Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Nowe okazy trafią wiosną do Leśnego Ogrodu Botanicznego w Marszewie

Ksenia Pisera
mat. Nadleśnictwa Gdańsk
W prawdziwy ogród zmieni się las w gdyńskich Pustkach Cisowskich. Nad uporządkowaniem i zagospodarowaniem terenu leśnicy już pracują. W nowym roku pojawią się tam ścieżki edukacyjne czy oczko wodne. Bez wątpienia najważniejsze będą jednak kolekcje roślin, które leśnicy będą sadzić wiosną.

W Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo leśnicy planują zasadzić m.in. krzewy obrzeży lasów, pnącza, dziko rosnące rośliny jadalne i lecznicze oraz chronione gatunki drzew. Wytyczone zostaną ścieżki edukacyjne z tablicami opisującymi roślinność. Będzie również plac zabaw dla dzieci oraz oczko wodne. Cały ogród ma być ogrodzony.

- Po ustąpieniu śniegu i rozmarznięciu ziemi przystąpimy do sadzenia pierwszych dziewięciu kolekcji roślin w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marsze- wo - zapowiadają leśnicy z Nadleśnictwa Gdańsk. - Założenie tego typu kolekcji pozwoli na praktyczne zapoznanie się z tą grupą roślin, a upowszechnienie wiedzy o nich powinno przyczynić się do lepszej ich ochrony. Zgromadzenie tych roślin pomoże w zachowaniu różnorodności biologicznej na poziomie puli genowej ich populacji w regionie.

Czytaj także: Las na Pustkach Cisowskich zamieni się w ogród. Powstanie miejsce z niespotykanymi roślinami

Leśnicy szacują, że ogród będzie rósł co najmniej przez kolejnych 20 lat. W tym roku na organizację Leśnego Ogrodu Botanicznego w Marszewie ponad 435 tys. zł dotacji Nadleśnictwo Gdańsk dostało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Leśnicy szacują, że całkowity koszt utworzenia leśnego ogrodu wyniesie około 800 tys. zł. Z tych funduszy już zaczęły powstawać m.in. leśne ciągi komunikacyjne.

- Z tych funduszy powstaną również parkingi i pierwsze dziewięć z 20 zaplanowanych kolekcji roślin - zapowiada Witold Ciechanowicz, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk. - Do tej pory w Marszewie zasadziliśmy między innymi storczyki, które wcześniej rosły na terenie lotniska Gdynia Kosakowo, oraz kilkadziesiąt niespotykanych dzisiaj odmian jabłoni, gruszy i innych drzew owocowych.

Przeczytaj również: Chronione storczyki trafiły do Leśnego Ogrodu Botanicznego w Marszewie

Leśny ogród powstaje przy współpracy Nadleśnictwa Gdańsk z miastem Gdynią i Uniwersytetem Gdańskim. Na jego tworzenie zgodę wyraził generalny dyrektor ochrony środowiska. Jak już przyznają leśnicy, na razie problemem jest słabe skomunikowanie ogrodu z Gdynią. To ma się zmienić. Do ogrodu niebawem pasażerów zawiezie autobus, a pobliski przystanek może zmienić nazwę.

- Brak skomunikowania z centrum to spore utrudnienie, zwłaszcza dla klas szkolnych - nie kryje Ciechanowicz. - Od stycznia powinno być nieco lepiej. Pojawi się nowy kurs autobusu linii 288, który do Marszewa ma przyjeżdżać o 9.15. Wnioskowaliśmy też o zmianę nazwy przystanku na "Leśny Ogród Botaniczny" (dzisiaj przystanek nazywa się Marszewska II). Czy nazwa zostanie zmieniona - dowiemy się w styczniu. Przedstawiciele Zarządu Komunikacji Miejskiej obiecali wziąć naszą propozycję pod uwagę.

Zobacz też: Leśny Ogród Botaniczny w Marszewie ma powstać ma w ciągu najbliższych lat

Obecnie na terenie ogrodu leśnicy prowadzą zajęcia edukacyjne dla uczniów (po wcześniejszym uzgodnieniu terminu). Dotyczą one m.in. pracy leśnika, rozpoznawania drzew leśnych oraz podstawowych gatunków ptaków i ssaków. Uczestnicy mogą również pójść na spacer leśną ścieżką edukacyjną "Szlak wiewiórki".

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto