Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Będzie więcej zabytków w mieście. 41 nowych obiektów będzie wpisanych do rejestru

Szymon Szadurski
Tomasz Bołt
Aż 41 nowych obiektów chcą wpisać do rejestru zabytków samorządowcy z Gdyni. Sporządzona została już specjalna lista. Znalazły się na niej głównie budynki w Śródmieściu, ale nie tylko.

Miejski konserwator zabytków w Gdyni dr Robert Hirsch mówi, że na liście znalazły się obiekty o wyjątkowych walorach historycznych i architektonicznych. Wśród nich są m.in. miejsca pamięci, wiadukty portowe nieopodal stacji SKM Gdynia Stocznia, gdzie 17 grudnia 1970 r. milicja i wojsko otworzyły ogień do protestujących robotników.

Te dramatyczne wydarzenia na stałe już wpisały się w najnowszą historię Polski i znane są dziś pod określeniem masakry grudniowej. Wśród niezwykle ciekawych gmachów, które samorządowcy chcą wpisać do rejestru, jest także siedziba Urzędu Morskiego przy ul. Chrzanowskiego, położone tuż obok siebie, na ul. 10 Lutego, budynek poczty i dawny Bank Gospodarstwa Krajowego, dawna siedziba Szkoły Handlu Morskiego przy ul. Morskiej 79 czy też budynek Zarządu Morskiego Portu Gdynia przy ul. Rotterdamskiej 9, w którym wcześniej mieścił się Urząd Celny. Niestety, nie wszystkie z tych pozycji uda się szybko wpisać do rejestru.

Czytaj:**Ratują zabytki w Trójmieście. Jak im idzie?**

- Procedura w takich wypadkach jest dość długotrwała, potrafi trwać nawet ponad rok - mówi Robert Hirsch.

- W praktyce oznacza to, iż jesteśmy w stanie zgłaszać w porozumieniu z właścicielami gmachów do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku jedynie dwie, trzy nowe propozycje wpisania do rejestru rocznie. W związku z tym nawet z tej listy, którą sporządziliśmy, trzeba będzie zastanowić się, które gmachy objąć ochroną rejestrową w pierwszej kolejności. Wpisanie wszystkich może potrwać wiele lat, przed nami więc mnóstwo pracy.

Sytuacja taka wynika, zdaniem Roberta Hirscha, z wieloletnich zaniedbań z poprzednich lat.

- Po II wojnie światowej w ogóle nie wpisywano do rejestru zabytków obiektów modernistycznych, a głównie takie właśnie możemy podziwiać w Gdyni - mówi miejski konserwator. - Dopiero potem, zresztą całkiem słusznie, doceniono ich walory.

Na liście, sporządzonej przez samorządowców, wśród kandydatów do wpisu do rejestru znalazły się głównie obiekty ze Śródmieścia, ale są także propozycje z innych dzielnic. Dla przykładu jest to kamienica przy ul. Orłowskiej 66, willa przy ul. Wrocławskiej 104, pensjonat przy ul. Zegarskiego 8 w Orłowie, willa Śreniawa na Wzg. Św. Maksymiliana, dwa budynki z Kamiennej Góry, przy ul. Mariackiej 4 i Korzeniowskiego 7, czy też historyczna stacja kolejowa w Wielkim Kacku. W tej samej dzielnicy na wpis do rejestru czeka kościół św. Wawrzyńca przy ul. Źródło Marii z najstarszą w mieście chrzcielnicą.

Obecnie do rejestru zabytków wpisanych jest w Gdyni 68 obiektów.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto