Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia nie stoi już biznesem? Przedsiębiorstwa wynoszą się z miasta? Radni alarmują

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Według radnych PiS, Gdynia nie współpracuje dostatecznie ze swoim przemysłem.
Według radnych PiS, Gdynia nie współpracuje dostatecznie ze swoim przemysłem. Łukasz Kamasz
Według gdyńskich radnych Prawa i Sprawiedliwości ostatnie miesiące nie służą gdyńskiemu biznesowi. Jak podkreślają, kolejne przedsiębiorstwa wynoszą się z Gdyni do Gdańska, co spowodowane ma być niekorzystnymi działaniami samorządu. Urzędnicy odpowiadają na te zarzuty i zaznaczają, że to nie Gdynia odpowiada za trudną sytuację gospodarczą w kraju.

PiS w Gdyni: „W mieście nie ma dobrych warunków dla biznesu”

Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu Karstensen Shipyard, które dotychczas prowadziło swoją działaność w Gdyni, poinformowało, że przenosi się do Gdańska. Cały proces ma się zakończyć w 2023 roku. Według radnych opozycji, to kolejny przykład niekorzystnego trendu, który można zaobserwować w Gdyni w ostatnich latach.

- Kolejne już przedsiębiorstwo związane z przemysłem stoczniowym wynosi się z Gdyni - podkreśla Marek Dudziński, gdyński radny PiS. - Od kilku lat obserwujemy, jak gdyński biznes przenosi się do naszego sąsiada, niezależnie od branży. Również małe przedsiębiorstwa muszą kończyć działalność na terenie miasta, ze względu na decyzje gdyńskiego samorządu. Pomimo zapowiedzi i szumnego PR, fakty i konkretne wydarzenia pokazują, że Gdynia zwija się gospodarczo. W mieście brakuje inwestycji, co powoduje trudności komunikacyjne. Przedsiębiorcy z północnej części miasta podkreślają w rozmowach z nami, że ich pracownicy mają olbrzymi problem, żeby dojechać do siedzib ich firm. Gdynia zadłuża się ponad miarę i maksymalnie podnosi wszystkie możliwe podatki np. ten od nieruchomości oraz ceny najmu lokali miejskich. Samorząd nie zrezygnował nawet z opłaty targowej, która do budżetu dostarcza nieznaczne w skali miasta 150 tys. zł. Jednak ta kwota jest rozłożona na kilku przedsiębiorców, dla których te pieniądze są dużym problemem. Nie można ciągle zrzucać winy na rząd, że w Gdyni nie da się prowadzić biznesów.

Jak zaznaczają radni, szczególnie problematyczne dla potencjalnych inwestorów w mieście są duże ceny mieszkań i najmu, zakorkowane ulice i błędna ich zdaniem polityka inwestycyjno-drogowa.

- Wyprowadzka kolejnego biznesu z Gdyni to przykład na to, że miasto Gdynia prowadzi błędną politykę mieszkaniowo-inwestycyjną - zaznaczał Piotr Spychalski, radny dzielnicy Chylonia. - Postępujące korki, duże ceny mieszkań i wynajmu zmuszają przedsiębiorców do wyprowadzki z Gdyni do miejsca, gdzie biznes prowadzi się łatwiej, przyjemniej i często też taniej. Branża logistyczno-lądowa coraz częściej wyprowadza się poza Trójmiasto, a przedsiębiorstwa morskie przenoszą się do Gdańska, gdzie mają lepszą ofertę biur i lokali, mniejsze problemy komunikacyjne, a może przede wszystkim lepsze nastawienie władz miasta do współpracy z tego rodzaju biznesem. Konkretnymi przykładami są tutaj Hapag Lloyd, która przeprowadziła się z Gdyni do Gdańska, Colian Logistic, bardzo duza firma logistyczna, która również wybrała Olivia Business Centre jako swoją siedzibę, czy Speednet który niedawno wyprowadził się z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Samorząd: „Gdynia wspierała i będzie wspierać swoich przedsiębiorców”

Gdyńscy samorządowcy argumentują, że Gdynia nie odpowiada za trudną sytuację gospodarczą w kraju, a o przyjaznym podejściu samorządu do lokalnego biznesu świadczą m.in. świadectwa samych zainteresowanych, którzy pozostają w ścisłym kontakcie m.in. z gdyńską Radą Ekonomiczną przy prezydencie miasta Gdyni.

- Gdynia jest i od dawna była miastem przyjaznym przedsiębiorcom - zapewnia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - Co jednak absolutnie nie zmienia faktu, że obecnie mamy bardzo złe czasy dla przedsiębiorców. Autorem tego „bigosu” nie jest samorząd gdyński, ale przede wszystkim rząd i to właśnie od jego działań zależy, z jakimi problemami musimy się mierzyć. To one doprowadziły do tego, że mamy taką, a nie inną sytuację gospodarczą. Oczywiście nakładają się na to również trendy międzynarodowe np. kryzys energetyczny spowodowany wojną w Ukrainie. Przyjazność Gdyni dla przedsiębiorców to nie tylko świadectwa gdyńskich przedsiębiorców, ale również obiektywne wyróżnienia, które w ostatnim czasie otrzymaliśmy jako miasto, chociażby nagrodę magazynu Forbes, który polega na ocenie twardych danych ekonomicznych. Staramy się wspierać przedsiębiorców, chociażby w pandemii wspieraliśmy przedsiębiorców zarówno finansowo, jak i merytorycznie. Mamy świadomość, że czekają nas ciężkie czasy, jednak to nie koniec naszego wsparcia, w ostatnim czasie odbyło się posiedzenie Rady Ekonomicznej przy prezydencie miasta Gdyni, gdzie rozważaliśmy różne opcje wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw - kończy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdynia nie stoi już biznesem? Przedsiębiorstwa wynoszą się z miasta? Radni alarmują - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto