Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gryf Słupsk ma już 75 lat. Zobacz jak rocznicę świętowali kibice [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jarosław Stencel
Jarosław Stencel
75 rocznica Gryfa Słupsk
75 rocznica Gryfa Słupsk Łukasz Capar
Dzisiaj (26 kwietnia) przypada 75. rocznica powstania Gryfa Słupsk. Kibice obchodzili rocznicę już w sobotę prezentując na stadionie przy ulicy Zielonej piękną oprawę.

Początki klubu są związane ze Szkołą Milicji Obywatelskiej zaczęła działać w Słupsku od 1945 roku.

Pod koniec pierwszego roku jej działalności powstała idea, by założyć w niej swój klub sportowy. Bazą miały być obiekty miejskie, ale członkami przede wszystkim pracownicy szkoły. Pierwsze zebranie i dyskusje dotyczące przyszłego klubu miały miejsce 26 kwietnia 1946 roku.

75 rocznica Gryfa Słupsk

Gryf Słupsk ma już 75 lat. Zobacz jak rocznicę świętowali ki...

Nazywał się Klub Sportowy Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej. Pierwszym prezesem był Józef Romański. W 1947 roku KS CWMO szybko przemianowano na Gwardię. W 1957 roku powstał Gryf Słupsk, którego działalność wspierały słupskie Zakłady Mebli. Fuzję Gryfa i Gwardii przeprowadzono w 1964 roku.

W 1951 roku na 2 lata słupszczanie trafili do rozgrywek II ligi. Sukces ten powtórzyli w 1981 roku pod wodzą trenera Tadeusza Wanata. W pierwszym sezonie słupszczanie zajęli 5. miejsce ocierając się o awans do I ligi (ówczesna Ekstraklasa).

Gryf Słupsk odnosił też sukcesy w Pucharze Polski. W 1977 roku (ówcześnie grający w III lidze) dotarł ówcześnie do 1/8 finału Pucharu Polski, ale już na szczeblu centralnym.

W wojewódzkim finale najpierw pokonali Garbarnię Kępice 4:1. Hattrickiem popisał się wtedy Jerzy Chomicki, a z karnego dołożył Zbigniew Zaborowski.

W kolejnych rundach słupszczanie wygrywali na wyjeździe po rzutach karnych 5:2 z Wdą Świecie oraz również po karnych 4:3 z Gedanią w Gdańsku.

Potem przyszły już boje na własnym stadionie przy ulicy Zielonej.

Pierwszym z rywali z wyższej półki była Stal Stalowa Wola. W obecności około 1500 widzów słupszczanie pokonali rywala 1:0 po golu Henryka Kleinszmidta.

Rewelacyjnie w bramce poczynał sobie Zdzisław Jedynak, który bronił w niesamowitych sytuacjach.

Nagrodą w kolejnej rundzie był mecz w Słupsku z ekstraklasową już Arką Gdynia. Słupszczanie nie przestraszyli się rywala. Szał radości zapanował na stadionie Gryfa przy ulicy Zielonej, kiedy Artur Suruło zdobył bramkę decydującą o awansie (słupszczanie wygrali po rzutach karnych 5:3). Było chóralne „100 lat”, gratulacje trenerowi i piłkarzom, których wniesiono do szatni na ramionach kibiców. Pewni siebie goście chcieli wygrać jak najmniejszym nakładem sił. Kiedy okazało się, że gryfici nie myślą kapitulować i nie czują żadnego respektu przed pierwszoligowcami, gdynianie przyśpieszyli tempo gry i od 70 minuty przeważali. Jednak kolosalna ambicja całego zespołu Gryfa i dobra gra defensywy z bramkarzem Jedynakiem na czele skutecznie likwidowała poczynania gdynian. W 103. minucie Tomasz Korynt nie trafił do pustej bramki. Również Wiesław Kwiatkowski kilkakrotnie spudłował.

W kolejnej rundzie Gryf Słupsk uległ Legii Warszawa 0:3. W 1988 roku Gryf przegrał w 1/16 z ŁKS Łódź 1:4 (w tym roku też była fuzja z Czarnymi Słupsk). Obecnie klub gra w IV lidze.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto