Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polski eksport żywności rośnie. Firma Elewarr wysyła pszenicę z Gdyni do Wybrzeża Kości Słoniowej

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
W ramach działalności Krajowej Grupy Spożywczej pszenica popłynie do Wybrzeża Kości Słoniowej.
W ramach działalności Krajowej Grupy Spożywczej pszenica popłynie do Wybrzeża Kości Słoniowej. Łukasz Kamasz
Po raz pierwszy w swojej historii spółka Elewarr zorganizowała eksport pszenicy drogą morską z Gdyni do Wybrzeża Kości Słoniowej. To realizacja założeń powołanej niedawno Krajowej Grupy Spożywczej S.A. Jak podkreślano na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, Polska jako producent zboża wytwarza go więcej, niż jest w stanie skonsumować. A to otwiera nowe możliwości, z których właśnie skorzystano.

Elewarr będzie eksportował pszenicę

Przypomnijmy, że niedawno Elewarr podpisał umowę o współpracy z gdańską spółką Mondry, która dzierżawi dawny Bałtycki Terminal Zbożowy w Gdyni. Zawarte porozumienie umożliwia spółce korzystanie z magazynów zbożowych zlokalizowanych w Porcie Gdynia, czyli zwożenie tam towarów z magazynów Elewarr oraz przechowanie asortymentu w celach eksportowych.

W ramach tego porozumienia Elewarr rozpoczął pierwszy w swojej 30-letniej historii eksport zboża drogą morską. Pierwszy wolumen pszenicy jest już ładowany na statek w porcie zbożowym w Gdyni. Towar spółki zostanie bezpośrednio wyeksportowany do Wybrzeża Kości Słoniowej.

- Po raz pierwszy w historii będziemy eksportować drogą morską nasz towar - mówi Hubert Grzegorczyk, prezes zarządu Elewarr sp. z o.o - To bezpośredni skup od polskich rolników, który zostanie wyeksportowany do Wybrzeża Kości Słoniowej. To nasz największy sukces w ostatnich latach. Do tej pory sprzedawaliśmy towar na lokalnym rynku, jednak w związku z obecną sytuacją na świecie, zdecydowaliśmy się eksportować polskie zboże do tych zakątków świata, gdzie do tej pory nie docierało. Nie zatrzymujemy się tylko na jednym statku, mamy plan, aby kolejne transze naszej pszenicy, ale być może też innych produktów od polskich rolników były eksportowane właśnie drogą morską. Statek ma pojemność 33 tys. ton, konkretnej ilości załadunku zdradzić nie mogę, ze względu na umowy międzynarodowe, jednak zapewniam, że jest to pokaźna liczba, która przyczyni się do tego, że mieszkańcy Wybrzeża Kości Słoniowej będą mogli liczyć na to, że polskie zboże ich wykarmi.

W ramach działalności Krajowej Grupy Spożywczej pszenica popłynie do Wybrzeża Kości Słoniowej.
W ramach działalności Krajowej Grupy Spożywczej pszenica popłynie do Wybrzeża Kości Słoniowej. Łukasz Kamasz

Elewarr wszedł w skład Krajowej Grupy Spożywczej. Czym zajmuje się grupa?

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to największy państwowy producent żywności w Polsce. Spółki Grupy Kapitałowej Krajowej Grupy Spożywczej S.A. to zakłady, które z powodzeniem funkcjonują w wielu segmentach i na różnych rynkach. Celem powstania podmiotu jest dywersyfikacja działalności, budowanie silnego holdingu spożywczego oraz wzmocnienie pozycji polskiego rolnictwa. Grupa Kapitałowa Krajowej Grupy Spożywczej S.A. posiada kilkanaście spółek zależnych w segmentach: zbożowo-młynarskim, cukrowym, skrobi ziemniaczanej, owocowo-warzywnym, słodyczy, rolnym, nasiennym. Dzisiaj Grupa liczy blisko 5 000 pracowników, kilkadziesiąt zakładów produkcyjnych, z łącznym przychodem ponad 3,5 mld PLN.

- Ten transport otwiera nową historię - podkreślał Jan Wernicki, prezes Krajowej Grupy Spożywczej. - KGS wkracza w nowy obszar działalności, w sektor zbożowo-młynarski. Dzisiaj wchodzimy na światowe rynki handlu zbożem. Mamy obok siebie doświadczonych partnerów m.in. firmę Mondry. To część misji Krajowej Grupy Spożywczej, aby polskie produkty trafiały nie tylko na polskie stoły, ale aby nadwyżki mogły być z sukcesem transportowane zagranicę.

Polski eksport na rekordowym poziomie

Pod koniec października 2022 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował, że wartość polskiego eksportu rolno-spożywczego w okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2022 r. wyniosła 30,3 mld euro (140 mld zł). To wynik o blisko 27 proc. większy niż przed rokiem.

- Wzrost eksportu był wynikiem korzystnego dla eksporterów kursu złotego względem euro, konkurencyjności cenowej i jakościowej polskich produktów rolno-spożywczych, aktywności krajowych przedsiębiorców w kierunku dywersyfikacji relacji biznesowych na rynkach krajów trzecich, utrzymującego się popytu na polskie produkty na rynku międzynarodowym - czytamy w raporcie KOWR.

Ponad 74% wpływów z eksportu produktów rolno-spożywczych wygenerowała sprzedaż do krajów Unii Europejskiej. Na rynku unijnym sprzedano towary o wartości 22,4 mld EUR, co oznaczało wzrost o 30% w porównaniu do poprzedniego roku. Sprzedawano głównie mięso drobiowe, papierosy, produkty mleczne, mięso wołowe, pieczywo i wyroby piekarnicze, karmę dla zwierząt, a także wyroby czekoladowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polski eksport żywności rośnie. Firma Elewarr wysyła pszenicę z Gdyni do Wybrzeża Kości Słoniowej - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto