Gdynia:Radni PO skierowali projekt dotyczący Działek Leśnych do komisji. Nowe ceny za żłobki.

(Patsz)
Tomasz Bołt
Radni zdecydowali m.in. o wysokości i zasad ustalenia opłat za pobyt dziecka w żłobku oraz debatowali nad budową ekranów dźwiękoszczelnych w Śródmieściu oraz na Wzgórzu św. Maksymiliana. Do prac w komisjach został skierowany projekt uchwały dotyczącej przystąpienia do planu zagospodarowania przestrzennego części Działek Leśnych, który na obrady wnieśli radni PO. - Mam nadzieję, że to będzie początek dyskusji w sprawie tego terenu - deklaruje Tadeusz Szemiot z PO.

Godz. 14.00: Sesję Rady Miasta kończą sprawozdania ze współpracy miasta z organizacjami samorządowymi, prac Komisji Sportu, działalności Rady Dzielnicy Chwarzno-Wiczlino oraz informacja o pracach Związku Komunalnego.

Godz. 13.55 Ceny biletów na tramwaj wodny zmienią się. 14 zł a nie 12 zł zapłacą dorośli za rejs katamaranem, 7 zł, a nie 6 będzie kosztował bilet ulgowy. Rower będzie można przewieźć tramwajem za 3 zł, a nie jak do tej pory za 2 zł. - Uważamy, że ceny są nadal atrakcyjne - zaznacza Marek Stępa.

Godz. 13.50: - Myślę, że jest miarą obiektywizmu fakt, że żaden z radnych PO nie jest mieszkańcem dzielnicy Działek Leśnych. Przyjmując zapewnienie pana prezydenta sądzę, że losem projektu uchwały będzie skierowanie go do komisji gospodarki mieszkaniowej oraz komunalnej i ochrony środowiska, a także strategie. Gdy biuro planowania będzie gotowe ze swoim projektem zderzymy go z naszym - dodaje Tadeusz Szemiot. Radni poparli jednogłośnie ten wniosek.

Godz. 13.45: - Granice, które są objęte projektem dotyczą miejsc po części już zagospodarowanych. Powinien albo dotyczyć całej dzielnicy albo być określony w innych granicach - podkreśla Marcin Wołek. - Zgadzam się że plan nie dotyczy wielu obszarów. Wygląda on tak, a nie inaczej właśnie dlatego, że teren jest podobny do śródmieścia Gdyni. To jest początek do dyskusji i my go rozciągniemy. Zachęcam do rozmowy - odpowiada Tadeusz Szemiot.

Godz. 13.40: Radni Samorządności Bartosz Bartoszewicz oraz Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski postulują wycofanie projektu uchwały. - Chciałbym zaapelować o jedno. Nie można robić argumentu przeciwko jednemu problemowi z faktu, że w Gdyni są jeszcze inne problemy - zaznacza z kolei Marcin Horała.

Godz. 13.35 - Ta dzielnica boryka się z problemami komunikacyjnymi. Wdrożony został ruch jednokierunkowy, który po części rozwiązał problem. Potrzebny jest kolejny etap. Jeśli mamy mówić o Działach Leśnych, chciałbym podyskutować o zmianie granic, żeby można było zmienić teren działania planu - mówi Joanna Zielińska, mieszkanka... Działek Leśnych

Godz. 13.30: - Obszar, który państwo wskazują jest przewidziany do objęcia planem zagospodarowania terenu, także projekt uchwały wydaje się nieuzasadniony - zaznacza Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

Godz. 13.25: Tadeusz Szemiot w imieniu klubu PO referuje projekt uchwały dotyczący przystąpienia do planu zagospodarowania części Działek Leśnych tzw. "Dolnego Tarasu". - Osoby ze stowarzyszenia Młodzi Demokraci przekonały nas do projektu. Jest to obszar, który spełnia wszelkie kryteria śródmieścia Gdyni, dlatego można zastosować te same kryteria przy planowaniu. Mamy tam funkcje mieszkalne i usługowe. Konflikty, które pojawiają się w takich wypadkach, zostaną wyciszone przez projekt zagospodarowania terenu - wyjaśnia Szemiot

Godz. 13.15: Kolejne uchwały dotyczą nieruchomości, przejmowanych, bądź zbywanych przez gminę.

Godz. 13.10: Została podjęta uchwała w sprawie powołania rady społecznej przy Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni.

Godz. 13.00: - Tak to jest, że trzeba popierać opłatę, ale niekoniecznie musimy tak robić. Zostawmy ją naszym obywatelom, jestem tak jak radny Krzyżankowski, zwolennikiem, żeby ją maksymalnie obniżyć - mówi Marcin Horała.

Godz. 12.55: - Uważam, że zadaniem przedsiębiorcy jest prowadzenie działalności, natomiast gminy jest tę działalność kontrolować i pilnować, by trzymała standardy. To powinno być finansowane z podatków. Gdynia powinna dać sygnał, że polityka prorodzinna nie jest tylko na papierze, ale jest prowadzona rzeczywiście.

