Szromnika.

30 min. - Ława ładnie przerzucił piłkę do Kolendowicza, który źle przyjął futbolówkę.

28 min. - Bardzo niecelny strzał Ediego.

27 min. - Szarża Pruchnika i na spalonym Nwaogu.

26 min. - Niecelne uderzenie Radosavljevicia.

25 min. - Żółta kartka dla Frączczaka.

24 min. - Nwaogu ładnie odnalazł się w polu karnym gości, musnął piłkę, która trafiła w poprzeczkę. Ale czy nie było przy tym faulu?

23 min. - Radzewicz do Tomasika, a ten trafił w obrońcę gości.

20 min. - Akcję Arki zakończył Tomasik, który zza pola karnego uderzył z pierwszej piłki. Obok bramki.

19 min. - Na wysokości pola karnego faulowany Charles Nwaogu.

16 min. - Lewą stroną przedzierał się Kolendowicz, zagrał w pole karne, Ława podał piłkę do Sotirovcia, ten zdecydował się na strzał i końcówką palców obronił Szromnik.

14 min. - Z interwencją spóźnił się Emil Noll, który ratował się faulem, co poskutkowało żółtą kartką dla defensora Pogoni.

13 min. - Zrywa się doping dla Arki.

10 min. - Jarzębowski długim podaniem chciał uruchomić Tomasika. Zagrał niedokładnie.

8 min. - Długa piłka do Sotirovicia, który próbował się zastawić. W porę uprzedził go Szromnik.

6 min. - Niedokładne dośrodkowanie Akahoshiego.

4 min. - Kuklis powrócił już na boisko.

3 min. - Ława sfaulował Piotra Kuklisa, który opuszcza boisko utykając.

2 min. - Wrzutka w pole karne Arki. Na posterunku jednak defensywa żółto-niebieskich.

1 min. - Początek meczu.

Zgodnie z przewidywaniami na trybuny gdyńskiego stadionu nie pofatygowało się zbyt wielu sympatyków żółto-niebieskich. Kibice Arki tłumnie zgromadzili się pod stadionem skąd prowadzą doping.

W drodze na stadion spotkaliśmy Dariusza Pasiekę, byłego szkoleniowca Arki, który ostatnio prowadził Cracovię Kraków. Na pytanie o to jakie wyniki padną w kluczowych meczach tej kolejki, odpowiedział, że będzie remis.

Przed tą kolejką Pogoń zajmuje trzecie miejsce w tabeli ze stratą jednego punktu do drugiego Zawiszy i trzech do pierwszego Piasta. Piast zagra jednak u siebie z Pogonią i ten mecz, podobnie jak pojedynek w Gdyni rozstrzygnie sprawę awansu.

Sektor gości wypełniony w komplecie. Fani Pogoni stawili się w Gdyni w bardzo licznej grupie, gdyż chcą nad morzem świętować awans swojej drużyny.

Przed meczem odbyła się miła uroczystość. Bartosz Ława - obecny kapitan Pogoni, a w przeszłości również kapitan Arki otrzymał okazjonalną koszulkę "174", oznaczającą liczbę występów Ławy w żółto-niebieskiej koszulce.

Arka: Szromnik - Bochenek, Brodziński, Jarzębowski, Radzewicz - Jędrzejowski, Radosavljević, Pruchnik, Kuklis, Tomasik - Nwaogu.

Pogoń: Janukiewicz - Hricko, Hernani, Golla, Noll - Kolendowicz, Ława, Edi, Akahoshi, Frączczak - Sotirović.

W rundzie jesiennej Pogoń Szczecin wygrała z Arką 3:1.

Arka już wcześniej te szanse straciła, kiedy to w połowie rundy zaczęła tracić punkty. Teraz gdynianom pozostała jedynie walka o prestiż i swoją przyszłość w klubie.

Dla Pogoni ten mecz ma wyjątkowy ciężar gatunkowy. Goście walczą o awans do ekstraklasy i mają nadzieję, że w Gdyni uda im zapewnić grę w T-Mobile Ekstraklasie.

Kibibce Arki spotkali się z władzami klubu. O czym rozmawiali?