Godz. 12.50 Radni uchwalili wysokość i zasady ustalania opłat za pobyt dziecka w żłobku. 250 zł to stawka za pobyt dziecka do 10 godzin, natomiast 300 zł zapłacą Ci którzy będą zostawili dziecko na więcej niż 10 godzin. Stawka żywieniowa została ustalona na 5,5 zł. Za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych opłata będzie wynosiła 30 proc minimalnego wynagrodzenia za pracę. - To trochę za dużo, proponuje stawkę 100 zł. - zaznacza Bogdan Krzyżankowski, radny PO. - Opłata za wpis nie będzie miała na to żadnego wpływu - ripostuje Ewa Łowkiel.

Godz. 12.45: Kolejna uchwałą dotyczy możliwości ubiegania się o zwrot kosztów za pobyt dzieci w innych gminach niż Gdynia. Porozumienie umożliwi ustalenie zasad przekazywania środków finansowych pomiędzy gminami.

Godz. 12.40 Radni przyjęli uchwałę w sprawie powołania Gimnazjum z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy. - Proponujemy, by w Zespole Szkół Rzemiosła i Handlu powołać takie gimnazjum. Na poziomie klas drugich będą pojedyncze klasy. Jedna dla dorosłych, druga przysposabiająca do pracy - mówi Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni.

Godz. 12.40: Radni zatwierdzili projekt "Równe szanse dla gdyńskich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów", który ma być finansowany ze środków Unii Europejskiej. Z ciekawostek, projekt przewiduje zakup tablic interaktywnych.

Godz. 12.35: - Faktycznie ekrany na pasie rozdzielającym jezdnie nie są konieczne. Powstaną po obydwu stronach całej drogi na wysokości Demptowa - zaznacza Michał Guć. - Chciałem podziękować za elastyczne działanie. Bardzo konsekwentnie powinniśmy wymagać od zarządcy drogi pewnych działań i dobrze, że to się dzieje - mówi Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski.

Godz. 12.30: Kolejny punkt to uchwały dotyczące kąpielisk na obszarze morskim przyległym do Gdyni i przyjęcie zmian w Programie ochrony środowiska przed hałasem dla Gdyni. W programie przewidziane było, że ekrany akustyczne zostaną wybudowane w okolic Demptowa przez GDDiK.

Godz. 12.25:Park Kiloński stanowi dobro publiczne osób mieszkających w tej dzielnicy. Musimy zrobić wszystko, by ten park zachować, a kwestie praw właścicielskich załatwić w inny sposób - mówi Marcin Horała, radny PiS.

Godz. 12.25: Marek Stępa referuje sprawę związaną z roszczeniami właścicieli do Parku Kilońskiego. - Wnioski pań właściciele są sprzeczne z decyzją Rady Miasta. Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, które złożyli prawnicy kobiet, zdecydowaliśmy się, że nie będzie uwzględnione - mówi wiceprezydent miasta.

Godz. 12.20: Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski został desygnowany do Związku Miast i Gmin Morskich. Maja Wagner, Paweł Brutel, Kamil Góral, Andrzej Bień dołączyli do Związku Miast Bałtyckich.

Godz. 12.15: Zastąpił Ewę Krym, która dołączyła do komisji kultury. Łucyk został wykreślony ze wszystkich dotychczasowych komisji, w których zasiadał.

Godz. 12.10: Do radnych dołączył Andrzej Denis, który zastąpił Marka Łucyka, zwycięzce konkursu na dyrektora GOSiR-u. Na początek radny złożył ślubowanie. Dołączył do komisji gospodarki mieszkaniowej.

Godz. 12.05 Do porządku obrad wprowadzony został nowy punkt dotyczący opłat związanych z kursowaniem tramwajów wodnych oraz złożenie sprawozdania dotyczącego współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Godz. 12: Obrady rozpoczął tradycyjnie przewodniczący Stanisław Szwabski

W specjalnym programie znajdują się dokładne Przy obwodnicy i torach kolejowych zbudowane mają zostać nowe ekrany akustyczne. W szkołach stojących blisko ruchliwych ulic miasto zamontuje dźwiękoszczelne okna.

Sanatorium w Orłowie straszy

Inwestycje związane z wyciszeniem miasta zapisane zostały w samorządowym programie ochrony przed hałasem. Łącznie aż do 2015 r. pochłonąć mają ponad 80 mln zł. Nie wiadomo jednak, czy wszystkie uda się zrealizować w zapowiadanych terminach, bowiem miasto zdecydowaną większość kosztów - przeszło 70 mln zł - przerzucić chce na zarządzającą obwodnicą Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, na Szybką Kolej Miejską i Polskie Koleje Państwowe.

Brudne transformatory straszą na Świętojańskiej

Wiadomo także, że nawet o 100 zł miesięcznie wzrosną w Gdyni opłaty za opiekę nad dzieckiem w żłobku. Władze Gdyni tłumaczą, że podwyżka to konieczność. Mają zostać również ustalone zasady na jakich będzie można otworzyć żłobek. W uchwale znajdzie się zapis, że żłobki mają być raz do roku kontrolowane przez Wydział Zdrowia Urzędu Miasta.

Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

Wideo

Materiał oryginalny: Gdynia:Radni PO skierowali projekt dotyczący Działek Leśnych do komisji. Nowe ceny za żłobki. - Gdynia Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie